Emziren Kedi Ne Yemeli? Emziren Kediler İçin Vitamin

Emziren kedi için gıda ihtiyaçları %50 oranında artar. Bu süreçte kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için vitamin ve minerallerden zengin kuru ya da ıslak mamalar ile beslenmeleri gerekir. Emziren kediler için yeteri düzeyde beslenmeleri oldukça önemlidir. Çünkü kedilerin emzirme süreçleri aynı hamilelikte olduğu gibi kedilerin besin ihtiyaçlarının fazla olduğu bir dönemdir.

Emziren Kedi Ne Yemeli? Emziren Kediler İçin Vitamin

Anne kediler, emziren kediler yüksek oranda kalsiyum be protein içeren mamalar ile beslenmeli. Aynı zamanda yağ ve karbonhidrat içermeleri de gerekir. Bu sayede emzirme dönemlerinde enerji ihtiyaçları karşılanabilir. Mama tercihlerini kolay sindirilebilir mamalar üzerinden yapmak gerekir. Kediler hamilelik döneminde sindirim sistemi değişen canlılardır. Bu nedenle çeşitli sindirim problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Kalsiyum kedinizin emzirme döneminde önemli bir etkendir. Aynı zamanda bilinçsizce tüketilen kalsiyum kedinize faydadan çok zarar verebilir.

Kedilerde Doğum Sonrası Veteriner Hekim Desteği

Kedilerde doğum yaptıktan sonra hangi mamalar ile beslenmesi konusunu veteriner hekiminize danışarak belirlemelisiniz. Veteriner hekiminiz kedinizi muayene ederek mama önerilerinde bulunacaktır. Aynı zamanda ek gıda şeklinde verebileceğiniz yiyecek çeşitlerini de öğrenebilirsiniz. Böylece sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Böylece yüksek oranda kalsiyum olan gıdalar seçerek gereksiz kalsiyum yüklemeleri yapmaktan da kaçınabilirsiniz. Doğum yapan kedilere sık sık süt verilmesi tercih edilse de aslında süt ciddi gaz sorunlarına neden olabilir. Özellikle sütlerin kaynatılmasan ve su eklenmeden verilmesi yavru kedilere de gaz problemi yaşatabilir. Bu sebeple kedinizin süt ihtiyacını karşılarken bilinçsiz davranışlardan uzak kalmaya özen göstermelisiniz. Kedinizin doğru gıdalar tüketmesi ile kedinizin sütü yavrularını beslemek için yeterli gelecektir.

Emziren Kedi İçin Vitamin Takviyesi

Hamile kediler, hamilelik boyunca daha fazla enerjiye ve vitamine ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları vitaminleri hamile kediler için özel formüle edilen mamalar ile alabilirler. Fakat bazı durumlarda kediler daha fazla vitamine ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekime danışılarak vitamin takviyesi kullanılabilir. Böylece hem anne kedi bende karnındaki yavrular vitamin eksikliği yaşama riskinden uzak kalır. Vitaminler mama içerisinde bulunabildiği gibi toz halinde ayrı olarak da bulunabilir. Kedinizin hangi vitamin takviyelerini kullanması gerektiğini veteriner hekiminizin tavsiyeleri üzerine belirleyebilirsiniz. Hamile ve emziren kediler için gerekli olan vitaminler;

  • C vitamini
  • E vitamini
  • B1 vitamini
  • Selenyum
  • Omega 3

Hamile ve Emziren Kediler İçin Mama Önerileri

  1. N&D Hamile ve Emziren Kedi Maması: AAFCO tarafından belirtilen besin seviyelerine sahiptir. Emziren kediler için mama %43 oranında yağ, %39 oranında protein ve %18 oranında diğer malzemelere sahip bir mamadır. İçerisinde tatlı patates, kemiksiz tavuk, sebze, ringa balığı ve çeşitli meyveler ile emziren kedileri korumaya yönelik bir mama seçeneği olmaktadır.
  • Orijen Hamile ve Emziren Kedi Maması: Serbest dolaşan hindi ve tavuk, kafessiz yumurtadan ve vahşi balıklardan zengin besleyici proteinler içermektedir. Hayvan içeriklerinin büyük bir oranını taze kaynaklardan temin etmektedir. %85 oranında kaliteli hayvan malzemeleri içerdiği bilinmektedir.
  • Royal Canin Hamile ve Emziren Kedi Maması: Özellikle hamile ve sütten kesime döneminde olan yavru kediler için üretilir. DHA asitleri sayesinde yavru kedilerin beyin gelişiminin desteklenmesini sağlar. Yüksek sindirilebilir prebiyotikleri ve proteini içerisinde barındırır.
  • Hills Yavru Kedi Maması: Hamile, emziren ve bir yaşına dek sütten kesilmiş yavru kediler için üretilmektedir. Tavuklu ve balıklı çeşitleri bulunur. Yavru kedilerin bağışıklık sistemini desteklediği gibi sağlıklı gelişim için de idealdir. Yavru kediler için göz ve beyin gelişimini destekleyen DHA’yı içerisinde barındırmaktadır.

.

  • LaVital Yavru Kedi Maması: Yavru ve büyüme döneminde olan kediler için özel üretilmektedir. Büyüme döneminde olan kediler için yaşam kalitesini artırmaktadır. Bu dönemde ihtiyaç duyulan yağ, protein, mineral ve karbonhidrat alımı kolaylaşır. GDO’suz içeriği ile bilinir ve büyümeyi destekleyicidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap