Kediler Ne Kadar Akıllı? Kediniz Ne Kadar Zeki

kediler ne kadar akıllı

Kediler ne kadar akıllı? Kedi sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardan biri de tüylü dostlarının her şeyi anlayıp anlamadığıdır. Kuşkusuz kedilerin zeki olduğuna şüphe yok. Çünkü kedilerin konuşulanları ve isimleri ile çağırıldıklarında size doğru gelirler.  Son derece meraklı olmaları ile de her şeyi keşfetmeye çalışırlar. Bu yazımızda kediler konuşulanlar anlar mı? Kedilerin zeki olduğunu öğreneceğiz. Ayrıca en zeki kedi ırklarına değineceğiz. Gelin kediler konuşulanları anlar mı, kedilerin ne kadar akıllı olduklarına daha yakından bakalım…

Kediler Ne Kadar Akıllı?

Kedilerin zeki olduğunu anlamak için davranışlarına bakmak gerekiyor. Yaramaz ve meraklı bir kedi her zaman başını derde sokacaktır. Zeki kedi sahiplerini kolayca tanır. Ayrıca liderliği eline geçirerek dediğini yaptırmaya çalışır. Kedilerin zeki olduğunu anlamanız için dostunuzun gün içindeki hareketlerini gözlemleyin.

Hayvan davranış ve eğitim uzmanı Kristyn Vitale kedilerin davranışları ve insan- kedi etkileşimi inceleyerek bir araştırmada bulundu. Vitale göre barınaklardan gelen ve cins kedileri içeren 55 kediyi araştırmada kullandı. Bu çalışma için, bu kedilere birkaç seçenek arasında seçim yapma fırsatı verildi Kedilerin hepsinin kendine özgü kişilikleri ve davranışsal özellikleri vardı. Bazı kediler oyun zamanını tercih ederken, diğerleri sıcak bir kucakta yatmayı tercih etti.

Kedilerin Zeki Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Kediler çok gizemlidirler. Kedilerin yaptıkları yaramazlıklar onların ne kadar zeki olduğunu gösterir. Akıllı kedileriniz her zaman bir şeylerin peşindedirler. Kedilerin zeki olması onların aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıkları ve farklı şeyler yapmaya iter. Sadece yaramazlık yapmaya çalışmazlar. Asıl amaçları keşfetmek ve içinde bulundukları anın değiştirmeye çalışırlar.

Kedilerin eğitilecek zekâya ve yeteneğe sahip olsalar da canları istediği sürece istenilenleri yapacaklardır. Kediler sahiplerinin sesini tanırlar. Ancak canları istemezse sahibine karşı görmezden gelirler. Gördükleri şeyleri unutmayan kedilerin insanların yaptıkları hareketleri taklit bile ederler. Işıkları açanlar, kapalı kapıları açan kediler, kapalı kutuları bile açabilirler. İstediğiniz bir şeyi size ağzıyla çekerek ya da tutarak getirebilirler. Tüm bunlar zeki kedi olmalarının yanı sıra iyi eğitim almalarının da sonucudur.

En Zeki Kediler

Tüm kediler zekidir. Fakat bazı kedilerde diğerlerine göre daha akıllıdırlar. Meraklı ve keşfetmeye hazır olan kediler, yaramazlık yapanlar daha zeki olurlar.

Balinese Kedi Cinsi: Bu kedi cinsi siyam ile akrabadır. Yeterince zorlanmazlarsa başlarını belaya sokma ihtimallerini arttırlar. Mutlaka bir şeylerle meşgul olmaları gerekiyor. Oldukça konuşkan olmaları sahibiyle iletişimini güçlendirir.

Bengal Kedi Cinsi: Enerjik bir kedi olan bengal kedisini sıkılmalarını önlemek için zihinsel zorluklara ihtiyaç duyarlar.

Birman Kedi Cinsi: Sıkıldıklarında yaramazlık yaparlar. Oynak ve yerinde durmazlar. Eğitilebilir olmaları da bu ırkla anlaşmayı kolaylaştırıyor.

Siyam Kedi Cinsi: Dünyanın en popüler cinslerinden biridir. Zeki ve konuşulanları çok iyi anlarlar. Sevecen yapıları ile tanınırlar.

Ayrıca Bakınız: En Zeki Kedi Irkıları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Kediler Düşüncelerimizi ve Ruh Halimizi Anlamada Yeteneklidirler

Kediler sahiplerinin iyi olmadığını anlayabiliyorlar. Özellikle bir yeriniz ağrıdığında kedi bunu hissederek ağrının olduğu yere oturup size yoğurma hareketi yapar. Kedi uzmanları, tüylü dostlarımızın yaşlandıkça bu beceriyi geliştirdiğini söylüyor. Bu nedenle yetişkin kedilerin ne zaman yatma zamanının geldiğini ve sizi ne zaman yalnız bırakmak istediklerini çok iyi biliyorlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap