Kara Kediler Uğursuzluk Getirir mi? Kara Kediler Hakkında Bilgiler

Kara kediler birçok kültürde uğursuzluk alameti olarak görülmektedir. Siyah kedi düşmanlığı olmayan kültürlerde bile çoğunlukla siyah kedilerle ilgili olumsuz yönler bulmak sık karşılaşılan bir durumdur. Hatta kara kediler hakkında söylenen birçok cümlede bu durumu belirtmektedir. ‘’Aralarından kara kedi geçmiş’’ gibi cümleler kara kedilerin uğursuz görülmesinin bir sonucudur. Kara kedilerin biyolojik olarak da siyah olma nedenleri bulunmaktadır. Kara kediler spesifik ya da karışık bir cinsin göstergesidir. Kedi Hayranları Derneği’nin kayıtlarına göre, kara kediler ile ilişkilendirilebilecek 22 farklı kedi ırkı bulunmaktadır. En dikkat çekici kara kedi ırkı, Bombay kedisidir. Erkek kedilerin kürk pigmentasyon oranı dişi kedilerden çok daha yoğundur. Siyah tüylerinin içinde, sarı ve hatta bazen altın rengi gözlerinin parıldadığını görebilirsiniz.

Kara Kediler Uğursuzluk Getirir mi? Kara Kediler Hakkında Bilgiler

Orta Çağ’da Kara Kediler

Batı tarihinde kara kediler kötülüğün sembolü olarak karşınıza çıkar. Özellikle Avrupa’da kara kediler sefalet, ölüm ve şanssızlığın haberici olarak görülür. Avrupa Orta Çağ’da siyah kediler ile ilgili birçok mit bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

  • Büyücülerin ve cadıların büyüler yapmak ya da iksirler hazırlamak için siyah kedilerin kafataslarını kullanması
  • Kara kedilerin şeytanlar ve cadılar için casusluk ettiği ve insan kılığına girdikleri

Orta Çağ Avrupası’nda her ne hikaye olursa olsun kara kedilerin her zaman kötü olaylar ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Özellikle Avrupalı dindarlar siyah kedilere her zaman kuşku ile bakmıştır. Bu durum siyah kedilerin dışlanmasına yol açmıştır. Hatta kara kedileri seven ve onlara yemek veren, onlarla ilgilenen insanlar dahi toplum tarafından dışlanmış ve linç yemiştir.

Bast: Kedi Başlı Tanrıça

Binlerce yıllır süregelen siyah kedilerin kötü kehanetler ile bağdaşlaştırılması batıl inançlardan bir tanesidir. Bazı kültürlerde ise, örneğin Antik Mısır’da kara kedilere çok değer verilirdi. Mısır mitolojisinde tanrıçalardan bir tanesi olan Bast, siyah kedi başına sahip bir kadını tasvir etmektedir. Antik Mısır zamanında kedilere duyulan sevgi ve saygının altında, kedilerin kemirgen ve yılan türlerle olan mücadele ettikleri üstün yeteneklerin payı olduğu düşünülmektedir. Kraliyet aileleri için özel olarak evcilleştirilen kedilerin, sahiplerinin tabaklarından yemek yediği ve altın renkli giysiler ile giyindikleri bilinmektedir. Kedilere zarar vermenin ve öldürmenin, ölüm cezası gerektirecek kadar büyük bir suç sayıldığı Antik Mısır döneminde, siyah bir kedi ölürse bedeni de tıpkı bir kraliyet ailesinden biri ölmüş gibi mumyalanmaktaydı. Yapılan birçok arkeolojik kazıda binlerce mumyalanmış kara kediler bulunmuştur.

En Ünlü Kara Kedi: Salem

Kara kediler, 1900’lü yılların ortalarında korku filmlerinde, çizgi romanlarda ve televizyon şovlarında yer almıştır. En eski kara kedi konulu korku filmleri; Kara Kedi (1934), The Legend of Hell House (1973) ve Korkunç Masallar Kahramanı (1962). Fakat en ünlü kara kedi karakteri ise Sabrina the Teenage Witch film serisinden Salem Saberhagen’dir. Salem karakteri, Amerika’da bir kasabada baş cadı ile mücade elen ve sonuç olarak cadılar konseyi tarafından 100 sene kedi olmaya mahkum edilmiş bir karakterdir. İlk olarak 1962 yılında ortaya çıkmıştır. Fakat karakter yıllar içinde gelişerek Sabrina’nın en iyi yardımıcı olarak ünlenmiştir. Bu gibi hikayeler, kara kedilerin mistik canlılar olduğu fikrinin desteklenmesinde rol oynamıştır.

Kara Kedilere Karşı Karşıt Görüşlü Fikirler

Orta Çağ Avrapası’nda kara kedileri lanetleyen yaklaşımlar kadar kara kedileri çok seven bir topluluk da bulunmaktaydı. İskoçya’da bir odaya aniden giren siyah kedilerin, odadaki tüm insanlara mutluluk ve refah getireceğine inanmışlardır. Almanya’da ise birinin sol tarafından siyah bir kedi geçmesi, şans getireceğine inanılan bir durumdur. Siyah kediler, denizciler için de talihi simgelemektedir. Pek çok denizci, denizlerde kendilerine siyah bir kedinin arkadaşlık etmesini güven verici bulmuş ve denizci eşleri de kocalarının sağ salim eve gelebilmesi için kara kedileri beslemiştir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap