British Shorthair Yeni Eve Nasıl Alıştırılır?

British Shorthair yeni eve nasıl alıştırılır? Kediler için yaşadıkları alan önemlidir. Her kedi kendi alanını belirler ve bulundukları yeri sahiplenir. Sokak kedileri sokakları işaretlerken evcil kediler ise evlerini kokularını kullanarak işaretler. Bu nedenle kediler ile taşınmak ev halkı için kolay olmaz. British Shorthair kedileri uyumlu ve kolay adapte olabilen kedilerdir. British Shorthair fiyat aralığı sakin ve sessiz kişilikleri göz önünde bulundurulduğu için yüksektir. Fakat British Shorthair kedileri için bile ev değiştirmek dikkat edilmesi gereken bir konudur. British Shorthair fiyat aralığı kedi sahiplenmek isteyen kişiler için fazla gelse de sevimliliği ve ağırbaşlılığı galip gelir. Hassas bir yapısı olan British Shorthair kedilerinin strese girmemeleri için ev değiştirme sürecinde onlara yardımcı olmalı ve sabırlı davranmalısınız.

British Shorthair Yeni Eve Alıştırma

British Shorthair fiyat durumu kedilerin yaş, cinsiyet ve şecereli özelliğine göre belirlenebilir. Yavru kediler ev değişimlerinden yetişkin kediler kadar etkilenmez. Yetişkin kediler için değişiklikler daha önemlidir ve strese girmelerine yol açar. Kedinizi eve alıştırmadan önce her adımı kontrol altında tutmalı ve yapılan yolculuğu keyifli kılmalısınız. Kedinizle her zaman empati içerisinde olmalısınız. Taşınma günü geldiği zaman sakin olmalarını sağlamak adına adımlar atmalısınız. Kedi sahibinin ve diğer aile üyelerinin desteği ile yeni ev stresi kısa sürede geçer. Ev eşyalarının aynı olması ve aile üyelerinin değişmemesi kediler için şanstır. Kaybolmak ve terk edilmek kedilerin hayatını ciddi anlamda etkiler.

British Shorthair Özel Alan Oluşturma

Kedilerde ev değişimi ile birlikte birçok şey farklılaşır. Sokaktan gelen sesler de buna dâhildir. Eski evinize kıyasla daha gürültülü bir yerde yaşıyorsanız, kediniz için huzurlu ve rahat bir ortam oluşturmanız önemlidir. Evinizin en sessiz odasına, ona özel bir yer hazırlamak iyi bir fikirdir. Evinizde fazla oda varsa, ona özel bir oda hazırlayabilirsiniz. Sosyalleşmeyi seven bir kediniz varsa özel bir oda hazırlamanıza gerek yok. Misafirler ile iyi anlaşan kediniz evin her alanında özgürce dolaşır. Ortamın güvenli olması kediniz için yeterlidir. Fakat ne kadar sosyalliği sevseler de özgür olabilecekleri huzurlu bir alanları olması önemlidir. Yatak altında ya da dolap içinde saklanma ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar hazırlayabilirsiniz.

British Shorthair Kedinizi Yolculuğa Hazırlamak

Kedinizle ilk defa yolculuk yapacaksanız, öncelikle ona taşıma çantasını tanıtmalısınız. Taşıma çantasını sevmez ya da rahat edemez ise yolculuğu boyunca tedirgin olur ve saldırgan tavırlar gösterir. Kediniz için kaliteli ve güvenli bir taşıma çantası edinmelisiniz. Kediniz çanta içinde rahat şekilde hareket edebilmelidir. Bu nedenle kedinizin boyutunu düşünerek bir taşıma çantası almalısınız. Taşıma çantasının içine ödül maması koyarak ilgisini seçebilirsiniz. Elinizde kedi nanesi varsa çantanın etrafına dökerek çantayı sevmesini sağlayabilirsiniz. Taşınma sırasında kedinizin eşyalarını ayrı bir koliye kaldırarak işaretlemeniz iyi olacaktır. Bu sayede taşınma sırasında acil bir durum olursa eşyalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

British Shorthair Yeni Eve Alışma: Yapılacak İlk İşler

Yeni evinize vardığınız zaman ilk işiniz tüm kapıları ve pencereleri kapatmak olmalıdır. Kolileri taşırken de güvenlik önlemlerine dikkat etmelisiniz. Aksi halde zeki ve meraklı kedinizin yaramazlık yapma ihtimali çok yüksektir. Pencereler ve kapılar dışında evdeki elektrik kabloları da ihmal edilmemelidir. Kedinizin sevdiği ve tanıdığı eşyaları yeni evin bir köşesine bırakarak alışmasını sağlayabilirsiniz. Kediniz eşyaları koklarken tehlikeli aktivitelerden de uzak durabilir. Kediler eski evlerini özleyerek oraya gider. Bu durumda kaçma ve kayıp durumları artmaktadır. Kediler alıştıkları eve geri dönmek ister. Bu süreçte kaçış planlarına hazırlıklı olmalısınız. Kapıların açık kalmaması ve güvenlik önlemlerinin artırılması gerekir. Kedinizle yaptığınız yürüyüşlere birkaç hafta ara verebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap