Kediler İçin En Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Kediler için en zararlı yiyecekler nelerdir? Kedilere farkında olmadan ve içeriğine bakmadan evdeki yemekler verilebilir, bazen tadına bakması için ya da mamasını yemesi yerine evde kalan yiyecekleri yemesi davranışı gösterilebilir ancak bu durum onlar için zararlı olabilecek yiyecekleri yemelerine de neden olabilir. Bu tür zararlı olabilecek yiyecekler de aslında farklı pek çok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Peki, kediler için en zararlı yiyecekler nelerdir?

Kediler İçin En Zararlı Yiyecekler

Kediler için zararlı olabilecek pek çok yiyecek vardır. Bu nedenle de aslında evde çıkan yemeklerin kediye verilmesi farklı koşullarda tehlikeli olabilmektedir. Kedilerin bu yemeklerin içinde yer alan pek çok malzemeye alerjisi olabileceği gibi ayrıca onların sindirim sistemlerinin de bizimle aynı şekilde çalışmadığı unutulmamalıdır.

Soğanlar ve Sarımsakların Zararı

Yeşil soğan, arpacık soğanı, kırmızı soğan, sarımsak gibi pek çok ürün kedilerin kırmızı kan hücrelerinin zarar görmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak da kedilerin çok fazla soğan ürünü ve sarımsak tüketmesi kısa sürede anemi hastalığının bir nedeni olabilmektedir. Ayrıca kediler bazı durumlarda soğan ve sarımsak tüketimine bağlı olarak zehirlenebilir ve alerjik reaksiyon da gösterebilir.

Çiğ Et Ürünleri ve Yumurta Tüketimi

Kedilere çiğ et vermek bazen tehlikeli görülmeyebilir ancak hem tam pişmemiş yumurta hem de çiğ et kedilerde zehirlenmelerin ötesinde pek çok probleme neden olabilmektedir. Kedilerde çiğ et tüketimi tıpkı insanlarda olduğu gibi pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Bunların başında ise salmonella gibi rahatsızlıklar gelir. Çiğ yumurta tüketimi ise kimi zaman kedilerin zehirlenmesine, kimi zaman da tüy ve deri problemleri görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de çiğ et ve yumurta tüketimi konusunda dikkatli olmak şarttır. Hem insanların hem de evcil dostların çiğ şekilde et tüketmemesi gerekir.

Kafein ve Çikolata

Kafein ve çikolata, içeriklerinden dolayı kedilerde büyük rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Hem çikolata hem de kafein kedilerde kalp ritim bozukluklarına, kas titremelerine ve kas problemlerine, kusma ve ishale neden olabilmektedir. Bunlar ciddi rahatsızlıklar olup yüksek miktarda tüketimi kedilerin ölümüne bile neden olabilmektedir. Bu sebeple de kedilere kafein ve çikolata içerikli ürünler yedirilmemesi ve içirilmemesi gerekir.

Kediler İçin Süt ve Süt Ürünleri

Her ne kadar kedilere süt vermek çok yaygın bir alışkanlık olsa da aslında kedilerin sindirim sistemi, süt şekeri olarak bilinen laktozu sindiremez ve bu nedenle de çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kediler bu şekeri sindiremediği için çeşitli bağırsak hastalıkları yaşamaları, mide problemleri olması da mümkündür. Bunlardan uzak kalmak için ise aslında kedilere süt ve süt ürünlerinin verilmemesi gerekir.

Kediler İçin Zararlı İçecekler: Alkol

Kedilerin alkol tüketimi ölümle sonuçlanabilecek ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Özellikle de kalp ve solunum rahatsızlığı olan kedilerin alkolden uzak durması gerekir. Yanlışlıkla dahi olsa kedilerin az miktarda alkol tüketimine maruz kalması; titreme, vücut ve beyin fonksiyonlarda bozukluk, kusma, ishal, solunum zorluğu gibi durumlara neden olabilir, zehirlenmeyi de beraberinde getirebilir. Bu etkenlerin her biri de kedilerde ölüme kadar gidebilecek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

Kedilerin çoğu zaman köpek maması yemesinde bir sakınca görülmez ancak köpek mamalarının içeriğinin kedi mamalarından farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de kedilere köpek maması verilmesi çoğu zaman sağlık sorunlarına neden olabilir. Kedilerin köpek maması tüketmesi, içeriğe bağlı olarak diş rahatsızlıklarına, kalp problemlerine, görme bozukluklarına ve zehirlenmelere de neden olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap