Kedilerin Hoşlanmadığı Kokular Nelerdir?

Kedilerin Hoşlanmadığı Kokular Nelerdir

Kedilerin hoşlanmadığı kokular arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Portakal ve Limon: Kediler, portakal ve limon kokusundan hiç hoşlanmazlar. Kediler, portakal ve limon yemedikleri gibi kokusundan da hoşlanmazlar. Evde devamlı bir şekilde portakal ve limon kokusu varsa, kediler bu ortamda bulunmaktan hoşlanmayabilirler.
 • Muz: Kediler muz kokusunu da sevmezler. Muz kokusu olan yerden uzaklaşırlar. Bu yüzden kedinizi muz kokusundan uzak tutmanız önemlidir. Eğer ki kedi beslerken ulaşmasını istemediğiniz bir yer varsa buralara muz koyabilirsiniz.
 • Tuvalet Kokusu: Tuvalet kokusu da kedilerin nefret ettiği kokular arasında bulunur. Hem kedinizin tuvaletini hem de evin tuvaletini temiz tutmak oldukça önemli bir konusudur. Kötü kokunun giderilmesi aynı zamanda kedinizin sağlığı için de önemlidir. Kötü koku olması halinde kedinizin tuvalet eğitimi de olmaz.
 • Bozuk Balık Kokusu: Kedilerin en sevdiği kokular arasında balık kokusu da yer almaktadır. Ancak kediler, bozulmuş balık kokusundan insanlar kadar nefret ederler. Kediler bozuk balık kokusundan bulunduğu bir yerde olmak istemezler.
 • Biber ve Hardal: Biber ve hardal kokusu da kedilerin en nefret ettiği kokulardan ikisidir. Yemek yerken biber ve hardal kokusu alan kediler, ortamda uzaklaşmak isterler ve rahatsız olurlar. Miyavlamaya başlayan kediler özellikle de biber kokusundan hiç hoşlanmazlar.

Kokular Neden Kediler İçin Önemlidir?

Kokuların kediler için önemi yemek arama, tehlikeleri fark etme, eş bulma, birbirleri ile iletişim kurma gibi pek çok konuda kullandıklarından oldukça fazladır. Aynı zamanda çeşitli ürünlerden havaya karışan gazlar yüzünden onlar için zararlı olan yiyecekleri ayırt etmelerini sağlar. Bu sayede de kendilerine iyi gelmeyecek ya da zehirli yiyeceklerden uzak dururlar. Kediler genel olarak önlerine konulan mamaların lezzetinden çok ihtiyaçlarını ne kadar karşılayıp karşılamadıklarına önem verirler. Bunu da tat ve koku duyuları ile anlayabilirler. Çiftleşme zamanındaki bir kedinin etrafa saçtığı feromonlar ile kendilerine kolay bir şekilde eş bularak yuva sahibi olabilirler. Bunun haricinde tüm canlıları koklayarak tanıdık bir koku ararlar. Kediler bir insanı kokladığından herhangi bir canlı ile beraber yaşayıp yaşamadığını ya da bir canlıya sahip olup olmadığını anlayabilirler. Kediler, avcı hayvanlardır. Bundan dolayı da içgüdülere sahiptirler. İçgüdüleri harekete geçiren ise sahip oldukları keskin koku ve tat duyuları olur. Çok iyi koku alırlar. İnsanların duymadığı sesleri duyar ve alamadığı kokuları alırlar.

Kediler Kalabalık Ortamdan Hoşlanırlar Mı?

Kediler kalabalık ortamlardan, kavgadan ve kargaşadan hiç hoşlanmazlar. Eve biri geldiği zaman ve ortam kalabalık olduğu zaman tedirgin olurlar. Aynı zamanda televizyon, müzik ve sokaktan gelen yüksek sesler haricinde ev ortamında aile bireylerinin seslerini de yükseltmesi kedileri etkileyebilmektedir. Tıpkı bir çocuk gibi yüksek sesten rahatsız olurlar, endişelenirler ve korkarlar. Yanlarında yüksek sesli konuşulursa olumsuz etkilenebilirler. Yalnızca insanların yaptığı gürültü değil aynı zamanda fırtına, şimşek ve gök gürültüsü gibi çeşitli doğal olaylara karşı da oldukça hassastırlar. Yüksek sesten etkilenerek stres, saldırgan davranışlar, depresyon ve tüy dökülmesi gibi sorunlar yaşayabilirler. Bundan dolayı bir kediniz varsa mutlaka ses yüksekliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kalabalık ortamlardan ve yüksek sesten rahatsız olan kediler için şunlar yapılabilir:

 • Yüksek ses karşı olan hassasiyetleri bilindiğinden ev ortamındaki sesi kedinize göre ayarlamak,
 • Yüksek sesli kalabalık ortamlarda, doğal hava olaylarında kediniz ile sessiz bir odada ilgilenmek.

Kedilerin Sevdiği Et Türleri Nelerdir?

Kedilerin sevdikleri et çeşitleri şunlardır:

 • Balık: Kedilerin en fazla sevdiği yiyeceklerden biri balıktır. İçeriğindeki protein miktarı diğer et türlerine göre daha az olsa da balığı çok severler.
 • Tavuk: Yüksek protein içeriği sayesinde kediler için hem besleyici hem de lezzetli bir opsiyon olabilir.
 • Kuzu: Kedilerin en sevdiği ve faydalı olan besinler arasında yer almaktadır.
 • Ördek: Gıda alerjisi bulunan kediler için verilebilecek en faydalı besinlerdendir. Aynı zamanda ördek eti, protein açısından da oldukça yararlıdır.

Kedilerin Sevdiği Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Kedilerin en sevdiği sebze ve meyveler arasında yeşil fasulye, ıspanak, kabak, karnabahar, havuç, muz, yaban mersini ve kavun gibi çeşitli faydalı besinler yer almaktadır. Bu meyve ve sebzeleri hem severek tüketecekler hem de besin değeri yüksek besinler tüketerek bağışıklık sistemlerini güçlendireceklerdir.

Kediler Tahıl Sever Mi?

Kediler tahıl severler. Kediler etobur hayvanlardır ancak tahıl ürünlerini de tüketirler. Bu ürünler, karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça faydalıdırlar. Örneğin yulaf, mısır ve tatlı patates kedilerin en sevdiği tahıllar arasında yer alır. Bu besinler genel olarak kedi mamalarında bulunur.

Kediler Neresinden Sevilmekten Hoşlanmazlar?

Kedilerin sevilmesinden hoşlanmadıkları yerleri genel olarak kuyruk bölgeleridir. Kedileri severken oldukça yavaş bir şekilde hareket etmek gerekir. Çabuk korktukları için el hareketlerinin olabildiğince yavaş olması önemlidir. Kedi severken kuyruk bölgesine çok fazla yaklaşmamak gereklidir. Kedilerin her ne kadar çok fazla cinsi bulunsa da sırt bölgesinden de sevilmekten hoşlanmadıkları bilinen bir gerçektir.

Ayrıca Bakınız: Yavru Kedilerin Yedikleri Sebzeler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap