Kedileri Odaya Kapatmak Doğru Mu?

Kedileri odaya kapatmak konusunda birçok farklı görüş bulunmaktadır. Geceleri kedileri odaya kapatmak ya da gün içinde odada kalmalarını sağlamak için çeşitli fikirler mevcuttur. Bazı durumlar için geceleri odaya kapatılmaları önerilirken bu önerilen sadece belli koşullarda uygulanmasının ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır. Kediler günlerinin büyük bir zamanını uyuyarak geçirirler. Geri kalan kısımda tuvalet ihtiyaçlarını giderir, kendilerini temizler ve beslenirler. Birçok kişi kedilerin ihtiyaçlarını bu söylemler ile sınırlı olduğu düşünür. Fakat bir kedinin de belli ihtiyaçları bulunur ve sağlıklı bir gelişim için ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

Kedileri Odaya Kapatmak Doğru Mu?

Kedilerin içgüdüsel davranışları bulunur ve bu davranışları ile sahiplerinin uyku döngüsü dahi etkilenir. Kedilerin ihtiyaçlarının kısıtlı olduğunu düşünmek ve sebep olacakları durumları engellemek için yavru kediyi odaya kapatmak yöntemi kullanılır.

Geceleri Bir Kediyi Odaya Kapatmak

Kedilerde meydana gelen gece hareketliliği insanların verimliliklerini, uykularını ve sağlıklarını etkileyebilecek duruma gelir. Bu durumda kedilerin odaya kapatılması mantıklı kabul eder. Aslında bu fikrin ne kadar uygun olup olmadığını kesin olarak belirtmek mümkün değildir. Her kedinin karakteri ve tepkileri farklılık gösterir. Bazı kediler oda içerisinde stres olurken bazıları oda içerisinde son derece konforlu olur. Kedilerde meydana gelen gece hareketliliğinin azaltılması için enerjilerinin atılabilmesi çok önemlidir. Şafak vakti olan gürültülerin azalması ve miyavlamaların önlenmesi için gerekli çaba gösterilmelidir. Tüm çabalara rağmen bir çözüm bulamadığınızda kedinizin maması, suyu, yatağı, tuvaleti ve oyuncağının bulunduğu rahat bir odada kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kediler Odaya Kapatılır

 • Medikal sorunları bulunan kedilerin bakımlarının daha kolay olması ve iyileşme süreçlerinde karşılaşabilecekleri tehlikelerin azalması için odaya kapatılmaları önerilebilir. Hasta, yaşlı, engelli ya da yakın süre içerisinde ameliyat olan kediler güvenli bir oda içerisinde kalabilirler.
 • Eve yeni bir evcil hayvan getirileceği zaman alışma süreci için kedinin odaya kapatılması önerilir. Bu sayede hem evdeki kedi huzurlu olacak hem de yeni gelen kedi adaptasyonunu sağlayacaktır.
 • Evde anlaşamayan ve sık sık kavga eden kedilerin farklı odalarda kalması iyi olur. Bu sürecin dikkatli bir şekilde planlanması önemlidir. Bu işlemi kontrollü sosyalleşme çabalarıyla desteklemez ve profesyonellerden yardım almazsanız kalıcı hale gelir.

Kedi Sahiplerinin Sık Yaptığı Hatalar

 1. Acele karar vermek; sahipleneceğiniz kedinin bir can olduğunu unutmamalı ve iyi karar vermelisiniz. Fikrinizi değiştirerek kediyi geri vermek ya da sokağa bırakmak ölümüne yol açar.
 2. Masraflarını düşünmemek; kedinizin kum, mama ve veteriner masraflarını kedinizi sahiplenmeden önce hesaplamalısınız.
 3. Kısırlaştırmamak; kedinizin çiftleşmek için sık sık evden kaçmasına neden olacaktır.
 4. Düzenli olarak veterinere götürmemek; kedinizin fark edilmeyen bir hastalığı nedeniyle hayati riskler yaşamasına neden olur.
 5. Mikroçipli ya da isimli tasma kullanmamak; kediniz kaybolduğunda onu bulmanızı daha güç hale getirir.
 6. Mama konusunda seçici olmamak; veteriner hekime ödeyeceğiniz ücretleri arttırır. Kedilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Aldığınız mamanın besin içeriğini incelemelisiniz.
 7. Kedinin dışarıya çıkmasına izin vermek; hastalıklara davetiye çıkarmanıza neden olur. Pire, kene ve diğer parazitler kedinize bulaşabilecek hastalıklara neden olur.

Kedileri Cezalandırmamanız İçin 5 Neden

 • Kediler kindar değildir. Kedilerin hareketleri genellikle dikkat çekmek ve iletişim kurmak için ortaya çıkar. Kediler kindar değildir ve olumsuz hareketlerini bilerek yapmazlar.
 • Kedilerin olumsuz davranışları sizin yansımanızdır. Huzurlu bir ortamda yaşayan kediler olumsuz tavırlar göstermez. Siz kedinize ne kadar olumlu olursanız aynı şekilde karşılık alırsınız.
 • Cezalandırma yöntemi kedinizin sizden korkar. Cezalandırılan kedilerin insanlara güveni kalmaz ve sevgi dolu karakterlerinin yerini hırçın ve çekingen davranışlar alır.
 • Kediler cezalandırmayı anlamazlar. Kediniz ona ne için kızdığınızı asla anlamazlar. Bir davranış anında kızmanızı anlama ihtimalleri bulunsa da saatler önce yaptıkları bir davranış için kızmanıza anlam veremez.
 • Aranızdaki ilişki bozulur Kediniz size olan sevgisini ve güvenini kaybeder Eski güzel günleriniz bir daha geri gelmemek üzere kaybolur.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap