Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Kediler tırmalama tahtasına nasıl alıştırılır? Kedilerin yavruluk döneminden itibaren tırmalama tahtasına alışması için uygulanabilecek farklı teknikler vardır. Bu teknikler sayesinde tırmalama direklerine alışmaları çok daha kolay hale gelecektir. Kedi tırmalama direkleri, kedilerin tırnaklarını törpüleyebildikleri, tırmanırken keyifli vakit geçirdikleri ve ayrıca kaslarını da çalıştırabilecekleri farklı modellere sahip ürünlerdir. Bu ürünlere yavruluk döneminde kedileri alıştırmak gerekir.

Kedi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Kediler tırmalama tahtasına yavruluk döneminden itibaren alıştırmanız gereklidir. Tırnaklarını doğada ağaç kabuğu ve benzeri maddelere dürterek törpüleyebilir ve kısaltabilirler ancak evde bunu yapmak mümkün olmaz. Bu nedenle de mobilyaları, duvarları, koltukları ya da halıları tırmalamaları mümkündür. Kedinizin evdeki eşyalara zarar vermesini istemiyorsanız da ona bir tırmalama tahtası almanız ve onu alıştırmanız gerekir. Bu şekilde evdeki eşyaları korumanın yanı sıra kedinizin tırnak bakımını sağlığını da güvence altına almanız mümkün hale gelir.

Kedi Otu Kullanımı

Kedi otu, kedilerin ilgi gösterdiği ve aslında bu kokuyu aldıkları zaman da o noktaya yöneldikleri bir üründür. Yeni alınan tırmalama tahtasına pek de ilgi göstermeyen bir kediniz varsa kedi otunu az miktarda tırmalama tahtasına uygulamak mümkündür. Sonrasında birkaç kez bu şekilde kedi otu kullanılırsa kedinizin tırmalama tahtasına kolayca alışması oldukça kolay hale gelecektir.

Kedileri Ödül Mamaları İle Pekiştirilen Davranış

Kediler ödül mamalarını çok sever ve ödüllendirildiklerini bilmek de hoşlarına gider. Tırmalama tahtasına alışmasını istediğiniz bir kediniz varsa ödül maması sayesinde ona bu alışkanlığı kazandırmanız olasıdır. Tırmalama tahtasına yerleştirilen birkaç ödül maması ya da kediniz tırmalama tahtası ile ilgilendiği zaman ona verilen birkaç ödül maması ile kısa zamanda tırmalama tahtasına alışmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilere Uygun Tırmalama Tahtasını Bulun

Kedilerin her biri farklı zevklere, ihtiyaç ve isteklere sahiptir. Bu nedenle de her kedinin aynı oyuncaklarla ya da aynı tırmalama tahtaları ile ilgilenmesi de söz konusu değildir. Onların kendi zevkine ve isteğine uygun bir tırmalama tahtası satın almak, tırmalama tahtasına ilgi gösterme ihtimallerini arttıracaktır. Örneğin dik ve uzun alanları tırmalamaktan hoşlanan kediniz için dik ve uzun tırmalama direklerini tercih etmeniz ya da halıyı tırmalamaktan hoşlanan kediniz için ped şeklindeki düz tırmalama ürünlerini tercih etmeniz mümkündür. Onun isteklerine kulak verin ve memnun olması için ona yönelik hareket edin.

Kedi Tırmalama Tahtasının Görünümü

Kediler özellikle de süslü, oyuncaklı, renkli ürünleri görmekten ve onlarla ilgilenmekten hoşlanırlar. Evinizde kocaman ve parlak bir tırmalama direği istemiyor olabilirsiniz ancak kedinizin ilgisini çeken ürünler bunlar ise ona yönelik hareket etmeniz gerekebilir. Halat, kumaş, pelüş kaplı farklı pek çok tırmalama direği mevcuttur ve u ürünler de aslında kedinizin tırmaladığı zaman zarar görmemesi için en uygun malzemelerdir. Uzun süreli kullanım için ve kedinizi memnun etmesi için kaliteli malzemeden üretilmiş ürünleri satın almak en iyisi olacaktır.

Kedi Tırmalama Direğini Doğru Konumlandırın

Tırmalama direğinin konumu aslında malzemesi ya da görünümünden de önemli olabilir. Kediler kendi alanlarında ve kendi eşyalarının bulunduğu bölgede oyun oynamaktan, vakit geçirmekten ve miskinlik etmekten hoşlanırlar. Bu nedenle de tırmalama direğini aslında kedinizin yatağına ya da oyuncaklarının bulunduğu alana yakın şekilde konumlandırmanız, kedinizin ona ilgi gösterme ihtimalini arttıracaktır.

Kedinizle Oyun Oynayın

Kedinizle oyun oynarken tırmalama direği ile ilgilenin ve oyuncaklarını da tırmalama direğine yerleştirin. Bu sayede kedilerin onu bir oyuncak olarak görmesi daha kolay hale gelecektir ona zamanla ilgi göstermeye başlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap