Kedilerde Evden Kaçma Nasıl Engellenir?

Kedilerin evden kaçmak istemesi, alışılmış durumlar arasında değildir. Bir kedi evden kaçmak istiyorsa, mutlaka altında yatan sebepler araştırılmalıdır.

Genellikle sokakta bakılan kediler içeriye girmek isterken, evde bakılan kedilerin dışarıya kaçmak istemesi bir travma ya da altında psikolojik nedenler yatan bir sebepten dolayı olabilir.

Kedilerde evden kaçma nedenlerinin tespit edilmesi için bir veteriner kliniğe gösterilmesi bu durum açısından önemli bir detaydır.

Kedilerin evden kaçmak istemesi çok normal değildir. Çünkü evde yaşayan kediler dışarıda yaşayan kedilere göre daha konforlu ve güvenlidir. Çünkü düzenli bir yaşamları vardır ve beslenmeleri düzenlidir. Bundan dolayı da aç kalmazlar.

Ama buna rağmen evden kaçmak isteyen kediler için sebepler araştırılmalı ve önlem alınmalıdır.

Kediler Neden Evden Kaçarlar?

Kedilerin evden kaçma sebepleri araştırıldığı zaman birden çok nedenle karşılaşılabilir.

Kediler avlanma iç güdüleri yüksek olan hayvanlardır. Sürekli avlanma isteği içinde bulunuyor olabilirler. Bu durum onların evden kaçması için yeterli bir sebeptir.

Kapının arkasından duydukları bir ses ya da camdan gördükleri başka bir canlı onların avlanma iç güdülerini tetikleyebilir. Bu durumda da onları evde tutmak hiç de kolay olmaz.

Kediler bazen ev içlerinin yanı sıra ev dışını da bölgesi olarak kabul eder. Kabul ettiği bu bölgeleri işaretleme ihtiyacı duyar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, kedilerin evden kaçmak istemesi çok normaldir. Fakat evden kaçan kediler birçok tehlikeye maruz kalabileceğinden, kedi sahipleri bu konuda çok gözlemci olmalıdır.

Bunların yanı sıra çiftleşme kediler için önemli bir detaydır. Özellikle kısırlaştırılmamış kediler kızgınlık dönemlerinde evden kaçarak, çiftleşme ihtiyacı duyarlar. Bu kısır kediler için de söz konusudur. Fakat bu durum kısır olan kedilerde olmayanlara göre daha azdır.

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulmalı ve kedilerin zarar görmemesi için evden kaçmaları önlenmelidir. Eve alışmış kedilerin savunma mekanizması düşüktür ve sokakta tehlikelere karşı kendilerini koruyamazlar. Ev kedilerinin evden kaçması ciddi yaralanmalara hatta ölümlere sebep olur.

Kedilerin Evden Kaçması Nasıl Engellenir?

Kedilerin kaçmasını engellemek için tedbirler ve önlemler alınması gerekir. Kediler evden avlanma iç güdüsü ya da bölge benimseme amacıyla kaçıyorlarsa, dışarıyı görmelerinin önüne geçmek gerekir.

Alınabilecek küçük önlemlerle evden kaçma isteği en aza indirilebilir. Bunun için pencerelerden dışarıyı görmesini engellemekle başlamak bir çözüm olur. Pencerelerin önüne görüşünü engelleyecek paravanlar koyarak, avlanma güdülerinin önüne geçilebilir.

Kedilerin her ne kadar eğitilmediği söylense de bu yanlış bir bilgidir. Kedilerin eğitilmesi mümkündür. Tabi ki bu durum ırktan ırka değişiklik gösterir. Ama genel olarak sert ve ciddi bir ses tonuyla uyarılan kediler bu durumu anlar ve ona göre davranır. Bu yöntemi denemekte fayda var. Söylenilen şeyleri anlaması ve uygulaması durumunda, onu ödül mamalarıyla ödüllendirmek bu durumu devamlı hale getirir.

Kedilerin evden kaçmasını hoş olmayan bir durum haline getirmek için, evden çıkmak istedikleri bölgelere çift taraflı bantlar yapıştırmak da etkili bir yöntemdir. Bu şekilde patileri bu bantlara yapışacak ve o bölgenin yasaklı bölge olduğunu anlayarak, bir daha yaklaşmak istemeyeceklerdir.

Kedilerinizle oyun oynayarak vakit geçirmek evden kaçmasını önleyecek bir başka alternatif olabilir.

Bunların haricinde kısır olmayan kedilerin kısırlaştırılması da bir çözümdür.

Evden Kaçan Kedi Nasıl Geri Getirilir?

Evden kaçan kediyi geri getirmek için onu hemen aramaya başlamak gerekir. Çünkü evden kaçan bir kedi çok fazla uzağa gitmiş olamaz.

Kediyi aramaya giderken mutlaka en sevdiği ve ona ait olan bir eşyanın da götürülmesi gerekir. Bu bir oyuncak olabilir. Bu şekilde kedilerin saklandıkları yerden çıkması kolay olur.

Arama yaparken çevredeki seslerin dikkatlice dinlenmesi çok önemlidir. Kedinin sesini duymakta büyük etkisi vardır.

Kediyi arama esnasında çevreye ödüller koymak, onun geri gelmesini kolaylaştıracaktır. Kediyi ararken çevredeki insanlardan yardım istemek, kedinin bulunması açısından etkili olur.

Kediler seslere duyarlı hayvanlardır. Ona ismi ile seslenmek bulunmasını kolaylaştıracaktır. Tüm bunları yaparken bir kişinin evde kalması ve kediyi sürekli gözlemesi önemlidir.

Tüm bunların dışında komşu bahçelere ve yüksek yerlere bakarak, bu bölgelerde yüksek sesle kedilere ismiyle seslenmek onların geri gelmesine yardımcı olur.

Kedilerde evden kaçma durumu her ne kadar korkutucu olsa da panik yapmayın.

Evden Kaçan Kedi Evi Nasıl Bulur?

Özellikle evden kaçan kedinin evi bulması için uygulanacak yöntemlerin başında, kedi tuvaletini kapının önüne koymak gelir. Çünkü kediler kendi tuvaletlerinin kokusunu tanır ve bu durum onların evi bulmasını kolaylaştırır.

Evden kaçan kediler için kapının önüne yiyeceklerin konulması da etkili bir yöntemdir.

Kediler sahiplerinin seslerini tanır. Ona bol bol ismi ile seslenmek evi bulmasını sağlar. Kediyi bulana kadar hem gündüz hem de gece bu olayı tekrarlamak, kedinin evi bulmasında etkili olur.

Kısır Kediler Kızgınlığa Girer Mi?

Kısır kedilerde kızgınlık olmaz demek yanlış olur. Çünkü kısır kediler de kızgınlığa girer. Fakat kısır kediler kızgınlık döneminde, kısır olmayanlara göre daha az çiftleşmek isterler. Ayrıca evden kaçma istekleri de çok fazla olmaz.

Kedilerde evden kaçma durumu kısır olmayan kedilerde daha çok görülür. Bu nedenle kısır olmayan kedilerin kısırlaştırılması önerilir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Diş Çıkarma Durumunda Ne Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap