Kedilerin Garip Davranışları Nelerdir?

Kedilerin garip davranışları nelerdir? Kedi sahiplerinin farklı dönemlerde kedileri ile pek çok sıkıntılı durum içinde olması mümkündür. Örneğin kedinize banyo yaptırmak, onun tırnaklarını kesmek, dişlerini fırçalamak gibi genel bakım ve temizlik anlarının her biri kedi sahipleri için oldukça sorunlu geçebiliyor. Yine de bu durumların her biri kediniz ile paylaştığınız birbirinden özel anlardır. Bu anlar her ne kadar sancılı süreçler olsa da keyfini çıkarmak, aslında kediniz ile güzel vakit geçirmeniz için önemlidir. Peki, kedi sahiplerinin anlayacağı kedileri ile yaşadıkları sıkıntılı anlar nelerdir? Bu anlar kedi sahipleri için neden zorlayıcıdır?

Kedilerin Garip Davranışları Nelerdir?

Kedi sahiplerinin kedileri ile günlük yaşamda farklı konularda sıkıntılı anlar yaşaması mümkündür. Bu anlar genel olarak kediler ile kedi sahiplerinin zıt düştükleri anlardır. Bu nedenle de kedi sahiplerinin kedilerinin isteklerine göre hareket etmesi gerekir. Kedilerini zapt etmek için ciddi çaba sarf ettikleri durumlar görülme ihtimali vardır. Bu durumların her biri uğraştırıcı ve sıkıntılı olsa da aslında kediniz ile geçirdiğiniz özel ve komik anlardır.

Kedinizin Banyo Vakti Geldiğinde

Kedi sahiplerinin en çok uğraştığı anlardan biri olan banyo vaktinde kedilerinin huysuzlaşması ve saldırganlaşması mümkündür. Bu durumda kedi sahipleri genellikle kedileri ile olan bu yorucu işi uzatmamak ve onları da üşütmemek için banyolarını hızlı şekilde taptırmayı tercih ederler. Bu durumdan hiç memnun olmayan kedileri de onlardan kaçmaya çalışsa da aslında kedi sahipleri de bu zorlayıcı anlarda oldukça sıkıntılı dakikalar geçirebilir.

Kedilerin genel olarak ıslanmaktan korkması nedeniyle banyo zamanları onlar için tam bir işkence olur. Bu nedenle de kedilerini yıkayacak olan kedi sahiplerinin zorlayıcı birkaç dakika geçirmesi ve birkaç ufak çizik alması mümkündür. Ancak yine de kedinizin temizliği her şeyden önemlidir ve temiz bir kedi sağlıklı bir kedidir!

Kedinizin Tırnaklarını Keserken

Kediler tıpkı banyo zamanında olduğu gibi tırnakları kesileceği zaman da hırçınlaşır. Bu nedenle de tırnaklarının kesilmemesi için kaçıp saldırır ya da miyavlar. Kedi sahipleri genellikle tırnakları yanlış şekilde kesmekten korktuğu için tırnakların kesilmesi sırasında ekstra özenli şekilde hareket ederler. Bu durum hem gergin hem de sinirli birkaç dakikayı beraberinde getirir. Ancak yine de tırnakları fazla uzayan kedinizin tırnaklarını doğru ve özenli şekilde kesmek, bakımı için büyük öneme sahiptir.

Kedilerin Diş Bakımını Yaparken Yaşanan Sıkıntılı Dakikalar

Kedilerinin dişlerini fırçalamaya çalışan kedi sahipleri genellikle kedilerinin huysuzlandığı yönünde yakınırlar. Bunun temel nedeni ise kedilerin ağızlarına istekleri dışında yabancı bir cismin girmesine alışık olmamasıdır. Yani kediniz daha önce diş fırçası ve macunu ile hiç tanışmadıysa bu davranışı sergilemesi oldukça normaldir. Sizden kaçmaya çalışan ve ağzını kapatmak için çaba sarf eden kedinizin sakinleşmesi için ona fırçaya ve diş macununa alışması için zaman tanıyabilirsiniz.

Kedilerin Garip Davranışları: Kedilerin Gece Miyavlamaları

Kediler genellikle ilk sahiplenildikleri zaman gece uyumaya alışık olmazlar. Bunun temel nedeni de barınak, veteriner ve benzeri alanlarda kedilerin uyuması için belli saatlerin olmamasıdır. Yani kediler isteklerine göre gün içinde ya da geceleri uyuyup uyanabilirler. Bu nedenle de evin düzenine alışma sürecinde olan kediler genellikle geceleri aniden uyanarak üstünüze atlayabilir, miyavlayarak tüm gece uyku uyumamanız sebep olabilir. Kedi sahiplerinin genellikle kedi sahiplendikleri ilk birkaç hafta boyunca yaşayacağı bu problem, kedinin uyku düzeninin tam anlamıyla oturması ile ortadan kalkacaktır. İlk dönemlerde kedinize alışmaya çalışırken onun yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu görecek ve ona belli düzenler edinmesi için imkan da sunabileceksiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap