Kedilerin Suyu Gelmesi Sonrası Doğum Ne Zaman Olur?

Kedilerin Suyu Gelmesi Sonrası Doğum Ne Zaman Olur?

Kedilerde doğumun başlaması, sularının gelmesinden sonraki 12 saat içinde gerçekleşir. Suyun gelmesinden sonraki birkaç saat içinde doğum gerçekleşmek zorunda değildir. Bunun dolayı da kedilerin suyu gelmesi sonrasında hemen doğumun yaşanmaması, kedi sahiplerini korkutmamalıdır. Ancak 12 saat sonunda da kedilerin doğum yapmaması bir sağlık sorunlarının varlığına işarettir. Bunun için mutlaka veterinere başvurulması gereklidir.

Kedimin Suyu Geldi Ama Doğurmuyor Ne Yapmalıyım?

Suyu gelen kedinin doğurmaması, kedi sahipleri için endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Kişilerin beklemeleri, suyun gelişini gördükten sonra telaşa kapılmadan yavruların geldiğini de görmeleri gereklidir. Bu bekleme süresinin en fazla 12 saat olması, 12 saati geçmesi durumunda ise hemen bir veterinere haber verilmesi unutulmamalıdır.

Kedi Doğumu Kaç Saat Sürer?

Kedilerin doğum süresi, doğuracak olan kedilerin cinslerine, kaçıncı doğumlarının olduğuna ve kaç yavrunun doğacağına bağlı olarak değişir. Pek çok kedi türünün doğum süresi, 10 dakika ile 1 saat arasında değişir. Çok nadiren, bazı nazlı kedi türlerinin doğumları daha uzun sürebilir. Doğum esnasında herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşılması durumunda sürecin uzadığı görülebilir. Dişi kedi rahminde kaç kedi varsa, doğum süresi de bununla bağlantılı olarak uzayacaktır. Genelde her bir kedinin doğumu 1 saat kadar sürer.

Hamile Kedinin Suyu Geldikten Sonra Ne Yapılır?

Kedilerin suyunun gelmesinin ardından yapılması gereken ilk şey, kedilerin yattıkları yerden kıpırdatılmamasıdır. Hamile kediler, doğumlarının rahat bir şekilde tamamlanabilmesi için kendilerini mutlaka rahat bir yastık veya minderin üzerinde bırakırlar. Yerinden kıpırdatılmayan kediler için daha sağlıklı doğumların yaşanmasını sağlayacaktır. Anne kedinin karnında olan yavru kediler, zamanları geldiği zaman anne karnından çıkacak ve doğum başlayacaktır. Kedi sahiplerinin bu noktada yapmaları gereken tek şey, yavru kedilerinin çıkıp çıkmadığını kontrol etmek ve 12 saat sınırını aşmamaktır. Eğer kediler 12 saat içinde doğurmazlarsa uzmana başvurulmalıdır.

Kedi Doğum Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

Kedilerin doğuramadığında yapılacaklar, kedilerin en yakın veterinere götürülmeleridir. Bu işlem, mümkün olduğunca kediler sarsılmadan yapılmalıdır. Özellikle belirlenen doğum süresinin aşıldığı zamanlarda mutlaka kedilerin veterinere yetiştirilmesi gereklidir. Bunun yanında, kedilerin doğum süreçlerinin nasıl devam edeceği genellikle yapılan veteriner kontrollerinde karşı tarafa söylenir. Veterinerlerin gerekli gördüğü zamanlarda kedi doğumları, insanlarda olduğu gibi sezaryen ile doğum gerçekleştirilebilir.

Kedi Doğumu Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin doğumunun bittiğinin anlaşılması için kedilerin sahiplerinin yanına gelip gelmediklerine bakılır. Kedilerin suyu gelmesi ve doğumun başlamasından sonra, tüm yavrular çıkana kadar beklenir. Anne kedi, rahmindeki tüm yavruları doğurmasından sonra sahiplerinin yanına gelir ve yatar. Bir süre yatarak beklemesi, doğumun tamamen bittiğine işarettir.

Kedinin İçinde Plasenta Kalırsa Ne Olur?

Kedilerin rahminde plasenta kalması, dişi kediler için en tehlikeli görülen durumlar arasında yer alır. Rahmin içinde plasenta ile beraber bebeğin kalması ile kedilerin ölümüne dahi neden olabilir. Bundan dolayı kedilerin içinden çıkan yavru sayısı kadar plasenta oluşuna dikkat edilmelidir. Kedilerin içinde kalan plasentaların tehlikeli olmalarının sebebi, enfeksiyona neden olmalarıdır. Kedilerde doğumun gerçekleşmesinden sonra, dişi kediler mikrop kapmaya daya yatkın olurlar. Bunun için de mutlaka dikkat edilmeli, rahmin içinde kedilerde hastalığa neden olacak bakterilerin üreme ortamlarının yaratılmamasına özen gösterilmelidir.

Doğumu Yaklaşan Kedi Ne Yapar?

Kedilerde görülen doğum belirtileri arasında yalnızca stresli olarak sürekli yürümesi ile ağlamaya yakın sesler çıkarması vardır. Dişi kedi, bir arayış içineymiş gibi görünüyorsa, yüksek ihtimalle kendisine rahat doğum yapabileceği bir yer arıyordur. Böyle bir yeri bulmasından sonra ağlar gibi çıkardığı sesler artacaktır. Bu seslerin duyulması ile beraber kediden su geldiğinin görülmesi ile doğumun başladığı anlaşılabilir.

Kedi Doğumu Ne Zaman Başlar?

Kedilerin doğurma süreleri, hamileliklerinin öğrenilmesinden sonraki 2 ay içinde gerçekleşir. Yavru kediler, ana rahminde genelde 58 ile 65 gün arasında kalırlar. Bu süre, gelişimlerinin tamamlanması için yeterlidir. Kedilerin hamilelikleri, 20. Gün civarında anlaşılabilir. Daha sonra sağlıklı bir şekilde bebekler büyümeye devam ederse 60. Gün civarında doğum yaşanabilir.

Kediler Tek Başına Doğum Yapabilir Mi?

Kedilerin tek başlarına doğurmaları, günümüzde genellikle görülen durumdur. Kediler, doğaları gereği yanlarında birinin olmasından da çok mutlu olmazlar. Bunun için rahat ancak gözden uzak bir yerde doğururlar. Yanlarında sahipleri veya başkaları olsun olmasın kediler için pek bir şey fark etmeyecektir. Kendilerini iyi hissettikleri sürece kediler tüm yavruları sırayla doğuracaklardır.

Doğum Yapan Kedi İçin Ne Yapılır?

Kedilerin doğurmalarından sonra yapılacaklar, ilk önce kedi nerede doğurmuş olursa olsun bir veterinere haber verilmesidir. Yavru kedilerin tümü, yaşayabilmek için annelerinin uyarılmasına ihtiyaç duyarlar. Ancak bazen dişi kediler yavrularını istemediklerinden dolayı onları uyarmaz ve kediler doğar doğmaz ölürler. Bu durumun yaşanmaması için veterinerlere doğumun gerçekleştiği bilgisinin verilmesi önemlidir. Veterinerler kedilerin muayenelerini sağlayacak, doğar doğmaz kedilere yapılması gereken aşıları yaparak sağlıklı şekilde yaşamalarını sağlayabilirler.

Zor Doğum Yapan Kediye Ne Yapılır?

Doğumda zorlanan kedilere yapılacak şeyler maalesef yoktur. Doğum esnasında hem dişi kedinin hem de yavrularının yerinden kaldırılması oldukça tehlikelidir. Genellikle kedilerin doğumlarının nasıl geçeceği veterinerler tarafından öngörülebilir. Ancak tahmin edilemeyen bir durumun yaşanmasında yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

Doğum Yapan Kedi Ne Yer?

Kedilerin doğurduktan sonra yedikleri şeyler, her zaman yedikleri şey olan mamadır. Doğum yapmış oldukları, kedilerin farklı bir şey yemelerini gerektirmez. Ancak kedilerin suyu gelmesi sonrası doğuma kadar geçen zamanda canlılar oldukça fazla enerji harcarlar. Bundan dolayı da mama kaplarının her zaman dolu olmasına bu süreçte daha fazla dikkat edilmesi, her zaman sularının taze tutulması gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Sevgisini Gösterdiği İşaretler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap