Kedi Tuvalet Kokusu Önleme Yolları

Kedi tuvalet kokusu evinizde yer edindiyse ve bulduğunuz tüm çözümler faydasız kalıyorsa bazı ipuçlarını kullanmanız gerekebilir. Neredeyse her kedi sahibi kedi tuvalet kokusu hakkında problem yaşamaktadır. Kedilerin idrarı ve dışkısı zaman geçtikçe daha fazla koku üretir ve bu kokuları gidermek daha da zorlaşır. Bu nedenle atıkları sık sık ayrıştırırsanız kötü kokuların zamanla azaldığını fark edebilirsiniz. Bu kokular sizi rahatsız ettiği kadar kedinizi de rahatsız etmektir. Kokan ve temizlenmemiş tuvalet kapları kediler için bir süre sonra tuvalet alışkanlıklarını değiştirebilir. Eğer tuvalet kokusunu geçirmenin bir yolunu bulamazsanız kediniz zamanla evin başka köşelerine tuvaletini yapmaya başlayabilir.

Kedi Kum Kabını Sık Sık Değiştirmek

Kedi tuvalet kokusu rahatsız edici boyutlara ulaşmasın istiyorsanız kumunu sık sık değiştirmelisiniz. Her gün değiştirmek bütçenizi zorlayabileceği için en azından haftada 1 değiştirilmesi uygundur. Özellikle iki kediniz varsa ayrı ayrı kaplar kullanmaları önerilmektedir.

Kedi Kumu Küreği

Gün aşırı kedi tuvaletini kedi kumu küreği ile temizlemelisiniz. Böylece kirli kısmı atarak idrarın dağılmasını önleyecek ve kumun temiz kalmasını sağlayacaksınız. Kediler kirli olan kaplara tuvaletini yapmak istemezler. Küreği kullanmanız kirlenen kumu tamamen çöpe atmanızı engeller ve kumun kullanım ömrünü uzatır.

Kedinizin Kum Kabını Yıkamalısınız

Kedi tuvalet kumunu her değiştirdiğinizde kabını yıkamaya özen göstermelisiniz. Yıkarken kimyasal maddeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Ilık su ve sabun ile yıkayabilirsiniz ya da kediler için özel üretilen dezenfekte ürünlerini kullanabilirsiniz. Kum kabını ıslak bırakırsanız, temizlik ürünlerinin kokusu kedinizi rahatsız edebilir.

Kedi Kum Tuvaletini Değiştirmek

Kediler tuvaletlerini kapatırken ön pençelerini kullanmaktadır. Bu hareket sebebiyle tuvalet kaplarında zaman geçtikçe çizikler oluşmaktadır. Zaman içerisinde bu çizikler ve çatlaklar kokuların birikmesine neden olmaktadır. Maalesef bu çiziklerin tamir edilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle kedi kum tuvaletini en azından yılda bir defa değiştirmek uygun olacaktır.

Kedi Kum Kabına Koku Giderici Maddeler Eklemek

Kum kabının içerisinde deodorant görevi görecek çeşitli ürünleri deneyebilirsiniz. Ayrıca kendinden parfümlü kedi kumlarından da alabilirsiniz. Bu gibi maddelerin kedinize zarar verip vermeyeceğini öğrenmek için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Kedilerde Dışkı Kokusunu Azaltan Mamalar

Kedinizin dışkı kokusunu azaltacak mamalar seçmeyi deneyebilirsiniz. Kendiniz de bu yiyeceklerden hazırlayabilirsiniz. Hangi besinler kedilerde aşırı dışkı kokusu yaptığını öğrenip beslenme planlarından çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Kedi Kumu Seçimi

Kedinize tuvalet kumu seçerken kaliteli olmasına ve kötü kokuyu yeterince hapsediyor olmasına dikkat etmelisiniz. Kedilerin idrarları topaklanma özelliği olan kumlarda daha az koku vermektedir. Ayrıca topaklanan kumların temizliği de daha kolay olmaktadır.

Kedi Kum Kabını Hava Alan Yerlere Koymak

Kum kabını hava alan bir alana koyarak kötü kokunun yoğunlaşmasına engel olabilirsiniz. Kediniz de bu kokudan rahatsız olduğu için kabının yeni yerini sevecektir. Bir köşede ve sürekli ağzı kapalı olan kedi tuvalet kapları kötü kokuların artmasına neden olacaktır.

Kedi Tuvalet Kabı Temizliği

  • Kedi tuvaletini karbonatlı ve ılık su ile temizlemeyi denemelisiniz.
  • Temizliği kolaylaştırmak adına kedi tuvalet poşetleri kullanabilirsiniz.
  • Temizlediğiniz kum kabını mutlaka kurulamalısınız.
  • Kum kabını temizlemeyi kolaylaştırmak için elekli tuvaletler tercih edebilirsiniz.
  • Kedi paspası ya da kedi kumu küreği gibi ürünler edinerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kedi İdrar Lekesi Çıkarmak

Kediler idrarlarını ev içerisine yapmaya başladıysa mutlaka altında yatan bir sebep bulunmaktadır. En sık karşılaşılan sebep kedi kumunun yeterince temiz olmamasıdır. Kediler aynı zamanda bölgelerini sahiplenmek, idrar yolu rahatsızlıkları ve kızgınlık dönemi sebebiyle de evin çeşitli yerlerine idrar yapabilirler. Kedi idrar lekesini ve kokusunu gidermek için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz.

>> Kedinizin idrar yerini tespit etmek için mor ışık kullanabilirsiniz.

>> Kedinizin idrarını temizlemeden önce idrarı kağıt havluya emdirmelisiniz.

>> İdrarı emdirdiğiniz havluyu kedinizin tuvaletini yapmasını istediği alana koymalısınız.

>> Kedi idrar lekesini sirke ve karbonatla temizlemeyi deneyebilirsiniz.

>> Çamaşır suyu ve benzeri zararlı temizleyiciler kullanmaktan kaçınmalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap