Kedilerin Birbirini Yalaması Nedenleri

Kedilerin birbirini yalaması özellikle iki kedi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık rastlanan ve sebebi merak edilen bir olaydır. Kediler doğdukları günden itibaren anneleri tarafından yoğun şekilde yalanır. Anne yavrularını yalayarak onların tüm vitamin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Anne kedi olmadığında ise yavru kediler, birbirlerini yalayarak bu döngüyü devam ettirmektedir. Kediler neden birbirini yalar? Tamamen annelerinden gelen bir davranış alışkanlığıdır.

Kedilerin Birbirini Yalaması Nedenleri

Anne kedi yavrularını, kardeş kediler birbirini ve çevreleri genişledikçe de tüm kediler birbirlerini yalamaya başlamaktadır. Kedilerin birbirini yalaması çok doğal olsa da aslında tüm kedilerin birbirlerini yalama sebepleri farklılıklar göstermektedir. Kediler yapıları gereği temizliğe önem vermektedir. Çoğu kedi kendini yaladığı gibi çevresinde ki kedilere de kendini yalatarak temizliğini sağlamaktadır. Ayrıca birbirleri ile iletişim kurmak için de yalandıkları görülebilir.

Kediler İçin Tüy Temizliği

Evinizde ki ya da sokakta rastladığınız iki kediden biri mutlaka diğerinden daha titiz ve temizliğe daha önem veren bir kedi olacaktır. Titiz kedi kendini yalamaya alışkındır ve diğer kediyi de bu konuda teşvik etmektedir. Diğer kediyi zımpara gibi dilleri ile sürekli yalar. Yalanan kedi bu aşamada kendini zan altında hissederek kaçmaya çalışabilir ve aralarında bir yakalamaca oyunu görülebilir. Titiz kediler diğer kediyi sanki sabunlu su ile yıkanmış gibi yalayarak temizleyebilirler. Zaman içerisinde temizliği sevmeyen kedi de bu duruma alışır ve diğer kediyi yalamaya başlar. Böylece iki kedi arasında bir yalama süreci başlar ve her gün birbirlerini yalayarak temizlerler. Böylece tüy kaliteleri de oldukça artar. Sevimli tüy yumakları birbirlerinin tüy temizliğini ve kalitesini sağladıkça kendilerini daha rahat hissetmektedir.

Kediler Arasındaki Bağ

Kediler birbirleri arasında sevgi ve arkadaşlık bağı kurabilen canlılardır. Bu nedenle sokak kedilerinin ya da bir araya gelmiş iki kedinin birbirlerini yaladığını görebilirsiniz. Amaçları birbirlerini temizlemek olsa da bu işlemi yaparken birbirlerine karşı olan bağlarını da güçlendirirler. Kediler tanımadıkları kedilere yalamazlar. Birbirlerini yalamaları için sevgi ve dostluk bağı kurmaları gerekir. Ancak o zaman birbirlerini yalamaya başlayabilirler. Hatta herhangi bir kedi diğer kediyi ulu orta yalamayı tercih etmez. Genelde bu işlem için daha güvenli, sessiz ve sakin yerleri tercih ederler. Çünkü kedilerin en savunmasız oldukları anlardan biri birbirlerini yaladıkları andır. Bu sayede aralarında ki bağı kuvvetlendirirken kimsenin olmadığı rahat bir yer seçip bu işlemi saatlerce sürdürebilirler.

Kediler Arasındaki İletişim

Kediler bir araya geldikleri zaman, birkaç dakika geçer geçmez birbirlerini yalamaya başlayabilirler. Eğer evde iki kedi bulunuyorsa, uzun süredir aynı alanda yaşadıkları için birbirleri ile ilişkileri çoktan ilerlemiş ve bağ kurulmuştur. İki kediniz de artık kardeşliğin anlamını çözmüşlerdir. Sürekli birbirlerini yalayarak da bu bağı güçlendirmeye devam ederler. İnsanlar nasıl bir araya geldiklerinde kahve içip muhabbet ediyorsa kedilerde birbirlerini yalarken aynı şekilde konuşur ve iletişim kurarlar. Hatta kediler birbirlerini yalarken birden bire koşmaya başlayabilir. Bunun nedeni ise birbirlerini kızdırmaları ya da oyun oynamak istediklerini belli etmektir. Kedilerin arasında farklı iletişim şekilleri olsa da, en dikkat çekeni birbirlerini yalamalarıdır.

Bazı araştırmalara göre bir kedi özellikle belli bir kediyi yalıyorsa, o kediyi kendilerinden üstün gördükleri söylenmektedir. Başka bir araştırma göre de erkek kedilerin dişi kedilere yanaşmak amacıyla ve iletişim kurmak için onları yaladığı belirtilmektedir. Genel anlamda sebep her ne olursa olsun, kediler arasında mutlaka bir iletişim kurma isteği bulunmaktadır. Hatta kediler, sahipleri ile iletişim kurmak istediklerinde de sahiplerinin belli bölgelerini yalayabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap