Kedilerde Gaz Çıkarır Mı?

Kedilerde gaz çıkarır mı? Evet, kediler gaz çıkarabilir ancak bu durum yanlış ya da bir hastalığa bağlı olarak gelişen herhangi belirti değildir. Bu nedenle de kediler gaz çıkardığında endişelenmeye gerek yoktur. Kedilerin gaz çıkarması özellikle de yeme alışkanlıklarına bağlı olabilir. Bu nedenle de kedilerin gaz çıkarmasından korkmamak gerekir.

Kediler Neden Gaz Çıkarır?

Kedilerde gaz çıkarmasına neden olan pek çok etken vardır ve bu etkenlerde genellikle kedilerin yeme düzenleri ile ilgilidir. Aslında korkulacak bir durum olmayan gaz çıkarma, kedilerin farklı rahatsızlıklara sahip olabileceğinin bir belirtisi de olabilir ancak genellikle kedilerin gaz çıkarması normal karşılanmalıdır. Peki, kediler neden gaz çıkarır?

Kedilerde Gaz Problemi: Yemek Yeme

Kedilerde gaz sebeplerinden biri yüksek lif içerikli gıdalar tüketmesi genellikle gaz çıkarmaya neden olabilen durumlardır. Yüksek lifli besinler kedilerde gaz oluşturabilir ve bu da kedilerin gaz çıkarmasına neden olur. Ayrıca kedilerin süt ve süt ürünü tüketmesi de gaz çıkarmalarının nedenlerindendir. Sütün içeriğinde yer alan ve süt şekeri olarak da bilinen laktoz, kedilerde sindirimin gerçekleşememesinden dolayı gaz çıkarmaya neden olabilir. Sindirimi zor olan süt ve süt ürünleri kedilerde gaz çıkarmanın yanı sıra ishal gibi rahatsızlıklara da neden olabilir. Bu nedenle de gaz çıkarma sayesinde bu tür rahatsızlıklar da meydana gelmiş olabileceğini anlamak mümkündür.

Kedilerin hızlı şekilde yemek yemesi de ayrıca hava yutmalarına ve buna bağlı olarak gaz çıkarmalarına neden olabilir. Hızlı şekilde yemek yememeleri için de aslında kendilerini güvende hissetmeleri önemlidir. Bu sayede hızlı yemek yemediklerine hava yutma ihtimalleri azalır ve gaz çıkarma davranışını da daha az sergilerler.

Kediler ayrıca yedikleri mamaya ve mamanın içeriğine bağlı olarak da gaz çıkarabilirler. Bu davranış eğer kediyi rahatsız ediyorsa ve sürekli hal alarak kedinin sindirim sorunları yaşamasına neden oluyorsa kullanılan mama değiştirilmeli ve farklı bir mama tercih edilmelidir. Ayrıca mama değişimi yapıldığı zaman da kedilerin gaz çıkarması mümkündür.

Kedinin Sahip Olduğu Alışkanlık

Kediler kendilerini yalarken tüy ve yalama sırasında tıpkı hızlı yemek yemede olduğu gibi hava da yutabilir. Bu nedenle kedilerin sahip oldukları yalanma alışkanlığı gibi farklı alışkanlık da aslında onların gaz çıkarmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda korkmayı gerektirecek herhangi bir rahatsızlık söz konusu değildir.

Sindirim Problemleri

Kediler farklı pek çok sindirim problemi yaşayabilirler. Bu problemler yedikleri mamaya bağlı olarak da ortaya çıkabilir, süt ve süt ürünü gibi sindirimi zor olan besinlerden dolayı da görülebilir. Bu nedenle de sindirim problemlerinin genel anlamda gaz çıkarmaya neden olduğunu söylemek mümkündür. Kediler gaz çıkarıyorsa, bu farklı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu gaz çıkarma davranışı sürekli hal alırsa veteriner desteği ile nedeninin öğrenilmesi mümkündür. Kediler genellikle herhangi bir sağlık sorunu olmadan gaz çıkarma davranışı gösterir ancak ishal ve benzeri durumların da habercisi olarak gaz çıkarma davranışı ile karşılaşmak mümkündür.

Kedilerde Gaz Çıkarmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir Mi?

Kedilerde gaz çıkarma genel olarak normal bir durumdur ve bu durum bir hastalığın habercisi olmayabilir ancak kediler sürekli olarak gaz çıkarmanın yanı sıra farklı belirtiler de gösteriyorsa bu durumda bir hastalığın olabileceğini söylemek mümkündür. Örneğin karın gurultusu, dışkıda kan, karın bölgesinde ağrı, ishal, kusma gibi belirtilerin öncesinde de gaz çıkarma davranışının görülmesi mümkündür. Bu belirtiler ile de aslında kedilerin hastalandığını söylemek mümkündür ve farklı belirtiler ile görülen gaz çıkarma davranışının bir hastalığın belirtisi olduğunu söylemek mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap