Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler hakkında ilginç bilgiler her gün yenisi eklenmektedir. Günlük yaşantınızda sıklıkla karşılaştığınız kediler hakkında bilgi sahibi olarak onları tanıyabilmeniz mümkündür. Kediler genel itibariyle tüylü, evcil, memeli ve etobur canlılardır. İnsanlar yıllar boyunca kediler hakkında bilgi sahibi olmuş ve onların arkadaşlıklarına önem vermiştir. Ayrıca kedilerin haşereleri avlama yetenekleri de evlerde beslenme sebeplerinden biri olmuştur. Kediler oldukça güçlü, esnek ve hızlı canlılardır. İnsanların duyamayacağı kadar zayıf ya da yüksek frekanslı sesleri duyabilme özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca koku alma duyuları da insanlara ve birçok hayvana kıyasla oldukça gelişmiştir. Bu özellikleri sayesinde harika birer avcı oldukları bilinmektedir. Kediler hakkında bilgi sahibi oldukça onların aslında ne kadar eşsiz ve mükemmel canlılar olduklarını anlayabilirsiniz.

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

1)Kediler 200 Derecelik Görüş Açısına Sahiptir

İyi birer avcı olmaları ile tanınan kedilerin görüş açıları insanlara kıyasla farklılık göstermektedir. İnsanların ileri görüş açıları 180 derece iken kediler 200 derecelik bir açı ile daha geniş bir alanı görebilmektedir. Bu sayede kediler insanlara göre sağ ve soldan 10’ar derece fazla bir alanı görmektedir.

2)Kedilerin Burun Yüzeyleri Eşsizdir

Kedilerin burun yüzeylerinin bıraktığı iz, insanların parmak izi gibi eşsiz ve benzersizdir. Yani dünyada bulunan tüm kedilerin burun yüzeylerinin birbirlerinden farklı olduğunu anlamak mümkündür. Kedilerin burun yüzeylerinde insanların parmaklarındaki gibi kıvrımlar ve çukurlar bulunmaktadır.

3)Kediler Yaşamlarının %60’ını Uyuyarak Geçirirler

Kediler günlerinin yaklaşık 16 saatini uyuyarak geçirmektedir. Bu nedenle kedilerin uykucu lakabını aldıkları da blinmektedir. Kedilerin uyudukları ya da dinlendikleri sırada rahatsız edilmemeleri önemlidir. Çünkü kedilerin yeteri kadar uyumaması ve dinlenmemesi bağışıklıklarının zayıflamasına ve ömürlerinin kısalmasına neden olabilmektedir.

4)Kedilerin Kemik Sayısı İnsanlardan Fazladır 

Bir insanda 206 adet kemik bulunurken kedilerde 290 adet kemik bulunmaktadır. Ayrıca insanlarda 33 omurga bulunurken bu sayı kedilerde 60’ı bulmaktadır. Kedilerin 517 adet kasının bulunduğu da bilinmektedir. İnsanlarda bu sayı 639 olduğu için kedilerin kasları insanlarınkinden fazla değildir.

5)Kediler Sağlığa Faydalıdır

Yapılan araştırmalar sayesinde kedilerin sağlığa birçok etkisi kanıtlanabilmiştir. Kedilerin kalp krizi riskini düşürdüğü, baş ağrısını giderdiği ve eklem ağrılarını azalttığı bilinmektedir. Ayrıca kırık ve çıkıkların hızlı iyileşmesinde de etkileri olduğu söylenmektedir. Kedi besleyen kişinin tansiyonu dengelenmektedir.

6)Bütün Kediler Sudan Korkmaz

Kedilerin sudan ve banyo yapmaktan hoşlanmadıkları bilinen bir konudur. Bu durumun sebebi yavruyken yaşadıkları travmatik bir olay olabilir. Ayrıca bütün gün kendilerini temizleyen kediler banyo yapma ihtiyacı da duymuyor olabilirler. Fakat ülkemizde oldukça tanınan Van kedisi, sudan hoşlanmayan kediler grubuna dahil olmamaktadır. Van kedileri Van denizi havzasında yaşamaktadır ve çok iyi birer yüzücü oldukları bilinmektedir.

7)Kediler Karanlıkta Daha İyi Görürler

Kedilerin doğaları gereği avcı olmaları bazı yetenekleri de beraberinde getirmektedir. Avcı kedilerin gözleri oldukça gelişmiştir. Bu sayede hem aydınlıkta hem de karanlıkta kolayca avlarını yakalayabilirler. Kedilerin az ışıkta görüşlerini kolaylaştıran çubuk isimli hücreleri insanlara kıyasla çok daha fazladır. Bu sayede en düşük ışıkta dahi en iyi görüşü sağlayabilirler. Kediler insanlara kıyasla karanlık ortamda 5 kat daha iyi görebilmektedir.

8)Kediler Deniz Suyunu Rahatlıkla İçebilir

Kediler organ fonksiyonları ve sentez yapıları sayesinde deniz suyunu kolayca içebilirler ve herhangi bir zarar görmezler. Gelişmiş böbrek yapıları tuzlu deniz suyunu filtreleme özelliğine sahiptir. Yine de zaten sudan ve denizden çok hoşlanmayan kedinizin deniz suyu içmesi önerilmemektedir. Deniz suyu içerisinde bulunan bakteri ve mikroplar kedinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

9)Kediler de Rüya Görür

Kedilerde tıpkı insanlar gibi uyuduklarında çeşitli rüyalar görebilirler. 1954’de Fransız bilim adamı Michel Jouvet, kedilerin uykularında ki rem bölgelerinde müdahale ederek kedilerin hareket ettiklerini ve avlanırken yaptığı hareketleri yaptıklarını görmüşlerdir. Kediler rüyalarında avlandıklarını, ödül maması yediklerini ya da sahipleri ile oynadıkları görüyor olabilirler.

10)Kedilerin Kalbi İnsanlara Kıyasla 2 Kat Daha Hızlı Atar

Yavru kedilerin nabzı dakikada 170-200 atımı bulabilmektedir. Yetişkin kediler ise dakikada 120-140 sayısını görebilmektedir. İnsanların nabzı ise dakikada 60 ila 100 atım arası olduğunda normal kabul edilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap