Kedi Mamalarında Tuz Oranı Ne Kadar Olmalı?

Kedi mamalarında tuz oranı, genellikle “az tuzlu” veya “düşük tuzlu” olarak belirtilir. Bu tür mamalar, kedilerin günlük tuz ihtiyaçlarını karşılamak için daha düşük seviyelerde tuz içerir. İyi kalitede bir kedi maması seçerken, tuz oranı dikkate alınması gereken bir faktördür. Kedilerin vücutları doğal olarak tuz ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Ancak aşırı tuz tüketimi sağlık sorunlarına yol açar. AmeriVet’in ulusal tıbbi direktörü Brian C. Hurley aslında tuzun insanlarda ve evcil hayvanlarda yaşam için gerekli bir mineral olduğunu ve kanda ve vücutta çevreleyen sıvı hücrelerinde bulunduğunu ifade ediyor. Ayrıca Brian C. Hurley kedi mamalarındaki tuz oranının dengede olmasıyla uygun elektrolit dengesi, normal sinir ve kas hücresi işlevi, sağlıklı hücresel ortamın korunması ve hücre yıkımının önlenmesi için önemini de ekliyor.

Kedi Mamalarında Tuz Oranı Ne Kadar Olmalı?

Kedi mamasındaki tuz oranı, mamanın lezzetini arttırmasının yanında uygun vücut işlevini sağlamak için ölçülü düzeyde tuz ve diğer mineraller, karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve vitaminler içerir. Tuz, kedinizin hücrelerinin besinleri ve atık ürünleri gitmeleri gereken yere taşımasına yardımcı olur. Midenin, yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesi için doğru miktarda asit yapmasına yardımcı olur.

Ortalama büyüklükteki kedilerin ihtiyaç duyduğu tuz miktarı değişir, ancak genel olarak yetişkin kedilerin tuz ihtiyacı günlük 200 mg/kg vücut ağırlığına göre belirlenir. Birçok kedi mamasının bundan daha yüksek bileşenleri vardır. Ulusal Araştırma Konseyi, günde 42 miligramdan fazlasını önermemektedir. Tuz oranı yüksek kedi mamalarının tüketilmesi susuzluğun, su tüketiminin ve idrara çıkmanın artmasına neden olurken, fazla tuz idrarla dışarı atılır. Bazı durumlarda, bir veteriner, yüksek tansiyonu düşürmek için veya böbrek, karaciğer veya kalp hastalığı varsa, kedinizin tuz alımını azaltmanızı önerebilir.  

Konserve Kedi Mamalarında Tuz Oranına Dikkat

Tuz yiyeceklerin tadını arttırdığı gibi ömrünü uzatmak için koruyucu görevi de vardır. Konserve kedi mamalarındaki tuz oranı kuru mamaya göre daha yüksektir. Çünkü konserve ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve daha taze kalmasını sağlamasını sağlar. Bu yüzden kedilere sürekli konserve mama verilmemesi gerektiği söylenir. Kuru mamalarının yanında haftada birkaç kez kedinize lezzetli bir öğün sunmak için konserve mama vermenizde sorun olmayacaktır.

Fazla Tuz Tüketimi Kedileri Hasta Eder!

Kediniz çok fazla tuz tüketirse onu hasta edebilir. Bir kedinin normal vücut sıvısı seviyesi yüzde 0,9 ila yüzde 1 sodyum klorür (tuz) arasındadır. Bir kedi çok miktarda tuz yerse, kan dolaşımında aşırı sodyum seviyeleri (hipernatremi) ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Bu böbreğin fazla tuzu süzememesinden kaynaklanır.

Kedilerde Tuz Zehirlenmesinin Belirtileri

Sarhoş yürüme, kusma, ishal, aşırı susama, kas zayıflığı, hızlı kap atışı, davranışlarında tutarsızlık, sık idrara çıkma ve nöbet geçirme gibi tuz zehirlenmesine karşı belirtilerine dikkat edin. Eğer geç kalınırsa kedinizin hayati tehlikesi artar. Kediler sadece gıdalardan fazla tuz almazlar. Bu belirtiler, fazla tuz tüketiminden sonra birkaç dakika ila birkaç saat sonra başlayabilir.

Deniz suyu, tuzlu su akvaryumunuzdaki su, karlı havalarda dışarı çıktığında patilerine yapışan kaya tuzu gibi kedinizin yiyecek yerine yutabileceği başka şeylerde de tuz olduğunu unutmayın.

Tuzsuz Kedi Maması Olur mu?

Genel olarak, kedi mamalarında tamamen tuzsuz olanlar nadirdir. Kedilerin vücutları, sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için ölçülü miktarda tuz ihtiyacı duyar. Ancak, ticari kedi mamaları genellikle kedinin günlük tuz ihtiyacını karşılayacak uygun bir miktarda tuz içerir.

Eğer kedinizin tuz alımını sınırlamak veya kontrol etmek gerekiyorsa, veteriner hekiminizin önerdiği özel diyet mamalarını tercih edebilirsiniz. Veterineriniz, kedinizin sağlık durumu ve ihtiyaçlarına göre düşük tuz içeriğine sahip özel mamalar önerebilir.

Piyasadaki kedi mamalarının yanında kendi evinizde kediniz için özel beslenme planları oluşturmak isterseniz, veterinerinizle bu konuyu görüşerek yardım alabilirsiniz. Bu şekilde kedinizin tuz alımını kontrol altında tutarak sağlıklı bir beslenme sağlayabilirsiniz.

Tuz Oranı Az Olan Kedi Mamaları

Royal Canin: Düşük tuz içeriğine sahip birçok kedi maması çeşidi sunmaktadır. Özellikle veteriner önerisiyle bazı özel diyet mamaları, böbrek sağlığını desteklemek için tuz oranını düşük tutar.

Hill’s Science Diet: Hill’s, sağlıklı beslenmeyi destekleyen çeşitli kedi mamaları sunar. Bazı ürünleri düşük tuz içeriğiyle formüle edilmiştir.

Purina Pro Plan: düşük tuz içeren bazı kedi mamaları seçenekleri sunar. Özellikle böbrek sağlığını desteklemek için geliştirilen bazı formüllerde tuz oranı düşürülmüştür.

Acana: Doğal içeriklere sahip kedi mamaları üreten bir markadır. Bazı ürünleri düşük tuz içeriğiyle formüle edilmiştir.

Orijen: Yüksek kaliteli ve doğal içerikli kedi mamaları sunan bir markadır. Bazı ürünleri düşük tuz içeriğine sahiptir.

Yukarıda önerdiğimiz tuz oranı az olan kedi maması markaları genellikle çok tercih edilen kaliteli kedi maması ürünleridir. Kedinizin sağlık durumu, yaşam aşaması ve ihtiyaçlarına göre en uygun olanı belirlemek için veterinerinizle görüşmek önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap