Kedilerde Kulak Hareketleri ve Anlamları Nelerdir?

Kedilerde Kulak Hareketleri ve Anlamları Nelerdir

Kedilerin kulak hareketleri birçok farklı anlam taşır. Bu hareketleri bilinçli olarak yapmasalar bile birçok neden kedilerin kulak hareketlerinin değişmesine neden olacaktır. Korktuklarında, rahatsız olduklarında veya saldırmaya hazırlanırken kedilerin kulak hareketlerinde ufak değişimler görülecektir.

Kedilerin ruh halini yansıtan önemli göstergelerden biri kulak ve kuyruk hareketleridir. Buna ek olarak miyavlama tonları da birçok şey ifade eder. Bu davranışları doğru gözlemleyerek kedinizin sizden ne istediğini kolayca öğrenebilirsiniz. Kedilerde kulak hareketleri ve anlamaları bu nedenle değişecektir.  

Kediler Kulaklarını Neden Hareket Ettirir?

Kedilerin kulaklarını hareket ettirmesi doğal bir davranıştır. Bu hareketler arasında birçok farklı pozisyon bulunur. Bu hareketlere göre kedinizin ne istediğini veya nelerden etkilendiklerini anlamanız mümkündür. Kedilerin kulaklarını hareket ettirmeleri tamamen doğal bir davranıştır. Bu davranışın ortaya çıkmasında etkili unsurlardan bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Dikkatlerini çeken bir ses duymaları,
  • Olağan dışı bir hareket fark etmeleri,
  • Sinek veya haşerelerden rahatsız olmaları,
  • Korku veya merak duygularının öne çıkması vb.

Birçok hayvan kulaklarını adeta bir radar gibi kullanmaktadır. Kedilerin de son derece hassas olan kulakları farklı yönlere hareket edebilir. Öte yandan saldırı pozisyonuna geçtiklerinde de kulaklarının standart duruş pozisyonundan farklı yönlere kıvrıldığı görülecektir.

Kediler Kulaklarını Neden Yatırır?

Kedilerin kulaklarını oynatması birçok anlam taşır. Kedilerin kulaklarını geriye doğru yatırması ise önemli bir işaret olacaktır. Başka yapışık şekilde ve geriye doğru yatık duran kulak pozisyonu kedinizin korkmuş ya da son derece sinirli olduğunu gösteren önemli bir işarettir. Kedinizin ruh halini anlamanız için en önemli sinyallerden biri kedinizin bu kulak hareketi olacaktır. Kulaklarını bu pozisyona getiren kedilere yaklaşmanız önerilmez.

Genelde oyun oynarken sinirlendiğinde de kulaklarını geriye doğru yatırarak saldırıya geçebilir. Eğer kulaklar birbirinden farklı yönde ise çevrelerinde dikkatlerini çeken bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Kedilerde kulak hareketleri ve anlamları hemen hemen tüm kedilerde ortaktır. Kedi davranışlarında kulakların yönü ve hareketi birçok ipucu vermektedir.  

Kedilerin Kulaklarını Dikmesi Ne Anlama Gelir?

Kedinin kulaklarını dikmesi çok sık gözlemlenen bir davranıştır. Dışa doğru açık ve dik kulak yapısı kedilerin merakını cezbeden bir durumun olduğunu göstermektedir. Çevresindeki sesleri çok daha net algılamak için bu davranışı sergiliyor olabilir. Genelde bu davranışı oyun oynarken veya ona seslendiğiniz zaman göstermektedir. Meraklı yapıları her zaman dikkat çeken kediler çevresinde neler olup bittiğini uyurken bile takip etmek isterler. Gözleri kapalı bile olsa kulak hareketlerinden onların her zaman çevrelerine karşı ilgili olduklarını göstermektedir.

Kedilerin kulaklarını dikmesinin yanı sıra düz ve iki yana açık şekilde duruş rahat olduklarına da işaret edebilir. Standart kulak duruş yaygın olarak gözlemlenmektedir. Kedilerin kulak hareketinin birçok anlamı bulunmaktadır. Kesin olarak bu davranışların ne anlama geldiği konusunda net bilgi vermek zor olsa da genel olarak benzer anlamlar taşımaktadır.  

Kediler Kulaklarını Neden Büker?

Kedilerin kulaklarını bükmesi çoğu zaman ilgi beklediklerini göstermektedir. Öne doğru eğik duran kulaklar aynı zamanda sakin olduklarında da gözlemlenmektedir. Çevresinde olup bitenleri daha iyi anlamak ve sizin ne söylemeye çalıştığınızı öğrenmek için de bu kulak hareketini yapıyor olabilir.

Kediler çoğu zaman kendi istekleri doğrultusunda hareket eden canlılardır. Kulak hareketleri de belirli durumlara işaret ediyor olsa da birçok farklı anlama gelebilir. Kedinizin davranışlarına göre kulak hareketlerini gözlemleyerek ne istediğini tahmin edebilirsiniz. Kedilerde kulak hareketleri ve anlamları birçok anlama gelebileceği için kedinizi iyi gözlemlemeniz gerekecektir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Günlük Su İhtiyacı Ne Kadar?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap