Kediler Neden Tıslar? Kedilerin Tıslama Nedenleri

Kediler neden tıslar? Hepimizin sırtını kavisli, kulakları düz, ağzı açık, kuyruğu arkalarında olan bir kedimiz var. Ama neden tıslarlar? Bir kedinin tıslama sesi, onun heyecanlandığını ve yaklaşmanızı istemediğini veya daha kötü bir şey olacağını bilmenizi sağlamanın bir yoludur. Birçok uzman, kedilerin yılanları taklit ettiğine inanır. Bunun kedinin geri çekilmesine neden olacağı umuduyla. Kediniz kendisinin veya koruduğu bir şeyin tehdit altında olduğunu hissettiği için tıslama sesi çıkartıyor olabilme ihtimali vardır.

Tıslamayı azaltmak için, bir dahaki sefere tısladığında kedinizin durumunu gözlemlemek önemlidir. Kendinize şöyle sorular sorun: Yabancılar geldiğinde bu davranış mı oluyor? Onunla uğraşırken tıslar mısın?

Kediler Neden Tıslar: Kedinizin Tıslamasının Yaygın Nedenleri:

  • Kedi veya köpek gibi yeni bir evcil hayvanla tanışın
  • Yönlendirilen saldırganlık
  • Ağrı
  • Okşayarak
  • Gençken zayıf sosyalleşti
  • Yabancılar – hem insanlar hem de hayvanlar

Kediler neden tıslar. Bu sorunun sebebini belirledikten sonra, onu önlemek için çalışabilirsiniz. Kediniz evinizdeki bir misafire tıslıyorsa, kedinizin kokusuna alışması için o kişinin tedavi ettiği bir şeyi koklamasına izin vermeniz yardımcı olacak. Siz onu okurken kediniz tıslarsa, ağrı çekiyor olur. Bu nedenle veterinerinizden randevu almanız öneriyoruz. Son olarak, tıslama yeni bir kediyi hedefliyorsa, onları ayrı tutun ve onlara ayrı çöp kutuları, kâseler ve oyuncaklar sağlayın. Son olarak, ikamet eden kediniz tehdit altında keçeleşmeyi bırakır bırakmaz ısınır.

Kediniz tıslamaya başlarsa yapabileceğiniz en iyi şeyin onu kendi kendine sakinleştirmek olduğunu unutmayın. Kedinize bez değiştirme verin ve tısladıklarında hissettikleri endişeyi azaltmaya yardımcı olabilecek yatıştırıcı bir sesle konuşmaya çalışın.

Hırıltı, tıslama, tıslama

Hırlayan kedi

Hırıltı veya tıslama saldırganlığın belirtileridir ve daha fazla saldırgan davranışın habercisi. (bkz. Tehdit edici davranış) İnsan bebeklerinin ağlamasına benzer sesler (“Katzenjammer” veya bağırma) saldırganlığın işaretleriyken, “bağırma” aşırı öfkenin bir işaretidir. Bu seslendirmelerin ardından kedinin fiziksel bir saldırısı olması gerekmez; kedi de geri çekilip veya kaçabilir.

Kediler Neden Tıslar?

Kedi, agresif duygusal durumunu yüksek bir tıslama sesiyle ifade eder. Genellikle duruş gergindir. Acil bir durumda kedicik saldıracaktır, bu nedenle tıslayan kedi taciz edilmemeli veya taciz edilmemelidir.

Kediler Neden Sızlanıyor?

Bir kedinin uluması, bir köpeğin ulumasına benzer. Uzatılmış, yüksek ve derin bir miyav sesi duyulur. Uluyan kediler, belirli bir şey veya korkuyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirirler. Örneğin, kediler veterinere götürülürken sıklıkla ulurlar. Belki de bebek ağlamalarını andıran yüksek ulumalar, çığlık sesleri duymuşsunuzdur? Bunlar da bir yandan çiftleşmeye istekli kediler tarafından, diğer yandan da birbirlerine saldıran erkek kediler tarafından kovulur.

Kediciklerimiz bazen heyecanla doluyormuş gibi hissettiklerinde dişlerini gıcırdatırlar. Sonuç olarak, örneğin fareleri avlarken insanlar gevezelik etmeyi severler. Aynı zamanda, kedi çenesini hızla hareket ettirir – bu muhtemelen avı ısırmak için hazırlık görevi görür.

Kedilerin Vücut Dili

Kediler iletişim kurmak için tüm vücutlarını kullanırlar. Diğer kediler, ne kadar küçük olursa olsun her değişikliği algılarken, biz insanlar çok şey görmezden gelir ve esas olarak kulakların veya kuyruğun konumuna dikkat ederiz. Bunlar farklı ruh halleri ve ruh halleri için bir barometre görevi görür. Böylece neşe, öfke, korku ve aradaki her şeyi ifade eder. Örneğin, kulaklar normal bir şekilde ayarlanmışsa, kedi rahat ve pozitiftir. Ancak kulaklardan biri veya hatta her ikisi de takılırsa veya dışa doğru döndürülürse, kedi kızar ve savunmaya veya saldırmaya hazırdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap