İran Kedisi Ne Yer?

İran kedisi ne yer? İran kedisinin beslenmesi için özel diyet listelerine başvurmanıza gerek yoktur. Fakat sakin yapıları ve fiziksel aktiviteleri çok sevmemeleri nedeniyle kilo almaya yatkın olduklarını bilmelisiniz.  İran kedisinin beslenmesi kedinizin ideal kilosunu korumasından ibaret olabilir. İdeal kiloda kalmaları için orta miktarda lif ve az miktarda karbonhidrat içeren mamalar tüketmeleri gerekir. Mamanın aynı zamanda protein ağırlıklı olması ve az düzeyde yağ içermesi önemlidir. İran kedisinin beslenmesi özellikle kısırlaşmalarının ardından kilo almamaları için oldukça özen gösterilmesi gereken bir noktadır. Mama kaplarının ağzına kadar doldurulmaması ve gün içerisinde 2 ila 3 defa belli miktarlarda mama tüketmeleri gereklidir. İran kedileri yüz şekilleri nedeniyle büyüklüğü farklı mamaları yemekte zorlanabilir. Kedinizin mamasını değiştirdiğinizde daha az yemeye başladığını fark ettiyseniz asıl sebebi bu olabilir.

İran Kedisi Ne Yer?

  • Kuru Gıdalar: Kedilerin vahşi doğasında düzenli beslenme, avlarının etini yemekten kaynaklanan yüksek protein içerikli bir beslenmedir. Bu nedenle İran kedilerinin diyetlerinde yüksek protein oranının bulunması önemlidir. Kediniz için yüksek kaliteli, vitamin, protein ve probiyotikler bakımından zengin kuru tahıl mamaları tercih edilmelidir. Probiyotikler sayesinde kedilerin sindirim sistemi dengede tutulabilir.
  • Nemli Gıdalar: Kediler vahşi doğalarında su ihtiyaçlarını avları sayesinde karşılayabilirler. Fakat ev kedileri avlanma olanağına sahip olmadıkları için su gereksinimlerini nemli yiyecekler ile alırlar. Kediniz için yüksek proteinli, yüksek su içeriğine sahip ve vitamin kaynağı olan mamalar tercih etmeye özen göstermelisiniz. İran kedilerinin diğer kedilere kıyasla polikistik böbrek hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle nemli mamalar ile beslenmeleri önemlidir. Veteriner hekiminiz İran kediniz için %80 oranında nemli yiyecekler önerebilir.

İran Kedisi İçi En İyi 5 Mama Önerisi

1- Royal Canin Persian Kitten Yavru İran Kedisi Maması

En çok tercih edilen mama markalarından biridir. İran kedilerinin gelişimi amacıyla özel formüle edilmiş bir mamadır. Ufak dikdörtgen şekli ve yumuşak yapısı ile kedilerin kolay sindirmesini sağlamaktadır. İçeriğinde yağ %22, lif %2,7, protein %32 ve kül %7.9 oranında bulunmaktadır. Zengin içeriği sayesinde kedilerin kürkü daha parlak ve sağlıklı görünmektedir. Aynı zamanda içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde kedilerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

2- Royal Canin Persian Adult Yetişkin İran Kedisi Maması

Yetişkin İran kedileri için özel içeriğe sahip bir mamadır. Mama taneleri badem şeklindedir ve kolayca çiğnenebilir. Omega-6 ve Omega-3 bakımından zengindir. İçeriğindeki sebze ve meyveler nedeniyle antioksidanlar, mineraller ve vitaminler barındırır. Uzun tüylü kedilerde sık rastlanan tüy yumağı problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

3- N&D Prime Balık ve Portakallı Tahılsız Yetişkin Kedi Maması

İran kedilerinin beslenmesi için en uygun mamalardan biridir. Ana besin maddesi ise ringa balığıdır. Tamamen doğal ürünlerden üretilmiştir. Kedinin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için özel içeriklere sahiptir. Lezzetinin yanı sıra sindirimi kolay bir mamadır. Bu nedenle birçok kedi ırkı için gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

4- Royal Canin Persian Adult Pouch Kedi Maması

Persian serisi içerisinde yer alır ve yaş mama olarak üretilmektedir. Tüy ve cilt sağlığını desteklemektedir. Hem sağlıklı hem de sindirimi kolaydır. Balık ve türevlerinden üretilmiştir. Bu yaş mamanın bir diğer sağlıklı özelliği ise kedilerin üriner sistemini korumasıdır.

5- Schesir Ton Balıklı Jöleli Kedi Konservesi

Yaş mama konusunda en iyi kedi maması markalarından biridir. Hiçbir yaş mamasında katkı maddesi bulunmaz ve %100 doğal ürünlerden elde edilmektedir. Buharda pişen kaliteli balıklardan hazırlanmaktadır. İçerisindeki lezzetli sosu sayesinde kediler için ziyafet olarak kabul edilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap