Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi Nasıl Bakım Yapılır?

Kedilerde tüy dökme son derece normal ve sağlıklı bir durumdur. Kedilerin tüy dökmesini engellemek mümkün değildir. Ancak gerekli bakımlarını ve hijyen kurallarını uygulayarak miktarını azaltabilirsiniz. Kediler bahar aylarında olmak üzere yılda 2 defa tüy değiştirir ve mevsime uygun olarak tüylerinin çıkabilmesi için eski tüylerini dökerler. Kedilerde tüy dökme özellikle mevsim geçişlerinde son derece sağlıklı olsa da bazı zamanlar tüylerinin dökülmesi bir sağlık sorununun sonucu olabilir. Kedi sahiplenme yaptıysanız eğer bu durum dikkate alınmalı ve kedilerin hangi aralıklarda tüy döktükleri gözlenmelidir. Kedinizin tüy dökmesini engelleyemiyor olsanız da daha az tüy dökmelerini sağlayabilirsiniz. Kedilerde tüy dökme durumu için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Kediler Neden Tüy Döker?

Kedinin tüy yapısı, cinsiyeti, yaşı, yaşam koşulları, mevsimler, bebeklik dönemi ve regl dönemleri tüylerinin dökülmesinde farklılıklara neden olabilir. Kedilerin tüy dökme nedenleri 5 kategori altında toplanabilir.

  • Beslenme: Kedilerin hatalı beslenmesi tüylerinin dökülmesine neden olabilir. Bozulmuş gıda tüketmeleri, sofra yemeği ve bayat mamalar tüylerinin dökülmesi için çeşitli etkenlerdir.
  • Mevsimsel: Kediler mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi yaşarlar. İlkbaharda kıştan kalan kalın, uzun ve sık tüylerini dökerler. Yerine ince, seyrek ve kısa tüyleri çıkar. Sonbaharda ise kış için kalın, uzun ve sık tüyleri çıkar.
  • Hormonal Değişiklikler: Kediniz kızgınlık, hamilelik ya da çiftleşme zamanlarında hormonal değişiklikler yaşıyor ve durum tüylerinin dökülmesine neden oluyor olabilir.
  • Hastalıklar: Kediniz her zamankinden daha fazla tüy döküyor ise bir rahatsızlığı olabilir. İç parazitler kedilerde tüy dökülmesine sebep olabilir. Bu nedenle dostunuzun sağlığı için veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.
  • Stres: İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de stres faktörü yaşanabilir ve bu durum tüylerinin dökülmesine neden olabilir. Evdeki diğer evcil hayvanlar, aile bireyleri, çevresel durumlar, iklim şartları ve ortam değişikliği gibi şartlar kedilerin stres yaşamasına neden olabilir. Stresin kaynağını bularak ortadan kaldırabilir ya da kedinizi bu durumdan uzak tutabilirsiniz.

Kedilerin Tüy Dökmesini Önlemek

  • Kediler B vitamini eksikliği nedeniyle tüy döküyor olabilir. Bu nedenle uzman bir veterinerin tavsiyesi ile B vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.
  • Kedinizin yaşı ve sağlık durumu için gerekli olan tüm besin değerlerini içeren mamalar kullanmasını sağlamalısınız. Uygun şekilde beslenemeyen kedilerde tüy dökülmesi artmaktadır. Mamanın yeterli proteini içerirken aynı zamanda vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Kedinizi günlük olarak tarayarak dökülen tüy miktarını azaltabilirsiniz. Böylece hem tüyleri daha parlak ve sağlıklı olurken daha az miktarda tüy dökmelerini de sağlayabilirsiniz.
  • Evden taşınıyorsanız ya da bir seyahate çıkıyorsanız kedinizin strese girmesini engellemek adına ödül mamaları kullanabilirsiniz. Böylece kedinizin dikkati dağılacaktır. Aksi halde stres yaşayan kediniz aşırı miktarda tüy dökebilir.

Kedilerin Tüy Bakımı

Kedi sahiplenme yavrunuzun tüy dökmesini engellemek için düzenli taramanız gerekir. Böylece eve daha az tüy dökülür ve aynı zamanda kediniz dökülen tüylerini yutarak rahatsız olmaz. Kedinizi taramak için onun canını yakmayan ve tüy yapısına uygun bir tarak edinmelisiniz. Her kedi taranmaktan hoşlanmayabilir. Kedinizin kendini taratması büyük bir şans olsa da taranmayı sevmeyen kedileri ödül mamaları ile alıştırmayı deneyebilirsiniz. Özellikle tüy dökme mevsimlerinde kedinizin yeterli miktarda su içtiğine emin olmalısınız.

Kediler tüy döktükleri zamanlarda suya daha fazla ihtiyaç duyar ve yeterli miktarda su içmemesi daha fazla tüyünün dökülmesine neden olabilir. Yavru kedi sahiplenme kedinizin içebilmesi için mutlaka temiz su bulundurmayı ihmal etmeyin. Su kabını düzenli aralıklarla temizleyin ve devamlı taze su koymaya çalışın. Kedinize şebeke suyu vermemeye özen gösterin. Kedinizin herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle tüylerinin dökülmesi ihtimalini unutmayın. Kedinizin düzenli sağlık kontrollerinden geçmesi yaşayabileceği ciddi hastalıklara karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap