Kedilerde Anal Kese Hastalığı: Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde anal kese hastalığı genel anlamda anal kesede meydana gelen iltihaplanmadan kaynaklanır. Anal kesede görülen iltihaplanmalar, kedilerin ciddi şekilde ağrı hissetmesine, güçsüz düşmesine, halsiz kalmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra dışkılama sırasında da zorluk çeken kedilerin anal keselerinde görülen hastalıkların veteriner desteği alınarak giderilmesi büyük öneme sahiptir. Peki, kedilerde anal kese bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavileri nasıl olur?

Kedilerde Görülen Anal Kese Bozuklukları Nedenleri

Kedilerde anal kese hastalığı genellikle anal kesede sıvı birikimine bağlı şekilde görülür. Bu kesede sıvı birikmesi durumunda kedilerin dışkılama sırasında sorun yaşaması, iltihaplanmanın görülmesi ve ayrıca farklı pek çok rahatsızlığın meydana gelmesi de olasıdır. Anüsün iki yanında yer alan bu keselerde sıvı birikimi olduğu zaman kedilerin sıklıkla anüslerini yalamaları gözlemlenir ve bu durum görüldüğünde veteriner desteği almak gereklidir.

Kedilerde Görülen Anal Kese Bozukluklarının Nedenleri

Kedilerde anal kese hastalığının pek çok nedeni olabilir. Örneğin bazı ırkların anal kese bozukluklarına daha yatkın olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra anal keselerde görülen problemlerin yaşla da alakalı olabilmesi olasıdır. Ayrıca diyabet, obezite, böbrek hastalıkları gibi farklı pek çok hastalık ile ilişkili olan anal kese bozuklukları, kedilerde kendini sıkça ortaya koyar.

Kedilerde Görülen Anal Kese Bozukluklarının Belirtileri

Kedilerde meydana gelen anal kese bozuklukları farklı pek çok belirti ile kendini ortaya koyar. Bu belirtiler öncelikli olarak kedilerde meydana gelen yoğun ve keskin koku ile kendini gösterir. Kedilerde görülen bu koku genellikle kedinin pis olmasından kaynaklı olarak düşünülse de aslında anal kesede meydana gelen problemle bağlı şekilde bu bozukluğun görülmesi söz konusudur. Bu durumda da anal kese problemlerinin ortadan kaldırılması, kokunun da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Anal kese bozukluğuna sahip olan kedilerde genellikle ağrılı şekilde dışkılama durumu gözlemlenir. Kediler dışkılama sırasında inleyebilir, miyavlayabilir, saldırgan şekilde kumlarını itebilir. Bu durum kedinin dışkı yaparken zorlandığının en büyük göstergesidir çünkü anal kesede yer alan sıvı aslında dışkının atılması için kolaylaştırıcı bir sıvı görevi görür. Bu sıvı da anal kesede kaldığı zaman ne yazık ki kedinizin dışkılama sırasında ağrı çekmesi olasıdır.

Kedilerde görülen bu sorun, kedinin sürekli olarak anüsünü yalamasına neden olabilir. Hem ağrının geçmesi için hem de temizlik amacı ile anüsünü yalayan kedilerde bir sorun olduğunu görmek mümkündür. Bu sebeple de kedilerde anüs yalama durumu gözlemlenirse kısa zamanda veterinere başvurmak gereklidir.

Kedilerde görülen anal kese bozuklukları kimi zaman apselere neden olabilir ve bu apselerin patlaması da olasıdır. Apse patladığı zaman ise perianal akıntı meydana gelebilir ve ayrıca kötü kokuda artış da meydana gelebilir. Bu durumlar kediye hem ağrı verir hem de sağlığının iyi olmadığının bir göstergesidir. Bu nedenle de kısa zamanda tedavi edilmesi gereklidir.

Kedilerde Görülen Anal Kese Bozukluklarının Tedavisi

Kedilerde görülen anal kese bozukluklarının tedavisi için anal kesede meydana gelen sıvı birikiminin boşaltılması gereklidir. Sıvı birikimi boşaltıldıktan sonra meydana gelen iltihaplanmanın giderilmesi için antibiyotik kullanımı mümkündür. Bunun yanı sıra kedilerin beslenme düzeni de büyük öneme sahiptir çünkü obezite ya da diyabet gibi rahatsızlıklar da aslında anal kese bozukluklarını tetikleyici etkiye sahiptir. Bu durumlar önlendiği zaman anal kese bozukluklarının da önüne geçmek mümkün hale gelir. Düzenli sıvı tüketimi, beslenmenin düzenli şekilde ilerlemesi ve kedilerin kilolarının kontrol edilmesi aslında meydana gelebilecek olan pek çok rahatsızlığın da önlenmesinde etkilidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap