Kedilerin Zeytin Yemesi: Zeytin Kediler için Zararlı mıdır?

Kedilerin zeytin yemesi ya da zeytin ile oynaması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kediler sürekli farklı kokuları ve tatları merak ederler. Hatta siz bir şey yerken tabağınıza atlayarak, yediğiniz şeyi denemek isteyebilirler. Kedilerin zeytin yemesi içerisinde bulunan ve kedilerin hoşuna giden izoprenoid maddesi sebebiyle olmaktadır. Birçok kedi sahibi kedisinin zeytin yemesinin ne denli güvenli olduğunu merak etmektedir. Kedi sahiplenme yaptıysanız ve kediniz siz fark etmeden masadan bir zeytin alırsa ne yapmalısınız ve tüketmesi ona zarar verir mi soruları oldukça merak edilmektedir. Kedilerin zeytin yemesi kontrol altında olduğu sürece tehlike arz etmemektedir. Zeytinin içerisinde bulunan vitaminler ve faydalı maddeler kediniz için sağlıklıdır. Fakat aşırıya kaçmaması önemlidir. Aksi halde zeytinde bulunan sodyum miktarı kediniz için zararlı olabilir.

Kedilerin Zeytin Yemesi: Zeytin Kediler için Zararlı mıdır?

Kediler doğaları gereği etçil canlılardır. Evcilleşmemiş kediler protein ağırlıklı olarak beslenir ve hayatlarına devam ederler. Doğada yaşayan kedilerin zeytin tüketmeleri pek mümkün değildir. Bu nedenle sokaktan yavru kedi sahiplenme yapanların bu duruma dikkat etmeleri gerekir. Sağlıklı beslenmek için zeytine ihtiyaçları yoktur. Doğada tükettikleri otlar sayesinde zaten dengeli şekilde beslenebilirler. Kediler zeytinden almaları gereken besin değerini yeterince alamazlar. Kediler protein ağırlıklı beslenmek zorunda oldukları için et tüketirler. Et tüketen kediler ihtiyaç duydukları besin değerlerini karşılayabilirler. Zeytin tüketimi kedilerde zehirlenmeye yol açmaz. Fakat besin değerini zeytinden değil de et gibi protein ağırlıklı yiyeceklerden karşılamaları da mümkündür. Evcil hayvanlar siyah zeytin tüketebilirler. Çünkü siyah zeytinin iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kediler tarafından tüketilmesi faydalıdır.

Zeytinin Kedilere Faydaları

 • Zeytin bakır, demir, kalsiyum, sodyum ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu nedenle kediler için sayısız fayda sağlayabilirler.
 • Zeytin içerisinde diyet lifi ve antioksidan barındırmaktadır. Ayrıca içerisinde oldukça fazla yağ bulunmaktadır. Zeytinin içerisinde %15 oranında yağ bulunur ve bu yağın %74’ü güçlü anti enflamatuar özelliğe sahip olmaktadır. Bu sayede kedilerde iltihabı önlemektedir.
 • Zeytin içerdiği antioksidanlar sayesinde kandaki yağ seviyesini düzenler ve karaciğerin işlevini arttırır.
 • Yeşil zeytin kediler için toksik etki göstermemekle birlikte yüksek miktarda sodyum barındırırlar. Bulunan sodyum miktarı kediler için tehlikeli olabilir. Yeşil zeytinde bulunan izoprenoid maddesi kedilerin yeil zeytini daha çok sevmesine neden olmaktadır.

Zeytinyağının Kedilere Faydaları

 • Zeytinde bulunan yağ içerisinde önemli antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanların içerisinde E vitamini, klorofil ve polifenol bulunur ve kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Zararlı yağların sindirilmesine yardımcı olur ve kalp hastalıklarını önler.
 • Kedilerde iştahsızlık problemini ortadan kaldırabilir. Kedinizin mamasına birkaç damla damlatarak iştahlarının artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bağırsakların çalışmasında etkilidir. Bu sayede kediniz yuttuğu tüy yumaklarını dışkı yoluyla kolayca atabilir.
 • Zeytin yağının içerisinde bulunan su, kedilerin ciltlerine iyi ggelmektedir. Ayrıca güçlü, canlı ve parlak tüylere sahip olmalarını sağlamaktadır.
 • Kediniz kulakları ile ilgili bir problem yaşıyorsa, bir miktar pamuğu zeytinyağı ile ıslatarak kulağına uygulayabilirsiniz. Kedinizin rahatladığına şahit olacaksınız.
 • Kedinizde kabızlık sorunu varsa zeytinyağı tüketmesi ona iyi gelecektir.

Kedim Zeytin Çekirdeği Yutarsa Ne Olur?

Zeytini seven kedilerde çekirdeğini yutma olasılığı oldukça fazladır. Zeytin çekirdeği yutan kedilerin öncelikle vücut yapılarına bakılmaktadır. Vücut yapısına göre bağırsaklarının genişliği ve çekirdeğin doğal şekilde çıkarılıp çıkarılamayacağı düşünülür. Kedilerin çekirdek yutması halinde zamanlama önemlidir. Çekirdeği yutar yutmaz acile getirilen kedilerin ameliyat olma olasılığı daha düşüktür. Kedinin kusturulması ya da video endeskobi ile çekirdek çıkarılabilir. Aksi halde saatlerce beklenilirse kedinin ameliyat olması gerekebilir. Aynı şekilde bağırsak çapı küçük olan kedilerinde çekirdeği çıkartabilmesi mümkün değildir ve acil müdahale gerekir. Kedinin bağırsağında çekirdek takılır ve bağırsaktaki damarları daraltırsa bağırsaklar beslenemez. Devamında nekroz oluşur. Yani bağırsak hücreleri beslenemediği için yavaşça ölmeye başlar. Bir süre sonra nekroz olan bağırsak dokusu karın boşluğuna akarak hayati tehlikeye neden olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap