Kedilerin Rüya Döngüsü Nasıldır, Ne Görürler?

Kedilerin Rüya Döngüsü Nasıldır, Ne Görürler

Kediler insanlar gibi rüya görebilen canlılardır. Gördükleri rüya güzel hayallerinden ya da kötü senaryolardan oluşabilir. Kediler kabus da görebilirler. Kediler gördükleri rüya ya da kabuslardan dolayı vücudunda çeşitli hareketlenmeler olabilir. Tepki olarak hareketlenmeler, patisini oynatması, gülümsemesi ve sesler çıkartması mümkündür.

Kedilerin uyku evreleri, REM evresi sırasında uyku ve REM evresi dışında olan uyku olmak üzere ikiye ayrılır. REM evresi sırasında görülen rüyalar, kedilerin hareket etmesine, gülümsemesine ve sesler çıkarmasına sebep olabilir. Burada hareketlenmeler fazladır. REM evresi dışında olan uykularda görülen rüyalarda ise hareketlenmeler daha azdır. En çok rüya REM evresinde gerçekleşir. 

Kedilerin Rüya Gördüğü Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin rüya gördüğünü anlamanın yolu, uyuduğu sırada ortaya çıkan jest ve mimiklerdir. Özellikle REM uykusunda görülen rüyalarda bu hareketlenmeler artar hatta kedi, sesler çıkarabilir. Bu hareketler tamamen normaldir.

Kedilerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin uyku düzeni, enerjileri ve sağlıkları için çok önemlidir. Kediler genellikle gündüz uyurlar, gece aktiftirler. Kedilerin uyuduğu alanın güvenli hissettikleri ve sakin olması önemlidir. Bu sebeple kedilerin uyuduğu alanlar sessiz ve sakin olmalıdır. Aksi takdirde kediler uyuyamazlar.

Yavru kediler günde 20 saate kadar uyuyabilirler. Büyüdükçe uyku saatleri azalır. Uyuyan yavru kediler rahatsız edilmemelidir. Yetişkin kediler 12 ila 16 saat arasında uyumaktadırlar. Uyku saatleri genellikle eşit olmalıdır. Bir kedinin çok uzun süre uyuması böbrek rahatsızlığı gibi birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olur. Az uyuması ise çeşitli tiroit rahatsızlıklarına sebep olabilir. Kedilerin uyku düzenleri takıp edilmeli ve oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta veteriner hekime danışılmalıdır. Yaşlı kediler ise gün içerisinde daha fazla uyuma ihtiyacı hissederler. Çünkü yaşlı kedilerin sahip oldukları enerji miktarı azdır. Bu sebeple uykulu ve miskin bir hale dönüşürler.

Kediler Kabus Görürse Ne Olur?

Kediler kabus görürse bunu uyku sırasında yaptıkları çeşitli hareketler ile belli ederler.  Kediler rüya görebilen canlılardır fakat bu rüyalar her zaman güzel olmayabilir. Gördükleri rüyalar onları korkutabilir ya da sinirlendirebilir. Kediler özellikle regl dönemlerinde kabus görebilmektedirler. Kabus gören bir kedi yerinden sıçrayabilir. Sesler çıkarabilir ya da titreyebilir. Kedilerin kabus gördükleri anda hareketleri daha ani ve daha keskin olmaktadır. Kabus gören bir kedi uyandıktan sonra agresif davranışlar gösterebilir ve çevresine saldırmak isteyebilir. Bu durum tamamen yaşadıkları korkudan ve sinirlenmelerinden meydana gelmektedir. Bu sebeple kabus görmüş bir kedi uyandıktan sonra bir süre yalnız bırakılmalı, daha sonra kediye ilgi ve sevgi gösterilmelidir.

Kedilerin Rüya Döngüsü Nasıldır?

Kedilerin rüya döngüsü, uykularının belirli aşamalarını anlatır. Kedilerin uykularında REM uykusu ve REM dışındaki uyku olmak üzere ikiye ayrılır. Kediler en çok rüyayı REM uykusu sırasında görürler. Bu evrede görülen rüyalarda pati hareketleri, gülümseme, ses çıkarma ve mimiklerini oynatma hareketleri çok fazla görülür.

Kedilerin REM uykusu 25 dakika sürmektedir. Bu uyku sırasında kediler sevdikleri şeyleri hayal gücünde canlandırırlar. REM uykusu dışında görülen rüyalar ise daha çok günlük olaylar ile ilgilidir. Kedilerin bu sırada gördüğü rüyalar günlük hayatta yaşanan rüyaların tekrarıdır.

En Çok Uyuyan Kedi Cinsleri Nelerdir?

En çok uyuyan kedi cinsleri gün içerisinde en çok uyku ihtiyacı hisseden kedi cinsleridir. Bu kediler diğer kedi türlerine göre hareket etmeyi az seven ve miskin kedilerdir. Kedilerin uyuma süresinde yaş faktörünün etkisi olduğu kadar cinsleri de etkilidir. Bazı kedi cinsleri daha fazla uyuma ihtiyacı hissederken bazı kedi cinsleri daha az uyumak isterler.

En çok uyuyan kedi cinsleri şu şekildedir:

 • İran kedisi
 • American Shorthair
 • Ragdoll
 • Exotic Shorthair

Bu kediler en çok uyuyan kedi cinsleridir. Uyku düzenlerinde yaşanan herhangi bir sıkıntıda veteriner hekime danışılmalıdır.

Kedilerin Uyku Sırasında Titremesi Normal Midir?

Kedilerin uyku sırasında titremesi, rüya gördükleri sırada oluşan tepkileri olabilir. Gördüğü rüyalardan dolayı tireme eylemini gerçekleştirirler. Bu genellikle normal bir durum olmakla birlikte çeşitli hastalıkların habercisi de olabilir.

Kedilerin uyku sırasında titremesi şu hastalıkların habercisidir:

 • Hipoglisemi
 • Zehirlenme
 • Hipotermi
 • Hipertermi
 • Epilepsi
 • Acı çekmesi
 • Stres
 • İç parazit
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Tümörler
 • Parkinson

Eğer bir kedi uyku sırasında çok fazla titriyor ve bu durum çok fazla yaşanıyorsa veteriner hekime danışılmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Kulak Hareketleri ve Anlamları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap