Kedi Çiş Lekesi Ve Kokusu: Nasıl Giderilir?

Kedi çiş lekesi ile baş edebilmenin en etkili yolu, ortaya çıktığı an lekeyi temizlemektir. İdrar lekesinin uzun süre kalması kokunun da yayılmasına neden olmaktadır. Kedi çiş lekesi ile baş ederken öncelikle kağıt havlu yardımıyla lekeyi temizleyebilirsiniz. İdrar bir giysi ya da halı üzerine yapıldıysa vakit kaybetmeden çamaşır makinesine atmak faydalı olacaktır.

Kedi Çiş Lekesi Ve Kokusu: Nasıl Giderilir?

Kedinizin kendini rahat hissettiği alanlarda idrar yapmaları daha sık gözlenir. Bu nedenle enzimatik temizleyiciler kullanabilirsiniz. Güçlü enzim içeriği olan temizleyiciler çiş kokusunu da ortadan kaldırılır. Bir kedi sever olarak bile kedi çiş lekesi ve kokusu ile mücadele etmek zaman zaman oldukça güç hale gelir. Bu nedenle gerekli önlemleri almalı ve etkili çözüm yollarını bilmelisiniz.

Kedilerin Ev İçerisine İdrar Yapma Nedenleri

Kedi kumunun temiz olmaması: Eğer kedinizin kumunu düzenli olarak temizlemezseniz kediniz kumunu kullanmak istemez. Kediler temiz ve hijyenik kedilerdir. Bu nedenle evin farklı alanlarına idrarlarını yaptıklarını görebilirsiniz.

Bölge sahiplenme: Kediler kendi bölgelerini sahiplemek ve işaretlemek için idrarını ev içerisine yapar. Bu davranış içgüdüsel olarak gerçekleşir. Kendi bölgelerini tehdit altında gördükleri zaman bu davranış ortaya çıkar.

Kızgınlık dönemi: Erkek kediler dişi kedilerin dikkatini çekmek ve koku bırakmak için bulundukları alanlara idrarını yapar. Bu davranışın önüne geçmek için kedinizi kısırlaştırmanız gerekir.

İdrar yolu hastalıkları: Kedinizin sistit gibi idrar yolu hastalıkları nedeniyle idrarını tutamaması sık karşılaşılan durumlardandır. Bu gibi rahatsızlıklar kedinizin idrarını yapmasına neden olur.

Kedi İdrar Kokusu Giderici Ürünler

Piyasada kedilerin idrar lekesini ve kokusunu giderici birçok ürün bulunmaktadır. Bunların arasında en etkili olan marka ise Simple Solution tarafından üretilmektedir.

1) Simple Solution, Kedi Leke ve Koku Giderici Sprey

Kötü kokuların kalıcı olarak giderilmesinde etki göstermektedir. Kullanım şekli hem kolay hem de oldukça etkilidir. Kedilerden kaynaklı idrar, kusmuk, kan ve dışkı gibi kokuları gidermektedir.

2) Simple Solution, Kedi Sıvı Leke ve Koku Giderici

Yine Simple Solution markası tarafından üretilen bu ürün sıvı formludur. Kedilerden kaynaklı tüm leke ve kokuların çıkarılmasında oldukça etkilidir. Koltuk, halı ve döşeme gibi yüzeylerde kullanıma uygundur. İstediğiniz alana belirli bir miktarda dökerek bir bez yardımıyla lekenin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilere Uygun Şartlarda Tuvalet Sağlamak

Kedilerin ev içerisine idrarlarını yapmalarının en bilinen nedeni tuvaletlerine erişim sağlayamamalarıdır. Ayrıca kedinizin tuvaletinin her zaman temiz olması da tuvaleti tercih etmesini sağlar. Birçok kedi sahibi tarafından yapılan en büyük yanlış ise kedi tuvaletlerini sık sık temizlememektir. Oysaki kedi kumlarının günlük temizliğe ihtiyaç duyduğunu bilmek gerekir. Kediniz için topaklanan kedi kumlarını tercih edebilirsiniz. Böylece hem kedinizin tuvaleti daha hijyenik olacaktır hem de temizliği daha kolay sağlanacaktır. Kedinizin idrar lekesini temizleme yollarını aramadan önce, tuvalet alışkanlığını kazanmasını sağlamak daha önemlidir.

Kedilerde temel sorun tuvalet eğitimlerini almamış olmalarıdır. Kedinizin sıklıkla idrar yapmayı tercih ettiği alanlara kedi uzaklaştırıcı spreyler sıkmayı deneyebilirsiniz. Bu spreyleri aynı zamanda kedinizin zarar verdiği eşyaların üzerine de sıkıp kullanabilirsiniz. Kedinizin idrarını temizleyerek buharlı temizleyiciler gibi ısı kullanımı olan ürünlerden kaçınmalısınız. Aksi halde yoğun ısı, idrar kokusun döşemelere ve halılara sinmesine neden olur. Bu durum kokudan kurtulmanızı imkansıza yakın bir duruma getirir. Temiz suyu halı aralıklarına iten ve ardından kirli suyu makineye geri emen ya da ıslak vac ürünlerinden kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kedinizde tuvalet eğitimi olduğu halde aniden eve idrar yapma alışkanlığı olduysa vakit kaybetmeden bir veteriner hekime gitmeli ve sebebini araştırmalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap