Kediler Pirinç Yiyebilir mi?

Kediler Pirinç Yiyebilir mi?

Kedilerin pirinç tüketmesi için ölçülü oranda ve hazırlanışı farklı olmalıdır. Pirinç, sindirimi kolay bir karbonhidrat kaynağı olduğu için kedilerin bazı öğünlerine gün aşırı olarak eklenmesinde sakınca yoktur. Özellikle bazı sindirim sorunları veya hassas mide durumlarında, veteriner hekimler pirinç bazlı diyetleri önerirler. Ancak, pirinç kedinizin diyetine eklenirken dikkatli olunmalıdır. Pirinç, kedilerin etobur doğasına uygun olarak bir ana besin kaynağı değildir ve beslenmelerinin temelini oluşturmamalıdır. Kedinizin ana besin kaynakları et ve protein içeren mama veya önerilen ticari kedi mamaları olmalıdır.

Pirinç Kediler İçin İyi mi?

Evcil hayvan beslenme uzmanı veteriner teknikeri Ann Wortinger, az miktarda pirinç verilmesi kediler için tehlikeli değildir. Kediler, pirinçte bulunan nişastanın iki bileşeni olan amiloz ve amilopektini parçalayan amilaz enzimini üretirler. Kediler, diyetlerinin önemli bir bileşeni olmadığı sürece pirinci sindirebildiklerini de ekliyor.

Kedi Mamaları Pirinç İçeriyor mu?

Kuru kedi mamalarının hepsinde karbonhidrat bulunur. Birçoğu kuru mama formüllerinde kaynağı olarak pirinç kullanır. Cornell Üniversitesi Veterinerlik fakültesinin yaptığı araştırmalara göre, kediler öncelikle proteindeki besinlere bağlı olan etoburlardır. Ancak pirinçte bulunan vitaminler, mineraller ve liflerden de yararlanabilirler. Kediler ayrıca vitaminler, mineraller, yağ asitleri ve amino asitler dahil olmak üzere bir düzineden fazla başka besine ihtiyaç duyar.

Kediniz için pirincin besinsel faydaları, pirincin üretilme şekline bağlıdır. Kahverengi pirinç (tam tahıl) ile beyaz pirinç (işlenmiş) arasındaki farklara bir göz atalım.

Kediler İçin Esmer Pirinç mi Beyaz Pirinç mi?

Esmer pirinç, hem insanlar hem de evcil hayvanlar için sağlıklıdır. Çünkü tam tahıllı olma özelliğine sahiptir. Ayrıca, kedinizin sağlığı için önemli olan çok sayıda besinsel fayda içerir, bunlar:

  • Lif,
  • Protein
  • B1 vitamini(tiamin),
  • B6 Vitamini(piridoksin),
  • Magnezyum,
  • Demir

Esmer ve beyaz pirinç arasındaki en büyük fark; işlenme biçimleri ve içerdikleri besin miktarıdır. Esmer pirinç gerçek haliyle bozulmadan kaldığı için, doğal olarak üretilen bu vitaminleri ve diğer besleyici bileşenleri daha yüksek miktarlarda içerir. Diğer yandan beyaz pirinç, öğütme işlemi sırasında temel besin maddelerinden arındırılmıştır. Kedilerin esmer pirinç yiyebileceğini, ancak kepeğin dış tabakasının sindirilmesini beyaz pirince göre biraz daha zorlaştırdığını söylüyor.

Yavru Kediler Pirinç Yiyebilir mi?

Kuru mama söz konusu olduğunda, yavru kedinizin neleri yiyip yiyemeyeceğini bilmeniz çok önemli. Yavru kediler henüz gelişim aşamasında oldukları için bitkisel ürünler verilmemeli. Daha çok protein ağırlıklı beslenmelidir. Çünkü bu bitkisel proteinler yavru kedinize gerekli besinleri sağlayamaz. Bu yüzden yavru kedilerin büyüme geriliğine ve çeşitli gelişim sorunlarına neden olur.

Kedilere Pirinç Nasıl Verilmeli

Kediler pirinç yiyebilir mi sorusuna evet cevabını vermiştik. Peki kediler pirinci nasıl tüketmeli?

Öncelikle pirinç, iyice pişirilmeli ve haşlanmalıdır. Kedilerin sindirim sistemi pişmemiş veya çiğ pirinci sindirmekte zorluk yaşayabilir. Pirinç, küçük miktarlarda verilmelidir. Aşırı miktarda pirinç, sindirim sorunlarına veya kilo alımına neden olur. Pirinç, baharat veya soslarla tatlandırılmamalıdır. Sade ve tuzsuz bir şekilde sunulmalıdır. Bazı kediler, pirinci iyi sindirirken bazılarına sindirim sorunlarına neden olur.

Özetle; pirinç, küçük miktarlarda ve düzgün şekilde pişirilmiş olarak kedilere verilebilir. Ancak, kedinizin beslenmesindeki ana besin kaynaklarına odaklanmak ve veterinerinizin önerilerini takip etmek önemlidir.

Kedilere Çiğ Pirinç Vermeyin

Çiğ pirincin sindirimi zordur. Kedilerin çiğ pirinç yemesi kusmaya yol açarak ishal olmasına neden olan lektin isimli doğal bir pestisit içerir. Pişmemiş pirinç ayrıca şunlara yol açar:

  • Karın ağrısı,
  • Şişkinlik,
  • Gaz,
  • Mide rahatsızlığı

Yukarıdakilerin olmamasına karşın kedinize sadece sade pişmiş pirinç vermeniz önemlidir.

Pirinç karbonhidrat İçerdiği İçin Kedilerde Obeziteye Dikkat

Kilolu kediler pirinç yiyebilir mi? Pirinç ve diğer tahıllar, büyük miktarlarda yenildiğinde obeziteye yol açacak karbonhidratlar bulundurur. Her şeyin fazlası kedinize zarar vereceğinden ölçüyü kaçırmayın! Bu yüzden kedilere pirinç verilmesinde aşırıya kaçmayın. Kediler etobur oldukları için pirinç yeteri kadar gereksinimlerini karşılamaz. Kedilerin aşırı pirinç tüketmesi yetersiz beslenmeye neden olur. Ayrıca pirinç, bir kedinin midesini tok hissettirir ve diğer yiyeceklerden besinleri sindiremez.

Aşırı kilolu kediler, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle pirinç yemekten kaçınmalıdır. Bazı yiyecekler mide sorunlarına veya alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden, evcil hayvanınızın diyetine herhangi bir yeni yiyecek eklemeden önce daima bir veterinere danışın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap