Kedi Maltı Nedir? Kedi Maltı Kullanımının Nedenleri

Kedi maltı nedir? Kedilerin kusmasını sağlamak için kedi maltı macunu kullanmak faydalı mı? Kediler doğal olarak çok temiz hayvanlardır. Günün büyük bir bölümünde kendilerini temizlerler. Çok fazla dikenle kaplı sert dilleri nedeniyle, zaten ölü tüyler doğrudan kürkün dışında taranır. Bu, kedilerin teorik olarak ebeveynlerini fırçalamadan yapabileceği anlamına gelir. TEORİK OLARAK! Her kedi, kedinin dilinden doğal bir fırça gibi çok fazla kıl yutar. Bu kedi tüyleri daha sonra midede toplanmış olur. Bu da kediler için sindirilemeyen kedi tüylerini mamanın geri kalanından ayrı toplayan bir işlevle sağlanıyor. Bu kedi kılı koleksiyonu gerçek bir tüy yumağına dönüşebilir.

Tüy yumağı çok büyüdüyse ve çok fazla yer kaplarsa rahatsız olur. Kediniz bir an önce malt macunundan kurtulmak isteyecek. Böyle bir tüy yumağının mideden doğal olarak yok olmasının tek yolu kusmaktır. İşte bunun için de gerekli olan kedi maltıdır. Arada sırada aktive olan tamamen doğal bir refleks türleri geliştiriyorlar.

Bitkiler burada devreye giriyor: Muhtemelen kedinizin bir bitkiyi kemirdiğini veya sağlanan kedi otunu yediğini görmüşsünüzdür, değil mi? Bu bitki lifleri tıkanmayı ve dolayısıyla kıl yumaklarının atılmasını kolaylaştırır.

Kediler Maltı Macunu Faydaları

Kedi maltı faydaları vardır. Kedilerin öğürmesi ve kusması çok çaba gerektirir. Bu süreci önlemek için çeşitli yaklaşımlar vardır:

  • Bir yandan, gıdalardaki saçları bağlayan ve böylece bağırsaktan taşınmayı teşvik eden özel lifler içeren kuru yiyecekler vardır.
  • Malt ezmesi aynı işleve sahiptir. Malt ve bitkisel yağ kombinasyonu aynı zamanda kedi tüylerini de bağlar ve tüy yumaklarının çok daha az oluşması ve normal sindirim süreci ile tüylerin daha kolay atılması anlamına gelir.

Kediler İçin Malt Macunu Kullanmak Ne Zaman Mantıklıdır?

İlk olarak bir not: kedilere malt macunu vermek her zaman gerekli değildir. Kürk burnun kıl yumağı ile herhangi bir sorunu yoksa ek ürün olmadan güvenle yapabilirsiniz. Aynı durum genellikle kedi otunu düzenli olarak kemiren kediler için de geçerlidir. Bu sayede sindirime yeterince yardımcı olurlar. Kedi otuna rağmen sorun çıkarsa, malt ezmesi elbette bir seçenektir.

  • Kediniz düzenli olarak tüy kusuyorsa ve tüy yumaklarından kaynaklanan başka sindirim bozukluklarınız varsa macunu kullanmak mantıklıdır. Çok yoğun tüy yumakları (bezoar veya mide taşı da denir) midede toplanır. Kabızlığa veya kusmaya neden olabilirler.
  • Uzun tüylü bir kediyle yaşıyorsanız, bazı veteriner hekimler profilaktik malt macunu kullanımını önermektedir. Ancak bunu mutlaka önceden veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

Malt Macunu Kedilerde Nasıl Çalışır?

Macun kediniz tarafından yalandığında veya yendiğinde, temizlik sırasında sindirim sisteminde biriken tüyleri kaplayacaktır. Macun daha sonra gelişmiş kayganlık sağlar. Bu, kedinizin bağırsaklar yoluyla herhangi bir tüy yumağını normal şekilde dışarı atabileceği anlamına gelir.

Kedi Maltı Macunu Zararlı mı?

Piyasada kediler için tek bir malt ezmesi yok. Bazı ürünlerde, kürk burunları için daha az uygun malzemeler bulacaksınız. Bunları dikkatle incelemeli ve alternatiflere dikkat etmelisiniz.

Malt hamurundaki potansiyel olarak sorunlu bileşenler şunu içerir:

Parafin yağı: Zaman zaman kedi sahiplerine, kabızlık ve hazımsızlık varsa ev kedilerine parafin yağı vermeleri önerilir. Bununla birlikte, parafin yağı tehlikeli olabileceğinden, bu her zaman tedavi eden veteriner hekime danışarak yapılmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap