Kedilerin Fare Yemesi: Kediler Fare Yer mi?

Kedilerin fare yemesi oldukça sık bahsedilen fakat az görülen bir olaydır. Kedilerin fare yemesi söylentisi daha çok kedilerin fare yakalamaktan hoşlanmaları sebebiyle duyulmaktadır. Kediler doğaları gereği avcı hayvanlardır. Ve fare gibi hızlı avlarını son derece iyi bir şekilde yakalayabilirler. Kediler sadece aç oldukları için avlanmazlar. Kedilerin avlanması tamamen doğal bir içgüdü sebebiyle gerçekleşmektedir. Kedi besleyen kişilerin bu durumu bir problem haline getirmemesi gerekir. Fakat rahatsız edici boyutta lan bahçedeki yaşamlarından vazgeçmelerini sağlayabilirsiniz. Kedinize çıngıraklı bir tasma takmanız kuşlar ya da fareler için uyarıcı nitelikte olabilir. Böylece kediniz onların yakınına gelmeden onlar çoktan kaçmış olacaklardır. Kediler sadece sahiplerine olan sevgisini göstermek için bir fare avlayarak sahiplerinin önüne bırakabilir.

Kedilerin Fare Yemesi: Kediler Fare Yerse Ne Olur?

Kedilerin fare yemesi vücutlarında büyük bir değişikliğe neden olmamaktadır. Fare eti ne lezzer bakımından ne de besin değeri açısından zengin değildir. Fakat fareler pis yerlerde dolaşan hayvanlar olduğu için birçok hastalığın taşıyıcısı olabilirler. Kedilerin fare yemesi taşınan hastalıklardan kedinizin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kedinizin bir fare yemesinin tehlike oluşturacağını bilmelisiniz. Bu nedenle kedilerin çıngıraklı ya da zil takılı tasmaları oldukça faydalıdır. Her önleme rağmen kedinizin bir fare yediğini düşünüyorsanız mutlaka bir veteriner hekime danışmalısınız.

Her Kedi Neden Fare Yemez?

Kediler fareler ile genellikle oynamayı tercih etmektedir. Bu oyunun sonucu genellikle yaralama ve öldürme ile sonlanabilir. Kediler öldürdükleri fareleri yemeyi tercih edebilir. Fakat çoğu kedi fare etine düşkün değildir ve ne tadını ne de kokusunu sevmezler. Özellikle iyi beslenmiş kediler fare ile sadece zaman geçirip oyun oynamak isterler. Ona ister istemez içgüdüleri ile zarar verse de genellikle onu yemesi gerektiğini hissetmez. Kediler daha lezzetli etleri tüketmeyi tercih ederler. Aç kediler için fare eti de  bir seçenek haline gelebilir fakat olmazsa olmaz değildir. Kediler, içgüdüleri nedeniyle avcılığa oldukça meraklıdır. Bu içgüdü sadece bir hayvan gördüklerinde değil, hareket eden herhangi bir nesne gördüklerinde de ortaya çıkmaktadır. Bir hedefe odaklanmaları ve özellikle belli aralıklarla hareket eden nesnelere duyarlı olmaları olağandır. Fare de onlar için bu hedeflerden bir tanesidir.

Her kedi fare yakalamaz. Genellikle sokak kedileri yiyecek bir şey bulamadıkları zaman fare avlanarak ihtiyacını giderirler. Safkan ırk kediler evcil oldukları için fare yakalama gereği duymazlar. Çünkü doğalarında fare yakalama gibi bir şey yoktur. Örneğin British Shorthair sahiplenme yapanların bildiği üzere sakin, çekingen bir ırk olduğunu söylerler.

Kediler Hamster Yer mi?

Pek çok kişi evinde iki farklı hayvan beslemek isteyebilir. Bu hayvanlardan biri kedi, diğeri ise hamster olduğunda gerekli dikkati göstermek gerekir. Hamster ve kediler birbirleri için düşman sayılabilirler. Kediler avcılık içgüdüleri sebebiyle hamsterı avlamak isterken, hamsterlar genellikle sakinliğini korur. Bu iki hayvanın dost olması kolay değildir. Fakat hamster ile kediniz beraber büyürse, kedinizin hamstera zarar verme olasılığı daha düşük olur. Kedinizin doğru şekilde eğitilmesi bu konunun daha kolay çözülmesine neden olacaktır. Evinizde bir kedi varken hamster almak istiyorsanız öncelikle hamsterınız için rahat bir yaşam alanı oluşturmalısınız. Kafes kullanımı kedinizin hamsterınıza zarar vermesini kolaylaştıracaktır. Teraryum seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Böylece kedinizin hamstera zarar verme olasılığı daha az olacaktır.

Kedinizin Fare Yemesini Önlemek

Kedinizin fare yemesini engellemek için onu evin içerisinde tutmalısınız. Aksi halde kedinizin avcılık çgüdülerinin önüne geçmenizin imkanı yoktur. Fakat kediniz dışarıda dolaşmaya alışmış durumduysa bu yöntem pek kolay olmayabilir. Muhtemelen kediniz sürekli dışarı çıkmak isteyecek ve bu konuda size ısrar edecektir. Bu nedenle ev içerisinde kedinizi daha fazla oynatarak eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Oyuncaklarını kovalamak ya da diğer aktiviteler kedinizin dışarıda avlanmasını engelleyecek ve bu eksikliğin onarılmasını sağlayacaktır. Kedinizin size dışarıdan getirdiği avlarını mutlaka imha etmelisiniz. Kedinizin size ödül almak için getirdiği avları ihmal etmezseniz, getirmeye devam etmesini onayladığınızı düşünebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap