Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi maması içeriğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kedi maması seçimi sırasında nelere dikkat edilir? Kedilerin beslenme düzenini ve yediği besinlerin içeriğini sağlıkları için önemsemek gerekir. Kedilerin günlük alması gereken besin miktarına uygun şekilde beslenmesi gerekir. Bu sayede özellikle de yavru ve yeni yetişkin kedilerin gelişimlerini en iyi şekilde sağlamaları mümkün olabilir. Kedilerin mamalarının içeriğinde yer alan protein, yağ ve karbonhidrat miktarı oldukça önemlidir. Bu içeriklerin mamalar içindeki oranına da dikkat etmek, kedinizin sağlıklı beslenmesine katkı sağlar. Yoğun yağ ve karbonhidrat içeriğine sahip olan mamalar kedilerde obezite nedeni olabileceği gibi fazla protein tüketimi de hormonal rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle de kedinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir.

Kedi Maması Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kedi maması alırken kedilerin günlük besin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca mamaların içeriği, tercih edilen et ürünün ne olduğu, hangi hayvandan elde edildiği, içeriğindeki vitamin ve mineraller oldukça büyük öneme sahiptir. Ayrıca kedi maması alırken farklı mamalar denenerek en uygun mamanın bulunması da mümkündür. Bunun yanı sıra hem kuru mama hem de yaş mama farklı günlerde verilebilir. Bunun için de kedinizin damak tadına hitap edecek ve besleyici olacak mamaları seçmeniz gereklidir.

Kedi Maması: Kedinizin Damak Tadı Önemli

Kedinizin damak tadına uygun olacak şekilde mama seçmeniz, onun düzenli ve sağlıklı şekilde beslenmesine katkı sağlar. Kediler kimi zaman mama değiştirdiğinizde ya da mamasının tadı farklı geldiğinde yemek istemeyebilir. Ayrıca beğenmediği lezzete sahip mamaları da tüketmekten kaçınabilir. Bu nedenle de onun damak tadını önemsemeniz gerekir.

Kedinizin seveceği mamayı bulmak için birkaç farklı mamayı farklı günlerde denemeniz mümkündür. Beyaz et, kırmızı et ya da balık içeriklerine sahip birbirinden farklı ve besleyici mamaları farklı günlerde deneyin. Bu sayede hangisini daha çok seveceğini de görebilirsiniz. Elbette kedinizin damak tadı önemli olduğu kadar mamaların içeriği de önemlidir. Bu nedenle mama içeriğine de dikkat etmek gerekir.

Kedi Mamaların İçeriğine Dikkat!

Protein, tahıl, vitamin ve mineral içeriklerinin dengeli olması, kedi mamaların besleyici olması için çok önemlidir. Bu nedenle de kedinize mama alacağınız zaman içeriğini incelemeniz gerekir. Hindi, kuzu, tavuk, balık ve benzeri pek çok hayvan eti mamalarda yer alabilir. Bunlar kaliteli ve besleyici protein kaynaklarıdır. Ayrıca bu protein kaynaklarına ek olarak karaciğer ve benzeri ürünlerin de mamalarda yer alması mümkündür. Ancak kimi zaman bu yan ürünler kedilerde çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceği için veterinere danışmak gerekebilir.

Mama içeriğinde taurin olması kedinizin sağlığı için son derece önemlidir. Taurin, kedinizin sağlığı için değerli bir amino asittir. Bu amino asit, kedinizin hem büyümesi ve gelişmesi hem de sağlığını koruması için oldukça büyük öneme sahiptir. Yavru kediler için mama tercih ederken taurin içeriği olmasına özellikle dikkat etmek gerekir.

Kediniz için mama seçeceğiniz zaman ayrıca karbonhidrat içeriğine de dikkat etmeniz gerekir. Kimi mamalarda karbonhidrat içeriği tamamen meyve ve sebzeler ile sağlanabilmektedir. Ancak yine de tahıl içeriğine sahip mamaların da tercih edilebileceği unutulmamalıdır.

Kedi Maması Seçerken Her Etken Önemli

Mama seçerken kedinizin yaşını, gün içindeki aktiflik derecesini, kilosunu, mevcut rahatsızlıklarını ve daha pek çok etkeni göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu etkenlerin her biri kedinizin farklı besin içeriklerine ihtiyaç duymasını gerektirir. Bu nedenle de mama seçimi sırasında mevcut rahatsızlıklara uygun mama seçimi yapmak mümkün olabilir. Ayrıca yaşına ve günlük aktifliğine uygun olacak içerikteki mamaların da seçimi yapılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap