Yetişkin Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Yetişkin kedilerde beslenme düzeni ve beslenme içeriği oldukça önemlidir. Yetişkin kedinizin hastalıklardan korunması, sağlıklı şekilde zihinsel ve bedensel gelişim sağlaması, pek çok hastalığa karşı daha dayanıklı olması için doğru ve düzenli şekilde beslenmesi gereklidir. Bu nedenle de yetişkin kedi maması seçerken ve kedilerin beslenme düzenini planlarken dikkatli ve özenli olmak gereklidir. Peki, yetişkin kedilerde beslenme nasıl olmalıdır? Yetişkin kedi mamaları nelerdir?

Kedilerde Beslenme Şekli

Yetişkin kedilerde beslenme ihtiyaç duydukları tüm besin içeriklerini alarak beslenmesi gereklidir. Bu besin içeriklerinin de kedilere enerji vermesi, vitamin ve mineral açısından zengin olması önemlidir. Protein ve karbonhidrat içeriği dengeli olan, gerekli besin içeriklerine sahip mamaların tercih edilmesi bu sebeple önem taşır.

Yetişkin Kedi Mamalarının İçeriğine Dikkat Edin

Kedinizin mamasının içeriğinde yağ asitleri ve taurin gibi besleyici maddelerin miktarının yüksek olması önemlidir. Pek çok mamanın içeriğinde taurin ve yağ asidi gibi maddeler oldukça azdır. Bu nedenle de aslında besleyici içeriğinin az olduğunu söylemek mümkündür.

Genç yetişkin kedilerin protein, mineral ve yağ içeriği yüksek mamalar ile beslenmesi önemlidir. Bazı mamaların protein ve yağ içerikleri düşük, karbonhidrat içerikleri ise olması gerekenden yüksektir. Bu durumda kedinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi mümkün olmaz. Kedinizin sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesini istiyorsanız protein, mineral ve yağ içeriği yüksek olan, karbonhidrat içeriği ise daha düşük olan mamaları tercih etmeniz gereklidir. Aksi takdirde obezite ve benzeri pek çok kiloya bağlı rahatsızlık görülebilir. Ayrıca kilo alımı nedeniyle eklem ve kemik rahatsızlıklarının da meydana gelmesi mümkündür.

Yetişkin Kedilerde Beslenme: Kedi Mamalarında Protein İçeriğine Dikkat!

Mamanın içeriğinde yer alan proteinin kaynağının tavuk, balık ya da et olması önemlidir. Kediler etobur hayvanlardır. Bu nedenle de mamalarının içeriğinde yer alan proteinin etlerden gelmesi gerekir. Farklı etleri içeren, kedinizin yaşına, ırkına, kilosu ya da rahatsızlıklarına uygun mamayı tercih ederek daha doğal içerikleri tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Evde kediniz için hazırladığınız mamalarda da taze et ürünlerini, balıkları ve tavukları kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca bu mamaların içeriğinde kullanılan et ürününün iyi şekilde pişmiş olması da oldukça önemlidir. Bu sayede kedinizin çiğ etten alabileceği hastalıkların önüne geçmeniz de mümkün olur.

Kedinizin Damak Tadına Uygun Mamayı Alın

Kedinizin damak tadı da kedinizin beslenmesinde etkin role sahiptir. Kediler her mamayı beğenmeyebilir ve belli bir mamaya alıştıkları zaman farklı mamaya geçmek istemeyebilirler. Bu durumda kedinizin damak tadına uygun farklı yaş ve kuru mamaları denemeniz gerekir. Kedinizin hangi mamaları sevdiğini bilerek buna göre beslenme programını düzenlemeniz de düzenli ve dengeli beslenmesi için önemlidir.

Kedilerde Kabızlık ve İshali Önlemek İçin

Yetişkin kedilerde beslenme kedinizin kabız ve ishal olmaması için dikkat edilmesi gerekir. Kedilerin sıklıkla kuru mama tüketmesi kabızlığa neden olabilir. Ayrıca bazı mamalar kedilerde ishale de neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kuru mama tüketen kedilerin su tüketmesi ve ara ara yaş mama da yemesi gerekir. Hazır yaş mamaları almak istemiyorsanız evde kediniz de kediniz için mama hazırlayabilirsiniz. Bu sayede kabızlık problemi ile de karşılaşmamış olursunuz.

Kedinizin kabızlık ve ishal gibi durumları yaşamaması için ya da yaşadığı zaman mamadan kaynaklanan ishal ve kabızlığın önlenmesi için farklı yollara başvurabilirsiniz. Bazı sebze ve meyveler lifli yapıları sayesinde kedilerde görülen kabızlık probleminin önlenmesine katkı sağlar. Ayrıca ishal durumunda da veterinerinizin önereceği şekilde farklı yöntemler uygulamanız mümkündür. Yine de sağlıklı ve dengeli beslenme durumunda kabız ve ishal ile karşılaşmak pek mümkün değildir.

Yetişkin Kedi Mamaları Nelerdir?

Yetişkin kedilerin tüketebileceği kedi mamaları şunlar olabilir:

  • Pro Plan Somonlu ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması
  • Royal Canin Indoor 27 Ev Kedileri için Yetişkin Kedi Maması
  • Felicia Hypo Allergenic Tavuklu ve Hamsili Düşük Tahıllı Yetişkin Kedi Maması
  • Royal Canin Fit 32 Yetişkin Kedi Maması
  • Pro Choice Pro 36 Kuzulu ve Pirinçli Düşük Tahıllı Yetişkin Kedi Maması
  • Hill’s Optimal Care Tavuklu Yetişkin Kedi Maması
  • Pro Plan Delicate Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması
  • Royal Canin Sensible 33 Hassas Sindirim Sistemli Kediler için Yetişkin Kedi Maması

Belirtildiği üzere her kedinin beslenme alışkanlığı, damak tadı ya da hassasiyetleri bir olmadığı için veteriner tavsiyesi ile farklı mamaların tercih edilmesi mümkündür. Bu nedenle de kediniz için farklı mama seçenekleri deneyerek ona en uygun mamayı besleyici içeriği ile tercih etmeniz gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap