Kediler Neden Popo Sallar: Kedilerin Garip Hareketleri

Kediler neden popo sallar? Kedilerin popolarını ve dolaylı şekilde kuyruklarını da popoları ile birlikte sallamasının farklı pek çok sebebi olabilir. Kedilerin bu hareketi özellikle de oyun oynarken, saldırma sırasında ya da kızgınlık döneminde yaptığı görülebilir. Bu dönemlerde kedinin farklı nedenlerden poposunu salladığından bahsetmek mümkündür. Kedilerin poposunu sallamasının farklı anlamları olabilir ancak elbette bunlarla ilgili yapılan net çalışmalar mevcut değildir. Yapılan çalışmalar yalnızca kedilerin poposunu sallamasının belli anlamları olabileceğini göstermiştir.

Kediler Neden Popo Sallar?

Kedilerin poposunu sallamasının anlamları olabilir. Bu konuda yapılan net çalışmalar olmasa da fikir yürütmek için yardımcı çalışmaların yapıldığı söylenebilir. Bu çalışmalarda kedilerin poposunu sallamasının özellikle de heyecan anlarında ve kızgınlık dönemlerinde meydana gelebildiği görülmüştür. 

Adrenaline bağlı olarak ya da sahip oldukları heyecandan dolayı bu hareketi yaptıklarını söylemek mümkündür. Özellikle de heyecanlarını göstermek için bu hareketi yapabilen kedilerin kızgınlık döneminde de benzer hareketi sergilemesi olasıdır. Bu hareket kedilerin yalnızca esnemesine, kasların harekete geçmesine yaramaz. Aynı zamanda kediler bu hareket ile sahip oldukları heyecanı da kontrol altına almaya çalışıyor olabilir. 

Kediler Kızgınlık Döneminde Popo Sallar

Kedilerin kızgınlık döneminde popolarını sallamaları yaygın bir davranıştır. Bunu özellikle de dişi kediler yapar. Bu hareket aslında bir çiftleşme çağrısıdır. Çiftleşmeye hazır olan kediler popolarını sallayarak erkek kediye bir mesaj verirler. Erkek kediler de dişi kedilerin çiftleşmeye hazır olduğunu bu mesaj ile anlayabilir. 

Kızgınlık dönemindeki dişi kedilerde popo sallama davranışı gördüğünüz zaman bunun normal olduğunu bilmeniz gerekir. Kediler bunu çiftleşmek için uygun bir pozisyon olduğundan dolayı yaparlar. Bu hareketi yapan dişi kedilerin erkek kedilere verdiği mesaj sayesinde çiftleşme olumlu şekilde gerçekleşebilir. Farklı davranış bozuklukları ile meydana gelen bu hareket ile de kedinizin kızgınlık döneminde olduğunu anlamanız mümkün olacaktır.

Kedilerde Heyecan Anlarında Popo Sallama Yaygın

Kedilerin heyecanlandıkları anlarda popolarını salladıkları görülmüştür. Bu heyecan anları genellikle oyun oynadıkları ve neşeli oldukları anlardır. Onunla bir yakalama ve kaçma oyunu oynarsın poposunu havaya kaldırıp ön patileri ile yere kapandığını görebilirsiniz. Bu davranış kimi zaman avını takip etme güdüsünden kaynaklanan bir heyecanı göstermek amacı taşıyabilir. 

Kedilerin özellikle de av yakalama anlarında heyecanlandığı görülmüştür. Bu heyecana bağlı şekilde popolarını havaya kaldırıp salladıklarına rastlamak olasıdır. Bu dürtü hem sokak kedilerinde hem de evcil kedilerde vardır. Heyecan yapan kediler heyecanlarını göstermek ve bunu kontrol altına almak isterlerse popolarını kaldırabilirler. Özellikle de oyun oynarken bu hareketi gözlemleyebilirsiniz. Bu hareket bir nevi oyuna karşı duyulan heyecanın beden dili ile anlatılmasıdır. 

Kedilerde Agresif Anlarda Popo Sallama

Kediler özellikle de agresif oldukları anlarda popo sallayabilir. Bu agresif anlarda popo sallanması, kedilerin adrenalin kaynaklı şekilde popolarını salladıklarını göstermiştir. Özellikle de bir kavga sırasında kedilerin kavga ettiği kişi, hayvan ya da nesneye saldırmadan hemen önce bu hareketi yaptığı görülmüştür. Bunun en temel nedenlerinden birinin kedilerin daha kolay atlamasını sağladığı düşünülmüştür.

Kedilerin daha kolay atlaması, heyecanını bastırması, adrenalinden kaynaklı kendini kontrol etmesi gibi durumlar nedeniyle kedilerin popolarını havaya kaldırdıkları görülmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar henüz netlik kazanmamış olsa da görüldüğü üzere bu çıkarımları yapmak mümkün hale gelmiştir. 

Kasların esnetilmesini de kolaylaştırdığı düşünülen bu hareket, kedilerin saldırmasını ya da atlamasını kolay hale getirebilmektedir. Kediler bu hareket ile bir nevi hazırlık yapmaktadır. Bu sayede atlamaları, zıplamaları ve saldırmaları da daha kolay olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap