Kedilere Et, Kemik Suyu Verilir mi?

Kedilere Et, Kemik Suyu Verilir mi?

Kedilere et kemik suyu verilmesi sindirimini hızlandırma, kemiklerini ve eklemlerini destekleme ve iştahını iyileştirme potansiyeline sahip, besin açısından zengin bir sıvıdır. Kemik suyu, Kedilerin diyetlerine sağlıklı bir takviyedir. Tavuk suyu ve et suyu genellikle kedinizin ticari evcil hayvan maması bileşenleri içerisinde de yer alır. Ancak iyi bir kemik suyunun anahtarı, kemik iliği içeren etli kemikler kullanmaktır. Evde yapılan kemik suyu çok daha uzun süre pişirilir. Sonuç olarak, kaynatma işlemi sırasında kıkırdaktan çıkarılan kollajen, amino asitler ve diğer faydalı mineraller açısından zengindir.

Kediler İçin Kemik Suyunun Sağlığa Faydaları

Kemik suyunun kediler için faydaları arasında tüylerin uzaması, iltihap önleyici faydaları, uzun ömür için önemli vitaminler ve mineraller, seçici yiyiciler için artan iştah, iyileşme ve eklem sağlığı yer alır.

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Vitaminler ve Mineraller

Kedilerin çeşitli besinlere ihtiyacı vardır. Bu yüzden kemik suyu kediniz için mükemmel bir seçimdir. Et suyu, kedinizin hasta olduğunda kendini daha iyi hissetmesine ve bağışıklık fonksiyonunu geri kazanmasına yardımcı olabilecek, kemik iliğinden elde edilen birçok vitamin ve mineral içerir.

İltihaba Karşı Fayda Sağlar

Tavuk suyunun hafif anti-enflamatuar bileşeni, kedilerin üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca hem kediler hem de insanlar için güçlü detoks etkisine sahiptir.

Kedi Tüyü Dökülmesini Önler ve Parlaklık Sağlar

Kollajen tüketimi cilt elastikiyetini artırır. Tüylerin daha parlak ve sağlıklı uzamasında etkilidir. Eğer kediniz çok tüy döküyorsa kemik suyunun kedilerde tüy dökülmesini azalttığı görülmüştür.

Kedilerin Eklem Güçlenmesinde Etkili

İçerdiği kollajen eklem sağlığını güçlendirerek kıkırdak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Eklem yaralanmaları veya artriti olan evcil hayvanlar için, bazı olumsuz belirtilerin hafifletmeye yardımcı olur. Kemik suyunun magnezyum ve glukozamin de dahil olmak üzere kolayca emilen minerallerinden büyük ölçüde yararlanır.

Kedilerin Sindirimini Kolaylaştırır

Evcil hayvanınızın sindirim yolundaki koruyucu astarı güçlendirmeye yardımcı olan, besin emilimini artıran ve bağırsak sızdırma riskini azaltan bir amino asit içerir. Kemik suyu, evcil hayvanınızın sağlıklı bir kiloyu korumasına bile yardımcı olabilir. Ayrıca kemik suyu, kedinizin zaman geçtikçe sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek besinlerle doludur.

Mama Yemeyen Kedilerde İştah Açar

Yiyecek hassasiyeti olan kediler veya iştahı geciken yaşlı kediler için, kemik suyunun tadı ve sindirim kolaylığı onları yemeye davet eder. Su içmeyen kediler için sıvı alımını artırmanın harika bir yolu olabilir.

Böbrek Hastalığı Olan Kediler İçin Kemik Suyu İyi midir?

Kedilere kemik suyu verilmesi, ek sıvı takviyesi sağlarken, fosfor ve sodyum gibi çok fazla mineral içerir. Bu da kediniz için iyi olmayacaktır. Böbrek hastalığı olan bir kediye kemik suyu vermeden önce düşük sodyum olduğundan emin olun ve fosfor içeriğini kontrol edin.

Kedilere Kemik Suyu Nasıl Verilir?

Kediler için et suyu hazırlarken baharatlar, soğan ve sarımsak gibi maddeler kullanmamalısınız. Bu maddeler, kediler için toksik olabilir ve sindirim problemlerine veya diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Sadece saf ve doğal et suyu kullanmak önemlidir. Et suyu, kedilerin temel besin gereksinimlerini karşılamaz. Kedinizin dengeli ve besleyici bir diyeti olmalıdır. Et suyu, sadece lezzetli bir ek veya ödül olarak verilmelidir. Kedinizin ana besin kaynakları, kuru veya yaş mama gibi uygun kedi maması olmalıdır.

Kedilerin tat alma duyuları çok keskindir. Bu da onların yemek seçmelerine neden olur. Kediniz kemik suyu içmiyorsa eğer içme suyuna karıştırarak kademeli içmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı kediler kemik suyuna ilk geçiş yaptıklarında biraz daha gevşek dışkı alırlar. Bunun nedeni amino asitlerin sindirim sistemlerini temizlemeye yardımcı olmasıdır. Kedinizin sindirim sistemi alıştıkça, ilerleyen günlerde ve haftalarda yavaş yavaş eklemelisiniz

Kedilere Et, Kemik Suyu Ne Sıklıkla Verilmeli

Kedinize gün aşırı yemeğinin yanında takviye olarak et suyu verebilirsiniz. Yaklaşık 3 yemek kaşığı ölçüde verebilirsiniz. Normal yemekleriyle karıştırın. Yetişkin kedilerin öğünlerinde 6 yemek kaşığı sıvıya kadar artırabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kedim Çok Tüy Döküyor Önleme Yolları

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap