Kedilerdeki Pire İnsanlara Geçebilir Mi?

Kedilerdeki pire insanlara geçer mi? Kedinizde pire varsa ya da pire olduğundan şüpheleniyorsanız size geçip geçmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Kedilerde pire problemi, kedide olan pire insana geçebilir mi ve kedideki pire nasıl geçer gibi soruları yanıtladığımız yazımızla hem kendi sağlığınızı koruyabilir hem de kedinizin sağlığını tekrar kazanmasını sağlayabilirsiniz. 

Kedi Neden Pire Kapar?

Kedilerdeki pireler sadece kedilere değil beslenebilecekleri her türlü canlıya parazit olabilen varlıklardır. Eğer kediniz dışarı çıkıyorsa ya da dışarı ile temas halindeyse bu durumda pire kapma ihtimali söz konusu olacaktır. Özellikle eviniz pirelerin kolayca ulaşabileceği bahçe katı gibi bir yerdeyse kediniz pire kapabilir. Yine siz dışarıdan gelirken de üzerinizde ya da ayakkabılarınızda kedinize bulaşabilecek pire getirmiş olabilirsiniz.

Kedilerdeki Pire Belirtileri

Kediler pirelendiklerinde ilk başta çok fazla belirti göstermese de kısa bir süre sonra pek çok belirti ile pirelendiklerine işaret ederler. Kedinizin pirelendiğinden şüpheleniyorsanız kedilerde pire belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedinizin derisinde pislik-dışkı gibi oluşumlar olması
 • Kedinizin derisini aşırı tırmalaması, yalaması ve ısırması
 • Kedinizde kıl dökülmesinin başlaması
 • Özellikle kedinizin tüylerinin yoğun olduğu bölgelerde pirelerin görülmesi

Bu belirtileri gözlemliyorsanız en kısa sürede kediniz için pire tedavisine başlamanız kedinizin cilt ve kan hastalıkları yaşamamaları bakımından hayati önem taşımaktadır.

Kedilerdeki Pire İnsana Geçer Mi?

Kedinize geçen pirenin cinsine göre size bulaşıp bulaşmayacağı değişim göstermektedir. Örneğin kedinize bulaşan pire kum piresi ise bu size bulaşabilecek bir piredir. Her ihtimale karşı kedinizin pirelerden bir an evvel kurtulması hem kendi sağlığınız hem de kedinizin sağlığı bakımından çok büyük önem arz etmektedir.

Kedilerde Pire Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Eğer kedinizde pire varsa bu durumda yapmanız gereken ilk şey sakin olmak ve panik yapmamaktadır. Kedinizi ürkütmeden kedilerde pire tedavisi sürecinin yürütülmesi tedavinin sağlıklı sonuç vermesi bakımından çok önemlidir.

 1. Öncelikle pire tedavisi için kedi pire damlası alın. Bu pire damlası sıklıkla ense bölgesinden uygulanmakta ve kedinizin pirelerden kurtulmasını sağlamaktadır.
 2. Pire damlasının ardından pireler kedinizi ısırdığında 24 saat içinde ölmeye başlayacaklardır.
 3. Pirelerin ölmesinin ardından kedinizin üzerinden pireleri atmak için kedi pire şampuanı ya da pire tarağı kullanabilirsiniz. Böylelikle kedinizin cildinin tekrar nefes almasını ve sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kedilerde Pire Tedavisi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerdeki pire tedavisi sırasında dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pire tedavisinin bir profesyonel tarafından yürütülmesi daha sağlıklı olacağından bir veterinerin tedaviyi gerçekleştirilmesi daha kısa sürede sonuç almanızda size yardımcı olacaktır.
 • Pire damlasını damlatırken kedinizin yalayamayacağı bir yere damlattığınızdan emin olmanız çok önemlidir. Sonuçta kedi pire damlası güçlü bir ilaçtır ve kedinizin oral yolla bunu vücuduna alması sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilecektir.
 • Kedinizin tararken pirelerin daha iyi düşmesi için tarağa bir miktar su ile seyreltilmiş sirke dökebilirsiniz. Doğal ve ev yapımı sirke kullanmanız kedinizin sağlığı bakımından çok önemlidir.
 • Kedinizi bu süreçte yormamaya, ürkütmemeye özen gösterin. İyileşme sürecinde ona destek olun ve sevginizi esirgemeyin.

Kedimden Bana Pire Geçti Ne Yapmalıyım?

Eğer kedinizden size pire geçtiğini düşünüyorsanız en kısa zamanda bir dermatoloğa görünmeniz gereklidir. Dermatolog pirelerden kurtulmanızı sağlayacak ilaçlar ile en kısa zamanda cildinizin eski haline dönmesini sağlayacaktır. Hem kediler için pire tedavisi hem de sizin için gerçekleştirilen pire tedavisi eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğinde en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap