Kediler Nelerden Korkar? Kedileri Korkutan Şeyler

Kediler nelerden korkar? Bu sorunun cevabı aslında kediden kediye değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü kimi kediler diğerlerine göre pek çok konuda daha korkusuz olur. Kediler kimi zaman başka kedilerden, kimi zaman diğer hayvanlardan, kimi zaman insanlardan ve hatta bazen sahiplerinden bile korkabilirler. Bu tür durumlar aslında hem kedinin karakterine hem de yetiştirilme tarzına bağlıdır.

Kedi eğer kalabalık, hareketli bir ortamda büyüdüyse genellikle korku duyacağı etkenler insan ve hayvanlar olmaz ancak daha sessiz, sakin ve kalabalık olmayan alanlarda yetiştiyse o zaman farklı kişilerden ve hayvanlardan korkma olasılığı da daha yüksek olacaktır.

Kediler Nelerden Korkar?

Kedilerin korku duyacağı pek çok etken vardır. Bu etkenlerin her kedide aynı tepkiye neden olmayacağı bilinmelidir. Her kedinin korkuları, korku duyacağı nesneler farklı olacaktır. Bunu tıpkı insanların farklı fobileri olması gibi düşünün. Nasıl ki her insan aynı fobilere sahip değildir. Her kedi de aynı ortamdan, aynı kişi ya da etkenlerden korkmaz.

Kedilerde Tehdit Unsurları Korkuya Neden Olur

Kediler her canlı gibi içgüdüsel olarak kendilerini tehlikede hissettiklerinde korkabilirler. Örneğin yabancı bir kedi ya da yabancı bir hayvandan korkmalarının en temel sebebi budur. Normalde sürekli gördüğü bir köpekten korkmayan kedi, yabancı bir köpek gördüğü zaman ondan korkmayabilir. Bunu da hırçınlık ya da saklanma gibi tepkiler ile ortaya koyabilir.

Aynı şekilde bazı kediler yabancı insanlardan da korkarlar. Böylece evde yaşayanlar dışında birini gördüğü zaman bu insana saldırma ya da ondan kaçma eğilimi göstereceklerdir. Bu kişi veteriner ya da eve gelen bir misafirden dolayı kaynaklanabilir.

Kedilerin Acıdan Uzak Kalmak İçin Korkma

Kediler daha önce bir kaza yaşadığı, canının acıdığı yerlerden uzak durma eğilimi içinde olup ve bu alanlardan da korkarlar. Ayrıca acı verdiği düşünülen kişiden korkma durumu da söz konusudur. Örneğin kediler genellikle veterinerleri sevmez. Çünkü veterinerlerin onları ellemesi, rahatsız etmesi, aşı gibi durumlar kedilerin korkmasına neden olur. Bunun iyilikleri ve sağlıklı için olduğun bilmedikleri için genelde veterinerlerden korkma eğilimi içindedirler. Buna genel olarak bakıldığında ise acıdan, acı verenden ya da kaza yaşanan ortam ve kişiden uzak kalmak için korkma duygusu ön plana çıkacaktır.

Kimi Kedilerde Yüksek Ses Korkuya Neden Olur

Kediler genel olarak yüksek sesli aletlerden, yüksek sesle konuşanlardan, yüksek ses çıkaran eşyalardan korkarlar. Örneğin;

– Blenderin çalışması,
– Elektrikli süpürgenin çalışması,
– Bir poşet açarken hışırdaması,
– Evdekilerin tartışması

gibi durumlar kedilerin ciddi anlamda korkmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle de aslında onları bir bebek gibi düşünmek gerekir. Yüksek sesli ve yabancı şeylerden korkabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Kedilerde Su Fobisi

Kedilerden hepsi sudan korkmaz. Yavruluk döneminde yıkanmaya alıştırılan kediler suya girme konusunda korku duymazlar. Yavruluk dönemi ilerlemiş olan kediler banyo yapmaya alıştırılacağı zaman ise onları zorla suyun altına sokmak ve yıkamaya çalışmak kendilerini tehlikede hissetmelerine neden olur. Sonuçta zorla suya sokup onu ıslatmak pek de eğlenceli bir aktivite olmayacaktır. Bu nedenle de kediler tehlikede olduklarını düşünerek sudan korkar. Ayrıca kaçmak için hırçınlaşabilir. Aslında suyun ve yıkanmanın nasıl bir şey olduğunu yavruluk döneminde kedilerin keşfetmesi her zaman için daha iyi olacaktır.

Kedilerin Yabancı Nesnelerden Korkması

Kediler sıklıkla görmeye alışkın olmadıkları nesneleri bir anda gördükleri zaman korkarlar. Aslında bu durum insanlar için de aynı şekilde işler. Hiç görülmemiş bir nesne bir anda masanın üzerinde belirse mutlaka her insan da korku tepkisi verecektir. Kedilere yapılan salatalık, muz gibi şakaların altında da aslında bu etki yatar. Daha önce kediler bir salatalık ya da muz görmediyse ve bir anda karşılarına çıkarsa şaşırmaları ve korkarak zıplama gibi tepki vermeleri oldukça normaldir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Duyguları Var Mı? Kedilerin Duygularını Anlama

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap