Kediler Evde Yalnız Başlarına Ne Kadar Kalabilir?

Kediler evde yalnız başlarına ne kadar kalabilir? Kediler de duygulara sahip olan, kıskanabilen ve üzülebilen canlılardır. Bu nedenle çok uzun süre yalnız kalmaları onları depresyona iter.

Kedinizin üzülmelerine ve sahiplerine küsmelerine neden olur. Bu gibi durumlar da aslında kedilerin çok uzun süre yalnız başlarına kalamayacağının bir göstergesidir. Bu nedenle de kedinizin psikolojisinin bozulmaması, davranışlarında bozukluk görülmemesi ve hareketlerinin farklılaşmaması için birtakım şeyler yapmalısınız. Aslında kediniz ile alışık olduğu şekilde vakit geçirmeniz ve onu çok uzun süre tek başına bırakmamanız gereklidir. Peki, kediler ne kadar yalnız başlarına kalabilir?

Kediler Evde Yalnız Başlarına Ne Kadar Kalabilir?

Kedilerin yalnız başlarına kalabileceği süre aslında maksimum birkaç gündür. Ancak kedilerin bu birkaç gün içinde dahi psikolojilerinin bozulması mümkündür. Kediler çok uzun süre tek başlarına kaldıkları zaman terk edildiklerini düşünürler. Sahiplerinin onu sevmediğini düşünüp ve bu nedenle de farklı davranışlar sergiliyorlar. Bu durum aslında kedilerin ruhsal sağlıkları için oldukça zararlıdır. Bu nedenle de birkaç gün dahi kedinizi yalnız bırakmamaya özen göstermeniz gereklidir.

Kediler Uzun Süre Yalnız Kaldıkları Zaman Ne Olur?

Kedinizin mama, su, kum ve benzeri temel ihtiyaçlarını karşılamış olsanız dahi zaten birkaç gün içinde onların yeniden değişmesi ve yenilenmesi gerekecektir. Bunu bir başkasının yapması da mümkündür ancak kediniz yine de sahibini arayacak ve bekleyecektir. Kediler de tıpkı insanlar gibi küser. Ve sizi birkaç günü sonunda yeniden gördüğü zaman size karşı farklı tavırlar sergilemesi olasıdır. Bu davranışlar farklı şekillerde vardır.

Kedilerde Saldırganlaşma

Kediler birkaç günün sonunda sizi gördükleri zaman size karşı olan tavırlarını saldırgan hareketler ile göstermeleri mümkündür. Bu saldırgan hareketler de aslında kedilerin sizi özlediğinin ancak size karşı kızgın olduğunun bir göstergesidir. Yani aslında sizi sevdiği için bu hareketleri yapması mümkündür. Bu durumda ona bağırmak, kızmak ya da karşı çıkmayın. Bunların yerine ona ilgi göstermek, onu sevdiğinizi ve terk edip gitmediğinizi belli etmek daha iyi olacaktır.

Kedinizin Sizinle İlgilenmemesi

Kedilerin birkaç günün sonunda saldırmanın dışında ilgisiz davranması da mümkündür. Bu durum aslında kedinizin sizin yokluğunuza alıştığını da gösterip, sizin yokluğunuzdan etkilenip bunu farklı bir düzen haline getirdiğini de. Bunun yanı sıra ilgisiz hareketler sergilemesi ve size pek yanaşmıyor oluşu size karşı olan tavrının bir göstergesi de olabilmektedir. Bu durumda onunla ilgilenmek, onun dikkatini çekecek şekilde oyunlar yaratmak en iyisi olur.

Kedinizin Size Daha Çok Sevgi Göstermesi

Kediler birkaç günün sonunda siz kapıdan girdiğiniz gibi üstünüze atlarlar. Size kendini sevdirmek isteyip ve türlü numaralar ile sizi karşılar. Bu durum kedinizin sizi ne kadar sevdiğinin ve özlediğinin bir göstergesidir. Ona karşılık vermek, onunla ilgilenip kaybettiğiniz birkaç günü telafi etmek aslında en iyisi olacaktır. Bu sayede kedinizin sağlıklı bir şekilde birkaç günü geçirdiğini ve aslında büyük bir tepkisi olmadığını görmeniz de mümkündür.

Kedilerin Yalnız Kalması

Kedilerin yalnız kalması ve uzun süre boyunca özellikle de sahiplerini görememeleri;

  • Evdeki eşyalara zarar vermelerine,
  • Farklı ve yeni alışkanlıklar edinmelerine,
  • Size karşı olan tavrının değişmesine,
  • Karakterlerinin değişmesine

neden olabilmektedir. Bu nedenle de aslında gün içinde bile uzun saatler boyunca kedilerin yalnız kalmasının pek doğru olmadığı söylenebilir. Yine de acil durumlarda kedinizi yalnız bırakmanız gerekirse onunla ilgilenmesi için tanıdığı birine rica etmeniz ve kendini yalnız hissetmemesini sağlamanız en doğrusu olacaktır.

Gün içinde yalnız kaldığı zaman ise eve geldiğiniz zaman onunla ilgilenmelisiniz. Ona onu sevdiğinizi göstermeniz, bu duruma alışmasını ve gün içinde evde tek kalmayı dert etmemesini sağlayacaktır. Evde başka kişiler ile beraber yaşıyorsanız zaten sizin gün içerisinde yokluğunuzu pek fark etmez. Kendini oyalayacak ve siz eve geldiğiniz zaman da bunu oldukça normal karşılayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap