Kedilerin Rüya Görmesi Mümkün Mü?

Kedilerin Rüya Görmesi Mümkün Mü

Kediler rüya görebilen canlılardır. Kedilerin gün içerisinde maruz kaldığı durumlar derin uyku sırasında hayal görmelerine sebep oluyor. Bu hayaller kimi zaman güzel ve sevdikleri şeylerden oluşurken kimi zaman korktukları ve sevmedikleri durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple kediler güzel rüyalar da görebilir, onları korkutan kabuslar da. Kedilerin rüya görmesi vücutlarında oluşan çeşitli hareketlenmeler meydana getirir.

Kedilerin rüya döngüsü ile insanların rüya döngüsü birbirlerine çok benzemektedirler. Çeşitli araştırmalar ile kedilerin rüya döngüsü ve gördükleri rüyalar ile ilgili birçok şey ortaya konmuştur. Bu araştırmalardan birinin sonucu ise, yavru kedilerin yaşlı kedilere oranla daha fazla rüya gördüğünü ortaya koymuştur.

Kedilerin Rüya Döngüsü Nasıldır?

Kedilerin rüya döngüsü insanların rüya döngüsüne çok benzerdir. Kediler uykularının belirli aşamalarında rüya görebilmektedirler. İstemli hareketlerin son bulduğu ve bilinçsizlik haline geçildiği esnada uykunun döngüsü ikiye ayrılmaktadır. Bu döngüler REM uykusu ve REM uykusu olmayan kısımdır. En çok rüya REM uykusunda görülmektedir. Bu aşamada görülen rüyalar uzun ve hayal gücüne dayalı rüyalar olmaktadır. Kedilerin rüya görmesi, pati hareketleri, ağız oynatması gibi hareketler yapabilmektedirler. İnsanlarda 90 dakika olan bu kısım, kedilerde 25 dakika olmaktadır.

REM uykusunun dışında kalan bölümde ise kediler, günlük olayları tekrar tekrar yaşandığı, kısa rüyalar görmektedirler. Bu bölümde rüyalarda genellikle kedinin bedeninde hareket gözlemlenmez.

Kedilerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Özellikle Kedilerin uyku düzeni, kendi sağlıkları için çok önemlidir. Kediler genellikle akşam hareketli olan canlılardır, gündüz uyumayı severler. Sağlıklı uyumaları için çeşitli şartların oluşması gerekir. Kediler uyumak için sakin ve güvenli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Kendini güvende hissetmedikleri ve hayatının tehdit altında olduklarını hissettikleri ortamda uyuyamazlar.

Yavru ve yetişkin kedilerin uyku düzeni birbirinden farklıdır. Genellikle yavru kediler günde 20 saat kadar uyuyabilir, bu sebeple yaşadığı ortamın güvenli ve konforlu olması gerekiyor. Yavru kediler zamanla büyür ve uyku süresi azalır. Uyuyan yavru kediler kesinlikle rahatsız edilmemelidir. Uyku sürelerinde dikkat çeken herhangi bir durum oluşursa veteriner hekime danışılmalıdır.

Yetişkin kediler ise günde 12 – 16 saat aralığında uyurlar. Her kedinin uyku düzeni birbirinden farklıdır. Kedilerin uyku sırasında güvenli ve huzurlu bir ortamın oluşturulması gerekir. Çok uzun süre uyumak kediler için zararlıdır. Uzun süre boyunca uyuyan kedilerde böbrek hastalığı gibi birçok hastalık ortaya çıkar. Az uyuması ise çeşitli tiroit rahatsızlıklarına sebep olur. Bu sebeple kedilerin uyku düzenlerini takip etmek ve herhangi bir anormal durumda veteriner hekime danışmak sağlıklarının korunması açısından çok önemlidir.

Yaşlı kedilerin sahip oldukları enerji azdır. Bu sebeple daha fazla uyumak isteği içerisinde olurlar. Kendilerini huzurlu ve güvenli hissettikleri bir ortamda uyumak isterler. Yaşlı kedilerin uyanık olduğu zamanlar gözlemlenmeli, hareket kabiliyeti incelenmelidir. Anormal bir durumda veteriner hakime danışılmalıdır.

En Çok Uyuyan Kedi Cinsleri Hangileridir?

En çok uyuyan kedi cinsleri, diğer cinslere göre daha az hareket etmeyi seven ve daha miskin olan kedi cinsleridir. Yaş, uyumak konusunda ayırıcı bir kriter olduğu gibi, kedinin cinsi de ayırıcı bir kriterdir. Bazı cins kediler uykuya daha düşkün olan kedilerdir.

En çok uyuyan kedi cinsleri şu şekildedir:

 • İran kedisi
 • American Shorthair
 • Ragdoll
 • Exotic Shorthair

Bu kediler uyumayı en çok seven kedilerdir, uyku düzenlerinde yaşanan herhangi bir sıkıntı görülürse veteriner hekime danışılmalıdır.

Kedilerin Rüya Gördüğünü Nasıl Anlarız?

Kedilerin rüya gördüğünü anlamanın yolu, uyku sırasında oluşan beden ya da mimik hareketleridir. Kediler insanlar gibi rüya görebilen ve bundan etkilenebilen canlılardır. Uyku halinde olan bir kedinin rüya görmesi bazı hareketler yapmasını sağlar. Bu sebeple kedilerin uyku sırasında çeşitli hareketler yapmasının tamamen normal olduğunu bilmek gerekir.

Kediler rüya gördüğü sırada eğer REM uykusunda ise, hareketlenmeler net bir şekilde görülür. Kedi patisini kaldırabilir, ağzını oynatabilir, kuyruklarını sallayabilir, nefes alıp vermeleri sıklaşabilir hatta gülümser. Bunlar tamamen normaldir. Kedilerin uyku sırasında sesler çıkarması da rüya gördüğünün işareti olabilmektedir. REM uykusu dışında görülen rüyalarda ise genellikle hareket gözlemlenmemektedir.

Kedilerin Uyurken Titremesi Normal Bir Durum mu?

Kediler uyurken bedeninde titreme gibi hareketler oluşur. Bu genellikle normal bir durumdur ve kedilerin rüya gördüğünün işaretidir. Kedilerin REM uykusu sırasında gördükleri rüyalar titreme, pati hareketleri, ağız hareketleri, ses çıkarma gibi tepkileri ortaya çıkarır. Bu hareketler, kedilerin rüya görmesi sırasında ortaya çıkan hareketlerdir.

Bunun dışında uyurken ortaya çıkan bazı titremelerin farklı sebepleri olabilir. Bu sebepler kedilerin üşümesi, bir koku ya da ses dolayısıyla irkilmesi ya da çeşitli hastalıkların habercisi olur.

Kedilerin uyurken titremesine neden olan hastalıklar şu şekildedir:

 • Hipoglisemi
 • Zehirlenme
 • Hipotermi
 • Hipertermi
 • Epilepsi
 • Acı çekmesi
 • Stres
 • İç parazit
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Tümörler
 • Parkinson

Kedilerin uyurken titremesi gibi durumlar incelenmesi gerekir. Bu durum çok sık meydana gelirse kedi gözlemlenmeli, sıra dışı bir durumda veterinere danışılmalı.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Kanlı İshal Sebepleri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap