Kedilerin Kedi Yatağına Alışmaları İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kedilerin Kedi Yatağına Alışmaları İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kedilerin yataklarına alıştırılmaları, yetişkin ve yavru kediler için kendi kokularından olan şeylerin yataklarına serilmesi ile sağlanabilir. Hem köpeklerde hem de kedilerde uygulanan bu yöntem sayesinde kedilerin kedi yatağına alışmaları kolaylıkla gerçekleşebilir. Özellikle yavru kediler, bir eve ilk geldikleri zamanlarda üzerinde yattıkları örtüleri ve yastıkları unutmazlar. Kendi kokularını bunların üstlerine yaymalarından dolayı yattıkları şeyleri benimserler. Kendilerinin olan bu örtüler ve yastıklarla daha kolay yataklarını benimseyecek ve orada yatmaya başlayacaklardır.

Kediler Neden Yatağında Yatmaz?

Kedilerin yataklarında yatmama nedeni, kedilerin sahiplerinin güvende olduğundan emin olmamasıdır. Özellikle evde birkaç kişinin yaşadığı durumlarda kediler, kendi yataklarında yatmayı sahiplerine bir şey olmasından korktukları için istemeyeceklerdir. Bununla beraber, bazı kedilerin sahiplerine fazla düşkün olmalarından dolayı onlardan ayrı kaldıkları her an daha fazla özlem duyma durumları olabilir. Özellikle kendileriyle zaman geçirmeyen sahipleriyle daha fazla yan yana olmak isteyeceklerdir. Kedilerin yataklarının sahiplerininki yanında olması, yataklarında yatmalarını kolaylaştırabilir.

Kedinin Yatağa Çıkmasını Engellemek İçin Ne Yapılır?

Kedilerin yataktan uzak tutulması için yavru kedilere kesin kurallar koyulması, yatağa çıkmaya çalıştıkları zamanlarda yatağa alınmaması gibi yöntemler kolaylıkla işleyecektir. Ancak yetişkin kediler, sahiplerinin yataklarında daha fazla kalmak isteyeceklerdir. Bundan dolayı evine yetişkin bir kedi almış olan kişilerin yatak odası kapılarına kedilerin hoşlanmadıkları kokuları koymaları etkili olacaktır. Özellikle bir bardakta su ve sirkenin karıştırılması ve giriş kapısına bırakılması, daha kolay bir şekilde kedilerin ilgili odadan uzak kalmalarını sağlayacaktır.

Sokak Kedisi Eve Nasıl Alıştırılır?

Sokak kedilerinin eve alıştırılması, zorlu bir süreç olarak bilinir. Kedilerin doğal yapıları çok bağımsız olmaları, ev ortamına doğmadıkları müddetçe çok yorucu olacaktır. Özellikle yetişkin ve kısırlaştırılmamış olan kedilerin evlere alıştırılma süreçleri, kendileri için zorlu olur çünkü özgürlüğe ek olarak kedilerin çiftleşme istekleri de olacaktır. Sokak kedilerinin evde bakılmaya başlanmasından sonra hemen kısırlaştırılmaları gerekir. Kedilerin bakımlarının doğru ve düzenli yapılması, sokak kedilerinin eve alışmalarını kolaylaştıracaktır. Ancak bazı kedi türleri ne olursa olsun ev düzenine alışmak istemeyecek ve sürekli olarak kaçmaya çalışacaktır. Bunun için de ödül yöntemi kullanılması tavsiye edilir. Kuru mamayla beslenen kediler evde oldukları günlerde kendilerine yaş mama verilebilir veya hoşlandıkları oyuncaklar ile kendileriyle daha fazla zaman geçirilebilir. Tekir cinsi dışında kalan kediler için bu yöntem denenebilir ancak bazılarında yine de etkili olmayabilir. Sokak kedilerinin evlere alışabilmesi için en iyi yöntem, sabretmek ve kedilerin mümkün olduğunca evden çıkmalarına izin vermemektir.

Kediyi Kedi Evine Alıştırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kedi evine kedilerin alıştırılması, kedilerin hangi evlere alıştırılması isteniyorsa düzenli olarak eve mama koyulması ile sağlanabilir. Kediler kolaylıkla bir yere bağlanabilen ve alışabilen canlılar değillerdir. Bundan dolayı kedilerin kedi yatağına alışmaları gibi, kedi evlerine alışabilmeleri için de kişilerin istikrarlı olmaları gereklidir. Kedilere düzenli mama verilmesi eve alışmalarını sağlamayacaktır ancak süreç içinde yardımcı olacaktır. Kedilerin o eve ait hissettirilmesi, kedi evlerine alışma süreçleri için gereklidir. Bunun için eve çeşitli oyuncaklar bırakılabilir veya yastıklarla kedilerin rahat ettirilmesi sağlanabilir. Ayrıca kedi evinin kedileri dışarıdan gelecek düşmanlarına karşı da koruyabilecek sağlamlıkta olması önemlidir. Kediler evi birkaç kez ziyaret etmelerinden ve evde kendilerini güvende hissetmelerinden sonra evde kendi istekleriyle kalmaya başlayacaklardır.

Korkak Yavru Kedi Nasıl Alıştırılır?

Yavru kedilerin eve alıştırılması, öncelikli olarak kedilerin bu evde güvende ve huzurlu olacaklarının aşılanmasıyla sağlanabilir. Kediler girdikleri her yerde nasıl bir ortamda bulunacaklarını hissederler. Bundan dolayı da kedilerin güvende oldukları bir ortama gelip gelmedikleri kendileri tarafından fark edilecektir. Stresli ve gergin bir eve gelmeleri durumunda kediler o eve alışmayı reddederler. Kediler fazla özgür canlılar olmalarından dolayı yalnızca onlara ait bir alanlarının da olmasını isteyeceklerdir. Eğer bu alan kedilere yaratılmazsa yavru da olsalar eve alışmaları çok güçtür. Kedilerin eve giren ve çıkan kişilere karşı oldukça büyük bir dikkati de olacaktır. Özellikle sahiplerinin arkadaşlarının kimler olduğuna ve bu kişilerin kendilerine olan tavırları kediler için çok önemlidir. Sahiplerinin arkadaşlarının kendilerini beslemesi hoşlarına gidecek eve daha hızlı alışmalarına yardımcı olacaktır. Korkmuş yavru kedilerin sahiplenildikleri evde eğer birden fazla kedi varsa, büyük kedilerin küçük kedileri korkutmamasına da dikkat edilmelidir. Yavru kediler istemedikleri bir muameleyi büyük kedilerden görürlerse eve alışmakta daha fazla zorluk çekeceklerdir.

Kedimi Yanımda Yatmaya Nasıl Alıştırırım?

Kedilerin sahipleriyle beraber yatması, ancak sahiplerine alışmalarından ve sahiplerinin kendilerine güven vermeye başlamasından sonra olabilecek olaylar arasındadır. Özellikle yetişkin olarak sahiplenmiş olan kediler, sahipleriyle yatmak konusunda zorlanacaklardır. Eve gelişlerinden sonra kedilere kendilerine gereken zamanın verilmesi, kısıtlanmamaları ve kedilere yeterli ilginin verilmesiyle beraber zaman içinde kediler sahipleriyle aynı yatakta yatmaya başlayacaklardır. Uyumadan önce sahiplerinin kendileriyle oynamasından ve zaman geçirmesinden çok hoşlanan kediler, sevdikleri şeylerin sahipleri tarafından yapıldığını gördükçe kendilerine daha hızlı yaklaşacak ve bir süre sonra sahiplerinin yanında yatmaya başlayacaklardır. Kedilerin bu konuda zorlanmaları, onları asla ikna etmeyecek aksine sahiplerinden daha da uzaklaşmalarına neden olacaktır.

Kediler Nasıl Yatakları Sever?

Kedilerin sevdikleri yataklar, sıcak ve yumuşak yataklardır. Bol yastıklı, kabarık, rahat edebilecekleri ve kendilerini huzurlu hissedebilecekleri yataklarda yatmaları kedileri oldukça mutlu edecektir. Özellikle de kedilerin kedi yatağına alışmaları için çaba sarf eden kedi sahiplerinin bu tür yataklar almalarına dikkat edişleri önemlidir. Yatak seçiminin doğru yapılması kadar konumlandırılmasının da önemi büyüktür. Kediler için mutlaka kalorifer yanında veya sıcak bir oda içinde yumuşak yatakların tercih edilmesi gereklidir. Bu sayede çok daha hızlı yataklarına alışacaklardır.

Ayrıca Bakınız: Kediler Hangi Ayda Çiftleşir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap