Kedi Maması İçeriğine Dikkat! Her Kedi Maması Alınır mı?

Kedi maması seçerken hangi içeriklerin yer aldığına dikkat etmek gerekir? Kedilerin tüketmesi gereken belli içerikler vardır. Bu besin içeriklerini kedinizin düzenli olarak tüketmesi, sağlıklı büyüme ve gelişme için gereklidir. Protein, tahıl, yağ, vitamin ve mineral içeriklerini düzenli olarak tüketen kedinizin sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmesi de mümkün olabilecektir. Bu içeriklerin de mamalarda belli oranlarda yer alması gerekir. Bir mamanın yüksek protein ya da tahıl içeriğine sahip olması o mamanın içeriğinin dengeli olduğu anlamına gelmez. Mamaların içeriğinin kedinizin besin ihtiyacına uygun olması gerekir. Örneğin kedi sahiplenme yaptıktan sonra sahiplendiğiniz kedi safkan cins kediyse daha dikkatli olmalısınız. Bazı kediler her kedi mamasını yiyemez. Çünkü mideleri oldukça hassastır. British shorthair sahiplenme ya da Scottish Fold sahiplenme düşünüyorsanız; bu kedilerin mideleri hassas olduğu için kaliteli kedi mamalarından almalısınız. Özel beslenme programı olan kedilere mama seçerken farklı besin içerikleri de gözlemlenmelidir.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kedi maması seçerken özellikle de kedinizin besin ihtiyacını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedilerin sahip olduğu rahatsızlıklara ya da çeşitli gereksinimlere göre tüketmesi gereken besinler de farklılık gösterir. Bu durumlarda kediniz için alacağınız mamaların içeriğine özen göstermeniz önemlidir. 

Kedinizin Maması Seçerken Kedinizin Özelliklerini Dikkate Alın

Kedinizin sahip olabileceği diyabet, kalp rahatsızlığı, tüy problemi ve benzeri farklı problemleri mama seçimi sırasında göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin diyabet ya da aşırı kilo problemi olan kedinizin daha az tahıllı bir mama tüketmesi gerekir. Daha az tahıllı mamaların tüketimi, kedinizde kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcıdır. Aynı şekilde tüy problemi olan kedinizin beslenmesi için destekleyici vitamin, mineral ve protein içeriğine sahip mamaları da tercih edebilirsiniz. 

Farklı sağlık problemleri olan kediler için özel olarak üretilen kedi mamaları ile kedinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamanız mümkündür. Bu mamalar farklı içerikleri sayesinde kedinizin ihtiyaç duyduğu besin içeriklerini daha yoğun miktarda tüketmesini sağlayabilirsiniz. Sahip olunan rahatsızlıklara yönelik olarak hangi mamaları tercih edeceğiniz konusunda veterinerinizden destek alabilirsiniz. Farklı besin içeriklerinin kedinizin rahatsızlığına nasıl katkı sağlayacağını da öğrenebilirsiniz. 

Kedinizin yaşı, kilosu, sahip olduğu rahatsızlıklar mama seçimini etkiler. Bunlara ek olarak kedinizin cinsi dahi kedi maması alırken dikkat etmeniz gereken bir özellik olabilmektedir. Bu nedenle kedinizin özelliklerine uygun olan mamaları seçmeniz, sağlığı için gereklidir. 

Kedi Maması Seçerken İçeriğine Dikkat Edin

Kedinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesini istiyorsanız ve kilo kontrolünü de sağlamanız gerekiyorsa tahıl içeriğine dikkat etmeniz önemlidir. Kedinizin kilo almasını önlemek için düşük tahıl içeriğine sahip kedi mamalarını tüketmesine katkıda bulunabilirsiniz. Aşırı kilolu kedilerde diyet programında düşük tahıllı mamalar yer almaktadır. Kedinizin kilo alması riskliyse ya da kilo almasını istemiyorsanız aynı şekilde düşük tahıl içeriğine sahip kedi mamalarını tercih etmeniz gerekir. 

Kedi sahipleri “Kedi maması alırken hangi içeriklere dikkat etmek gerekir?” sorusunu sıklıkla sorar. Protein, tahıl ve yağ içeriklerinin kedinizin sağlığı için dengeli olması önemlidir. Ancak özellikle de tahıl içeriğinin yüksek olmaması gerekir. Ayrıca vitamin, mineral ve taurin içeriği de büyük öneme sahiptir. Kedinizin yavruluk döneminden itibaren dengeli ve düzenli beslenmesi, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için büyük öneme sahiptir. 

Kedi Maması Etiketleri Nasıl Okunmalı

Kedi maması etiketlerinin doğru okunması ve anlaşılması, mama seçerken önemlidir. Doğru ve kaliteli bir mama almanın yanı sıra uygun fiyatlı şekilde alışveriş yapmak için de mama etiketlerini doğru okumak gerekir. Örneğin ürün adı genellikle mama içeriğindeki temel besin içeriğine vurgu yapmaktadır. Örnek verecek olursak “Yetişkinliğe erişmiş Kediler İçin uygun olan Hindi eti içeren Kuru Mama” yazan bir mamanın içeriğinde protein olarak hindi eti mevcuttur. Ambalajdaki mama miktarı, net ağırlık olarak belirtilir. Bu kısım özellikle de fiyat kıyaslaması yapmanızda kolaylık sağlar.

Beslenme talimatını dikkate almanız, kedinizin düzenli beslenmesi için gereklidir. Ne kadar mamanın ne zaman verilmesi gerektiği bu kısımda belirtilir. Siz yine de veterinere danışarak mama miktarını farklı şekilde belirleyebilirsiniz. Mamanın içeriği, hangi özelliklere sahip kedilerin tüketebileceği de ayrıca bu mamalarda belirtilir. Yavru kedi için, yetişkin kediler için ya da herhangi bir rahatsızlığa sahip kediniz için mama alırken bu etiketleri doğru okumanız, onun beslenmesine katkı sağlamanız için büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap