Yavru Kedileri Yalnız Bırakma Süresi En Fazla Ne Kadar Olmalıdır?

Yavru Kedileri Yalnız Bırakma Süresi En Fazla Ne Kadar Olmalıdır?

Yavru kedileri yalnız bırakma süresi en fazla 24 saat olmalıdır. Yavru kediler oldukça hassas oldukları için her zaman ilgiye ve en önemlisi bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Genellikle yavru kediler gün içerisinde 4 kere beslenirler. Yavru kediler için öğünler çok önemli olduğundan sahibi ile geçireceği zamanlara da ihtiyaçları vardır. Eğer ki yavru kediniz varsa, onunla aynı bir bebek gibi ilgilenmeniz gerekir. Aksi takdirde ilgi görmediğinden sahibine güven duyamaz. Bunun haricinde yavru kedinizin her hareketini takip ederek incelemenizde fayda vardır. Onun duygu durumunu çözmeye çalışın. Huyunu ve karakterini iyi bir şekilde analiz ederek anlarsanız, kendinizden emin bir şekilde onu evde belirli şartlar altında daha kolay bir şekilde yalnız bırakmanız söz konusu olmaktadır. Yavru kediler, bebek olduklarından bir günde 16 – 20 saat boyunca uyuma ihtiyaçları bulunmaktadır. Eğer ki sabah işe ya da okula gidip akşam eve dönüyorsanız, yavru kedinizi evde belli şartlar altında bırakmak söz konusudur.

Kediler Bir Gece Yalnız Bırakılabilir mi?

Yavru Kediler bir gece boyunca yalnız bırakılabilir. Genellikle veteriner hekimler, kedilerin tek seferde 24 saate kadar yalnız bırakılmalarının bir sorun oluşturmayacağını söylerler. Ancak bu belli şartlar altında yapılmalıdır. Bu şartlar temiz bir tuvalet kabı, bolca temiz su ve mamadır. Şartları sağlamanız halinde kedinizin keyfi yerinde olacaktır. Fakat kedileri 24 saatten daha fazla yalnız bırakmanız, psikolojik ve fiziksel açıdan oldukça sıkıntılı bir durum olacaktır. Eğer ki birden çok gece eve gelmeyecekseniz, mutlaka yakınlarınızdan kedinizi ziyaret etmelerini sağlamanız gerekir.

Yavru Kediler Hangi Şartlarla Evde Yalnız Bırakılır?

Yavru kedilerin evde yalnız bırakılabilmeleri için gerekli olan şartlar genel anlamda temiz bir tuvalet kabı, temiz mama ve suya erişilebilirliktir. Eğer ki sabah evden çıkıp akşam geri dönüyorsanız yani düzenli saatlerde eve giriş – çıkış yapıyorsanız kedi evde yalnız kalabilir. Ancak sabah evden çıkarak gece çok geç saatlerde eve dönüyorsanız kedinizin yalnız kalması biraz sakıncalı olabilmektedir. Kedinizi başka birine emanet ettiğiniz zaman ise kediniz sizle değil de o kişiyle bir bağ kuracaktır. Kediler genellikle sahiplerinde düzenli ilgi, şefkat ve sevgi beklerler. Kedinize düzenli bir hayat sağlamanız önemlidir.

Yavru Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yavru kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Evinizi kedi yaşamı için uygun hale getirmeniz gerekmektedir. Kedilerin her türlü bakımı dikkatli bir şekilde yapılsa da kediler yine ev ortamında tehlikeli davranışlarda bulunabilmektedirler. Buna göre bir önlem alarak kedi sahiplenmeniz oldukça önemlidir.
  • Kedi sahiplenmeden önce zamanlamanızı iyi ayarlamanız gerekir. Eğer ki kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve o anki koşullarda bir zorluk söz konusu ise acil bir durum olmadığı sürece kedi sahiplenmeyi ertelemeniz tavsiye edilmektedir. Kedinize ihtiyacı olacak mamayı, mama kabını, kumu ve tuvalet kabını temin etmeniz gerekir.
  • Mama seçimi konusunda özen göstermelisiniz. Kediniz için beslenme oldukça önemlidir. Bundan dolayı kedilerin ihtiyacı olan besin değerlerini öğrenerek ona uygun bir mama seçmeniz gerekmektedir. Yani besin değeri açısından zengin olan kaliteli bir mama temin etmelisiniz. Aksi takdirde kedinizde mide ve bağırsak problemleri söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda kedinize özel bir mama tercihi yapılmalıdır. Örneğin kediniz yavru ise mama seçimi sırasında yavru kedilere özel bir mama tercihi yapmanız gerekir.
  • Beslenme düzeninin olması gerekir. Kedilerin mama saati oldukça önemlidir. Öncelikle kedinizin mamasını günde 2 kez ve aynı saatlerde kabına koyarak, onu bu saatler haricinde beslememeniz kedinizi oburluk ve diyabet gibi daha pek çok hastalıktan koruyacaktır. Aynı zamanda düzenli beslenme ile sağlığı olumlu şekilde etkilenecektir.
  • Kedinize tuvalet eğitimi vermeniz gerekmektedir. Köpeklerde olduğu kadar kedilerde tuvalet eğitimi o kadar da zor değildir. Çünkü tuvalet eğitimi kedilerin doğalarında vardır ve bu sayede kolay bir şekilde tuvalet alışkanlığı kazanabilirler. İlk olarak kum kabını kedinizin kendini güvende hissedebileceği bir yere koyun. Kedinizi de uyku sonrası ya da yemek sonrası kum kabının içerisine koyun. Ardından kedinizin patileri ile kumu eşelemesini sağlayın. Bunu birkaç kez tekrar ettikten sonra buranın tuvalet olduğunu anlayacaktır.
  • Kum kabının temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Evde kedi bakımının zorlukları arasında kedi kumunun temizliği de bulunmaktadır. Fakat kedi kumunu doğru ve düzenli bir şekilde temizledikten sonra hem kediniz hem de siz bir problem yaşamazsınız. Bu noktada yapılması gereken, kediniz kumunu kullandıktan sonra küçük bir temizlik yapmanız ve ardından haftada bir kez kumu tamamen boşaltarak temizlemenizdir. Temizlik esnasında limon ya da amonyak gibi maddeler kullanmamaya özen göstermeniz gerekir.

Eve Yeni Gelen Bir Kedi Kaç Günde Alışır?

Genellikle Eve yeni gelen bir kedinin alışma süresi en az 2 haftadır. Yeni çevresine alışması için kedinizi minimum 2 hafta boyunca ev içerisinde tutmanız gerekir. Sık sık ve az miktarlarda mama verin. Kedinizde aşinalık sağlamak adına eski evinizde benimsediği bir rutini uygulayın ya da sevdiği bir oyuncağı ona verin. Kedinizin, kokusunu bütüne ve yayarak kendini güvende hissetmesi mümkündür.

Kediler Evde 1 Hafta Boyunca Yalnız Bırakılır Mı?

Kediler evde bir hafta boyunca tek başına kalabilirler. Ancak tüm ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olunması oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu yalnız bırakma durumları sık sık olmamalıdır. Yine de veteriner hekiminiz ile görüşmeniz gerekir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin suyu Gelmesi Sonrası Doğum Ne Zaman Olur?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap