Sağlıklı Yavru Scottish Fold Nasıl Sahiplenilmeli

Satılık Yavru Scottish Fold

Eğer sağlıklı bir satılık scottish fold almak istiyorsanız bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yavrunun sağlık açısından hiç bir sorunu olmadığını anlamanız için bazı kriterler vardır. Bunları aşağıdaki makalemizde tek tek sıralayacağız.

Yavru Scottish Fold Kaç Kg Olmalılıdır?

2 aylıktan büyük yavru scottish fold kedilerin en az 650 gr olması gerekmektedir. Bu gramın altındaki yavruları kesinlikle sahiplenmemenizi önermekteyiz. Gelişimini tam olarak tamamlayamayan yavrularda sağlık sorunu olabiliyor. Özellikle yeteri kadar anne sütü almadığı için gelişimlerinde bazı sorunlar olabiliyor. Bunun dışında çok yavru doğuran kedilerde yavruları biraz düşük gramajda kalabiliyor.

Yavru Kedi Sağlık Kontrolleri Nasıl Yapılmalıdır?

Bu konuda kesinlikle iyi bir veteriner hekime danışmanızı ve kontrolleri onun yapmasını önermekteyiz. Sağlık kontrolleri genel muayene ile başlar ve bazı testler ile devam eder. Genel sağlık muayenesinde bir sorun yok ise makine ile bakılması gereken değerler devreye girer.

Yavru Kedilerde Hemogram Testi

Birinci olarak kan testi baktırmanızı önermekteyiz, bunun diğer adı hemogram testi olarak geçmektedir. Bu testte yavru kedinizden kan örneği alınarak bütün değerlerine bakılmaktadır. Eğer yavrunuzun değerlerinde normal olmayan unsurlar var ise dışarıdan bazı destek ilaçlar ile desteklenerek tedavi edilebilir. Burada çıkan olumsuz değerler yavrunuzun ölümcül bir hastalığı olduğuna kesinlikle işaret etmez.

Yavru Kedilerde Corona Testi

Dünya’da bulunan 3 kediden 1ri kesin olarak corona taşıyıcısıdır, sokakta yaşayan yavrularında hepsi corona taşıyıcısıdır. Corona hastalığı kedilerinizde ölümcül bir hastalığa neden olabilir. Fakat kuru corona yani taşıyıcı diye geçen yavru kedilerde ise herhangi bir soruna neden olmaz. Eğer corona aktif olur ise sorun yaşayabilirsiniz. Corona testi negatif çıkan kedilerde bile ilerleyen zamanlarda corona nüks edip yeniden canlanabilir.

Corona 3’lü testi veteriner hekiminiz tarafından yaklaşık 5 dakika gibi bir sürede bakılabilir.

Kedilerde Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı kedilerde tüy dökülmesine neden olmaktadır. Bazı kedilerde mantar hastalığı olabiliyor, bunu göz ile görebilmeniz mümkün fakat daha önce bu hastalığı geçirmiş ise yeni tüyler çıktığı için göz ile göremeyebilirsiniz.

Bunun için veteriner hekimlerde bulunan mavi ışık ile karanlıkta bakılması gerekmektedir. Bu şekilde kesin olarak aktif mantar hastalığı olup olmadığını görebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap