Kediler Neden Evden Kaçar?

Kediler neden evden kaçar? Kediler cana yakın ve sevecen canlılardır. Bu özellikleri sayesinde yıllardır insanların en yakın dostudur. Evcilleşmeleri ve insanlarla bir hayat sürmeleri kolaydır. Sahiplerine kısa sürede bağlanırlar.
Kedi sahiplenme kararı vererek onlarla bir hayat sürme fikri kulağa hoş gelir. Fakat birçok nedenle evden kaçabilme ihtimalleri pek akla gelmez. Üzüntü ve şaşkınlık ile birlikte nerede yanlış yaptığınızı düşünebilirsiniz. Kedinizin kaçış planını etkileyen birçok etken olabilir. Gerçek nedenini anlayabilmek zor olsa kedinizin karakteri bile kaçışı için bir neden olabilir. Meraklı ve oyuncu bir kedinin evden kaçma ihtimali diğerlerine kıyasla daha fazla olabilir. Dışarıda fark ettiği bir kuş, bir koku ya da herhangi bir etken merakını tetikleyebilir.

Kediler Neden Evden Kaçar? Kedilerin Evde Kaçmasının Nedenleri

 • Üreme İçgüdüsü

Kedi sahiplenme kararınızla birlikte kısırlaştırma konusunda da ne yapacağınızı bilmelisiniz. Kızgınlık dönemine giren kediler çiftleşme ve üreme isteği ile evden kaçmaya çalışabilir.

 • Avlanma İsteği

Kediler avlanma içgüdüleri nedeniyle evi terk edebilir. Bu durumda kedinizi ne kadar iyi beslediğiniz pek bir önemi yoktur. Dışarıdaki az kokusu kediniz için daha cazip olabilir.

 • Yedek Yuva

Başkaları tarafından sevilen kediler evini kolayca terk edebilir. Etrafındaki kedi severlerin onlara sunduğu ayrıcalıklar kedinizin kafasını karıştırabilir.

 • Yeni Ev

Yetişkin kedi sahiplenme sonucunda kediniz, yeni ortamına uyum sağlama konusunda zorluklara neden olabilir. Bu ihtimal kaçmaları için bir nedendir.

 • Doğum

Kediler doğum yapmak için sakin alanlar arar. Eviniz gürültülü ve kalabalık ise evini terk etmesi ve tenha yerler araması mümkündür.

 • Stres

Bazı kediler yüksek sesten ya da yabancı misafirlerden hoşlanmazlar ve strese girebilirler. Bu nedenle stresten uzaklaşmak için evden kaçabilir.

 • İhmal

Kedileri uzun süre ihmal etmek onların sizden vazgeçmesine neden olabilir. Kedilerin belli başlı ihtiyaçları vardır. Beslenme, aşı zamanı ve uyku ihtiyaçları gibi gereksinimleri sağlanmadığı zaman evden kaçmaları oldukça muhtemeldir.

 • Korku

Kedilerin nelerden korkacağını anlamak zordur. Herhangi bir şeyden korkarak evden kaçmaya çalışmaları normaldir.

Kedilerin Evden Kaçmasını Önlemek

 • Kısırlaştırmak: Kedinizi kısırlaştırarak kızgınlık dönemlerinde yaşanan hormonal dengesizliklerin önüne geçilebilir. Çiftleşme istekleri olmayan kedilerin evden kaçma olasılığı oldukça düşüktür.
 • Sineklik Taktırmak: Pencerenize monte edilen sinekliklerden alarak kedinizin dışarı çıkmasını önleyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem kedinizin hava almasını engellemediğiniz gibi eve böcek ve sineklerin girmesini de önlersiniz.
 • Çift Taraflı Bant: Pencerenizin önüne çift taraflı bantlar yapıştırabilirsiniz. Bu yöntem kedinizi rahatsız eder ve camların önüne oturma alışkanlığından vazgeçer.Fakat bu yöntem her kedi için geçerli değildir. Bazı kediler çift taraflı banttan rahatsız olmayabilir.
 • Su Püskürtmek: Bir sprey kutusuna su doldurup kedinizin çıkmasını istemediğinizin alanlara gittiğinde ona uzaktan su püskürtebilirsiniz. Kediniz sudan rahatsız olur ve uzaklaşır. Zamanla o bölgeye geldiği zaman su püskürteceğinizi anlar ve bu davranışından vazgeçer. Kediniz sadece siz oradayken suyun geldiğini anlarsa evden olmadığınız zamanlarda bu davranışını tekrarlayabilir.
 • Kedi Uzaklaştırıcı Sprey: Kedinizin kaçabileceği alanlara sıkarak bu bölgelerden uzak kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat uzun süreli kullanımda bu kokuya alışabileceğini ya da kokunun etkisini kaybedeceğini bilmelisiniz.

Evden Kaçan Kedi Nasıl Bulunur?

Kediler birçok neden ile evden kaçabilir. Kaybolan kedinizi bulmak için çeşitli yollar deneyebilirsiniz;

 • Panik yapmadan önce evinizi detaylı olarak aramalısınız. Kediler hiç ummadığınız bir delikte uyuduğu için ortaya çıkmıyor olabilir.
 • Evde olmadığından eminseniz balkon ve pencere altlarını kontrol etmelisiniz. Korkuyla ağaca çıkmış olabileceği için ağaçları ve araba altlarına bakabilirsiniz.
 • Kediniz evden kaçalı birkaç gün olduysa arayarak bulmanız zordur. Kediniz çoktan saklanacak bir yer bulmuştur.
 • Kediniz gündüzleri araba ve insanlardan kaçmak için ortalık yerlerde durmaz. Bu nedenle bir fenerle gece aramanız daha faydalı olur. Evin yakınlarında olması ya da etrafta yemek araması yüksek bir ihtimaldir.
 • Kedinizin kumunu etrafa dökebilirsiniz. Kediniz kendi kokusunu tanır ve bölgeden uzaklaşmaz.
 • Kedinizi ararken hızlı davranmanız önemlidir. Birkaç gün geçtiği zaman kedinizi bulma ihtimaliniz oldukça düşer. Kedinizin korkudan ses çıkarması ve miyavlaması mümkündür. Etraftaki sesleri dikkatli şekilde dinlemeye çalışın.
 • Komşularınıza ve esnafa kedinizin evden kaçtığını bildirmelisiniz.

Evden Kaçan Kedi Neden Geri Gelir?

Kedilerin evden kaçma nedenleri kadar neden geri geldikleri de merak konusudur. Evden kaçan kedilerin en temel geri dönme nedenleri beslenme ihtiyaçları olarak bilinir. Fakat yapılan araştırmalara göre eve dönme nedenleri beslenme ihtiyaçları değil. Oregan Üniversitesi, 50 evcil kedi üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Bu kediler evinden birkaç saat uzaklaştırıldı ve yiyecek, su, oyuncak, sosyal etkileşim, kediler ve insanlar olmayan bir alanda tutuldu. Belli bir süre sonunda serbest bırakıldığında kedilerin %37’si yemek yemeyi tercih ederken %63’ünün insanlarla etkileşim kurmayı tercih ettiği görüldü. Bu araştırmadan da anlaşıldığı üzere, kediler sahipleri güçlü bağlar kurarak onları karşılıksız sevebilir. Bu durum aslında bilinenin aksine kediler nankör olmadığını da gösterme

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap