British Shorthair Eğitilir mi?

British Shorthair Eğitilir mi?

British Shorthair eğitilir mi? British kedisi sahiplenmeden önce, ona nasıl bir eğitim vereceğinizi bilmelisiniz. Kediniz için bir eğitim zamanlaması yapmalı ve bazı ipuçlarına sahip olmalısınız. British Shorthair fiyat aralığı yüksek olsa da zeka seviyeleri düşünüldüğünde fiyatı normal kabul edilebilir. Sakin tavırları ve zeka seviyeleri sayesinde eğitime açıktırlar. Kısa sürede verilen komutları öğrenebilirler. British Shorthair kedilerinden daha sevimlisi eğitimli bir British Shorthair kedisidir. Uyumlu ve dengeli kişiliği, British Shorthair fiyat aralığının normal kabul edilmesine neden olmaktadır. Bu özellikleri sayesinde eğitim almaları kolaydır. British Shorthair kedilerin bu denli popüler olmasının tek nedeni görünümleri değildir. Kişilikleri ve eğitilebilir olmaları onların sıklıkla tercih edilmesine neden olmaktadır. 

British Shorthair Kişiliği

British Shorthair kedilerinin kişiliğinden bahsederken ilk akla gelenlerden biri dengeli bir mizaca sahip olduklarıdır. British Shorthair kedilerinin her konuda bir denge içerisinde oldukları söylenebilir. Orta düzeyde oyuncu, orta düzeyde hareketli ve orta düzeyde konuşkan kedilerdir. İnsanlar ile araları iyi olsa tanışma aşamasında çekingen davranırlar. İnsan ilişkilerinde hem aşırı samimiyeti hem de ilgisizliği sevmezler. British Shorthair kedilerinin denge içerisinde olmadıkları tek özellikleri rahatlık olabilir. Rahatlığı ve miskinliği seven kediler oldukları herkes tarafından bilinir. Bu sakinlikleri sayesinde ev içerisinde yaramazlık yaptıklarını göremezsiniz.British Shorthair fiyat aralığı, fiziksel özelliklerinin yanı sıra olumlu davranışsal özellikleri nedeniyle yüksek olabilmektedir. Birçok kişi British Shorthair kedileri ağırbaşlı, sakin ve düşük aktivite özellikleri nedeniyle tercih etmektedir.

British Shorthair Eğitimi Hakkında İpuçları

Kedi eğitimlerinin temelinde sabırlı olmak yatmaktadır. Kedinizin eğitimine başlamadan önce sabırlı olmaya alışmalısınız. Kedinizin eğitim sürecinde karşılabileceğiniz olumsuzluklarda sabırsızlık göstermeniz tüm çabanızın boşa gitmesine neden olabilir.

 • Hiçbir koşulda kedinize kızmayın ve ona zarar vermeyin. Kediler özel alanlarının kısıtlanmasından hoşlanmaz. Bu onların rahat canlılar olmasından da kaynaklanır. Her zaman istediklerini yapma özgürlüğünü yaşamak isterler. Kedinize kızdığınız zaman eğitim süreci en başa dönebilir.
 • Kedinize ceza yerine ödül vermeniz eğitim sürecine olumlu etkiler sağlar. Kediler cezanın nedenini anlayabilecek rasyonel hayvanlar değildir. Ceza vermeniz sadece aranızdaki bağın zayıflamasına neden olur. Kedinizi ödüllendirerek davranışlarını pekiştirebilirsiniz.
 • Kedinizi anlamaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Kedinizin miyavlama tonunu ve beden dilini anlamanız iletişim kurmanız için oldukça önemlidir. Kedinizi anlayarak eğitim sürecini en sağlıklı hale getirebilirsiniz.
 • Kedinizle olan eğitim çalışmalarınızı olabildiğince kısa tutmalısınız. Kediler hızlı canlılardır. Uzun süre gözlem yapsalar da aksiyonları anlık gelişir. Kedinizin uzun süre karşılık vermesini beklemeden gün boyu gözlem yapmasına izin verebilirsiniz.
 • Eğitim boyunca çevredeki uyarıcıları azaltmalısınız. Siz kedinize tuvalet eğitimi verirken bir kuşun pencereye konması kedinizin bütün dikkatini dağıtır.
 • Belirlediğiniz birkaç mimik ve jesti kedinizin anlamasını sağlayın. Kedinizin yapmasını istediğiniz davranışlara gülümseyin ya da evet gibi olumlu kelimeler kullanın. Tam tersi durumlarda kaşlarınızı çatın ya da hayır diyerek parmak sallayın. Gün içerisinde bu hareketleri tekrarladığınızda kediniz kısa sürede yapıp yapmaması gerekenleri öğrenir.

British Shorthair Tuvalet Eğitimi

British Shorthair kedileri genellikle problemsiz şekilde tuvalet eğitimlerini tamamlarlar. Yine de ufak sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Yavru British Shorthair kedilerde ya da evden taşınma gibi değişimlerde tuvalete alışmaları gerekebilir.

 • Kedinize sınırlı bir alan belirlemelisiniz. Belli bir odadan çıkmaması, tuvaletini yapması gereken yeri anlamasını kolaylaştırır.
 • Kedinizi belli aralıklarla tuvalete götürmelisiniz. Uyandığında ya da yemekten sonra tuvalet ihtiyacı yaşayabileceği için onu tuvalete götürebilirsiniz.
 • Tuvalet eğitimi boyunca gözünüz kedinizin üzerinde olsun. Kedinizin tuvaletini yaptığı alanları gördüğünüzde tuvaletini o bölgeye taşımayı deneyin.
 • Kediniz evin belli yerlerine tuvaletini yaptığında, idrarını tuvalet kabına dökebilirsiniz. Böylece tuvaletinin neresi olduğunu anlaması kolaylaşabilir.
 • Kediniz için doğru kum seçimini yapmalısınız. Doğru seçimi ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap