Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Ne Zaman Olmalı

Erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatı uzun vadede kedinizin sağlık sorunlarını engellemektedir. Kedinizin daha sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmasını kısırlaştırma ameliyatı sayesinde sağlayabilirsiniz. Erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatı, çok sayıda bakıma ihtiyacı olan evcil hayvanların kontrolsüz üremesine de engel olmaktadır. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu testislerinin alınmasından ibarettir. Bu operasyonun bilinen birçok faydası da bulunmaktadır. Bu aşamada sizin kedinize destek olmanız önemlidir. Kediniz için en uygun kararı alıp, kısırlaştırma ameliyatı öncesi ve sonrası gerekli bakımı sağlamalısınız. Kedinizin ameliyat öncesinde ne kadar süre mamasız kalacağı ve sıvı tüketmeyeceği gibi konuları öğrenmelisiniz. Aksi halde ameliyat sırasında beklenmeyen sorunlar yaşanır.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu İçin Karar Vermek

Kediniz için kısırlaştırma ameliyatına karar vermek zor bir süreç olur. Özellikle kedilerin bir defa da olsa yavru sahibi olması gerektiği inanışı karar vermeyi zorlaştırmaktadır. Kısırlaştırma ameliyatının tüm detaylarını, faydalarını ve zararlarını bilmeniz karar vermenizi etkiler. En merak edilen konulardan biri, operasyonun kediler için zararlı olup olmadığıdır. Operasyon anestezi altında yapıldığı için tıpkı insanlarda risk taşıdığı gibi kedilerde de belirli kontrollerin sağlanması gerekir.

Kedinizin bir sağlık sorunu bulunmuyorsa operasyonun sorunsuz geçmesi yüksek ihtimaldir. Yapılan araştırmalara göre kısırlaştırma ameliyatlarında bir sorun oluşma ihtimali 10.00’de 3 olarak belirlenmiştir. Erkek kedilerde kısırlaştırma dişilere göre daha kolaydır. Avantajı ise erkek kedilerin testis ve prostat gibi sağlık sorunlarından korunmasıdır. Erkek kediler kızgınlık zamanlarında dışarı çıkma ve evden kaçma eğilimleri gösterebilirler. Evde yaşamaya alışmış kediler dışarıda birçok tehlikeli durum ile karşı karşıya kalır. Kedinize bir araba çarpması ya da diğer hayvanlar tarafından zarar görmesi muhtemeldir. Fakat kediler artık kızgınlık dönemine girmeyeceği için kısırlaştırma sonrası evden kaçma eğilimleri göstermezler.

Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Erkek kediler 6 ya da 8 aylık olduğunda artık çocukluk dönemi geride kalır ve kokulu idrar salgılamaya başlar. Bu durum kedinizin artık ergenliğe ulaştığını göstermektedir. Erkek kediniz 1 yaşına geldiğinde cinsel gelişimi başlamış olur ve onu kısa süre içerisinde kısırlaştırmanız gerekir. Birçok veteriner kısırlaştırma zamanı için 6. aydan sonrasını tavsiye etmektedir. Yani kedi çocukluktan çıktıktan sonra ve ilk kızgınlığını atlatır atlatmaz kısırlaşması uygundur. Kısırlaştırma ameliyatı sonrası hiçbir kedinin karakteri değişmez ve hatta sanılanın aksine daha uysal bir yapısı olur. Erkek kediler dişi kedilere göre daha şanslı sayılmaktadır. Çünkü kısırlaştırma sonrası onlara kıyasla daha çabuk iyileşir ve eski hallerine dönerler. Ortalama 1 saat süren bu ameliyatın ardından yaklaşık 1 ila 2 gün içinde ayağa kalkması muhtemeldir. Erkek kediler açık ameliyat olmazlar. Sadece dışarıdan testisleri alınır ve yaraya dikiş atılarak operasyon sona erer.

Ayrıca Bakınız: Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyatları       

Erkek kedilerin kısırlaştırılması sağlıklı bir ömür sürmeleri için önemlidir. Kısırlaştırmadan önceki kediler mutsuz ve agresif olabilirken kısırlaştırma operasyonunun ardından sakin, oyuncu ve mutlu hale gelirler. Kısırlaştırma ameliyatları veteriner kliniklerde veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle erkek kedi kısırlaştırma fiyatları farklılıklar gösterebilmektedir. Ortalama bir erkek kedilerde kısırlaştırma fiyatları yaklaşık 400 TL civarındadır. Bu ücret sadece bir defa verilir ve ekstra bir bütçe gerektirmez. Erkek kediler kısırlaşmanın ardından etrafa koku bırakma alışkanlıklarından kurtulurlar. Kedinizin kısırlaşmadan önce etrafa bıraktığı kokuyu temizlemek için harcanacak para kısırlaştırma ücretinden daha az değildir. Kedinizin sağlıklı ve rahat bir hayat sürebilmesi için kısırlaştırma yapmanız birçok uzman tarafından önerilmektedir. Çoğu erkek kedi sahibi, kedisinin kısırlaştıktan sonra gözle görülür bir rahatlık ve mutluluk yaşadığını anlatmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap