Yavru Kedilerin Ergenliğe Girmesi Ne Zamandır?

Yavru Kedilerin Ergenliğe Girmesi Ne Zamandır?

Yavru kedilerin ergenlik zamanları, 6 aylık ile 1 yaşlarında oldukları zaman arasında değişkenlik gösterir. Pek çok kedi cinsinin yavruları, 6 ile 7 aylık arasında ergenliğe girerler. Ancak bazı cinslerin yavru kedilerin ergenliğe girmesi, 12 aya kadar uzayabilir. Ergenliğin erken olması, genetik faktörlere bağlı oldukları kadar fiziksel şartlara da bağlıdır. Bir kedi ne kadar sağlıklı bakılırsa, ergenliğe de o kadar erken gireceği söylenebilir. Özellikle kedilerin beslenmesi bu hususta önemlidir. Beslenmelerinde mutlaka yaş mama kullanılmalı, tükettikleri kuru mamalarınsa sevdikleri aromalardan oluşması gereklidir.

Dişi Kediler Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Dişi kedilerin kızgınlık zamanları, 12. İle 18. Ayları arasında ilk defa görülür. Bu sürecin bitmesinden sonra, dişi kedilerde dönem dönem kızgınlık görülebilir. Ancak hangi periyotlarda kızgınlığın görüleceği değişiklik gösterebilir.

Erkek Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Özellikle Erkek kedilerin kızgınlık zamanları ilk ergenliğe girmelerinden sonraki her zaman olabilir. Kızgınlık belirtisi göstermeseler dahi kızgınlıktaki bir dişi kediyle bir araya gelmeleri erkek kedilerin kızışmaları için yeterli olur. Erkek kedilerde çiftleşme sıklığı sürekli olabilir. Bunun için de 2,6 veya 8 ay gibi zaman dilimlerinin verilmez.

Erkek Kedilerin Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Erkek kedilerde kızgınlığın başladığı, kedilerde görülen şu durumlarla anlaşılabilir:

  • Çevreye idrar püskürtme
  • Sürekli evden çıkma isteği
  • Az uyumaya başlama
  • Çevreye koku bırakma
  • İştahta artış yaşama
  • Agresifleşme
  • Kendini sevdirmeme
  • Ev halkından uzak durma

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedilerin kızgınlık uzunlukları, genellikle kedilerin cinslerine göre değişiklik gösterir. Bazı kedi türleri, birkaç hafta uzunluğunda kızgın kalır ve bu süre boyunca da belirtileri devam eder. Ancak bazı kedilerinki, birkaç gün sürer. Çiftleşmeseler dahi, bazı masajlar sayesinde de kızgınlıkları geçirilebilir. Kedilerin çiftleştirildikleri zaman kızgınlıklarının biteceği unutulmamalıdır.

Dişi Kedi Çiftleşmezse Ne Olur?

Dişi kedilerin çiftleşmemesinin sonucu, dişi kedilerin vücutlarının fiziki olarak zarar görmesi anlamına gelir. Her kızgınlık döneminin gelmesi, aslında kedilerin vücutlarında çok fazla hormonun birikmesi anlamına gelir. Bu hormonların sürekli birikişi ve kontrol altına alınmayışı, kedilerde kanser oluşumuna dahi sebep olacaktır. Kedilerin zarar görmesinden dolayı da kısırlaştırmak özellikle hamile kalmaması istenen köpekler için çok önemlidir.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlıktaki dişi kedinin rahatlatılması, kedilerin dikkatlerinin dağıtılması ile sağlanabilir. yavru kedilerin ergenliğe girmesi ardından özellikle dişi kedilerde oldukça kızışma rahatsızlığı görülmeye başlanır. Kedilerin kısırlaştırılmaması ile beraber çiftleştirilmemesi durumunda, mutlaka kedilerle daha fazla zaman geçirilmesi ve daha fazla ilgi gösterilmesi önemlidir. Eğer kedilere daha fazla ilgi gösterilmezse çiftleşmeyi daha fazla isteyeceklerdir. Aynı evin içinde özellikle kızgınlık dönemine giren kedi dışında erkek bir kedi daha varsa, kedilerin bir araya getirilmemesine özen gösterilmelidir. Bunlara ek olarak, dişi kedilere sadece kızgınlık dönemlerinde uygulanan bir masaj vardır. Bu masajın yapılmasıyla beraber kızgınlık sancıları hafifleyeceği gibi dişi kedilerde kızgınlık belirtileri de daha az görülmeye başlanacaktır.

5 Aylık Kedi Kızgınlığa Girer Mi?

Kedilerin kızgınlığa girişleri, genellikle 6 aylık olmalarından sonra görülür. Bunun için 5 aylık kedilerde pek kızgınlık görülmez. 5 aylık kedilerde bazı kızgınlık belirtileri görülebilir. Ancak bu durum hemen kızgınlığa girecekleri anlamına gelmez. Bunun için kısa süre içinde görülen her belirtiyi doğrudan kızgınlık belirtisi olarak saymamak gereklidir.

Kediler Ergenlikten Ne Zaman Çıkar?

Kedilerin ergenliklerinin bitişi, türlerine göre değişiklik gösterir. Yavru kedilerin ergenlikleri ne kadar erken başlarsa ergenliklerinin bitmesi de buna nazaran erken olacaktır. Ergenliğin bitme süresi, tüm kedi türlerinde 8 ile 18 ay arasında değişiklik gösterir. Ergenliğin tam olarak bitip bitmediği ise kedilerin davranışlarına bağlı olarak anlaşılabilir.

Yavru Kedilerin Yaramazlıkları Ne Zaman Biter?

Kedilerin yaramazlıklarının bittiği zaman, kedilerin neredeyse 3 yaşlarına geldikleri zamandır. Tüm kediler, 1 yaşlarına kadar ergenliğe girmiş olacaklardır. Ergenliğe girmelerinden sonra bir süre ergen olarak kalacak ve bu sürede yavru oldukları zamandan daha fazla şımarma eğilimi göstereceklerdir. 2 yaşlarına girmelerinden sonra, zamanla karakterleri de oturmaya başlayacaktır. 3 yaşlarına girdikleri zamanda da tamamen sakinleştikleri yorumu yapılabilir. 3 yaşlarından sonra, ömürlerinin sonuna kadar daha oturaklı ve sakin oldukları gözlemlenebilecektir.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde İşer Mi?

Dişi kedilerin işemeleri, yalnızca kızgınlık döneminde olmaz. Bununla beraber erkek kedilerde de çevreye idrar püskürtme sıkça görülür. Tüm kediler, ergen olduklarından sonra kızgınlığa girdiklerini çevrelerinde olan diğer kedilere göstermek ve karşı cinslerinin de dikkatini çekebilmek amacıyla çevreye idrar püskürterek gösterirler. Özellikle ev kedilerinin bakımı, bu süreçte oldukça zor bir hal alacaktır.

Kızışan Kedi Acı Çeker Mi?

Kızgınlıktaki kedilerinde acı, insanların sandığı gibi fazla can yakıcı bir durum değildir. Kedi sahiplerinin neredeyse tümü, dişi veya erkek kedilerinin bağırmalarının canlarının yanmasından kaynaklandığını düşünür. Ancak kedilerin ses çıkarma eğilimleri, canları yandığı için değil çevrelerinde olan kedilerin dikkatlerini daha kolay çekebilmek içindir. Dişi kedilerin erkek kedilere kıyasla çok daha fazla bağırmaları, dişilerin can yakıcı bir durumda olduğunu düşündürse de bu durum pek doğru değildir.

Dişi Kediler Neden Cinsel Organını Yalar?

Kedilerde cinsel organ yalama durumunun görülmesi, iki farklı nedenden kaynaklanır. Bu nedenlerden biri, kedilerin cinsel organlarında herhangi bir sorun görülmesidir. Cinsel organlarında enfeksiyon durumu yaşanmış olabilir ve kediler kendilerinden bu hastalığın gidebilmesi için cinsel organlarını yalayabilirler. Diğer durumsa, kedilerin yakın zamanda kızgınlığa girecek olmasıdır. yavru kedilerin ergenliğe girmesi ile beraber cinsel bölgeleri daha da hassaslaşacak, kediler de bu bölgelerini yalayarak bu noktaları korumak isteyeceklerdir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap