Kedilerde Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin depresyona girmeleri oldukça sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Kediler ve diğer canlılar, farklı nedenlerden dolayı insanlarda olduğu gibi depresyona girebilmektedir. Kediler, doğaları gereği depresyona girdiklerini farklı davranışlar ile anlatmaktadır. Kedilerde meydana gelen davranış değişiklikleri, kedilerini iyi tanıyan sahipleri tarafından fark edilebilir. Kediler, oldukça ilginç canlılardır. Çok fazla dışarı çıkma ihtiyaçlarının olmaması, köpeklere nazaran daha kolay bir bakıma ihtiyaç duymaları gibi nedenlerden dolayı insanlar tarafından evlerde sıklıkla beslenmektedir. Kedilerin evler bakılması ve alışkın olduğu ortamlarda değişikliklerin meydana gelmesi, depresyona girmelerine neden olabilmektedir. Kedilerde depresyon belirtileri şu şekilde gözlemlenmektedir;

 • Kedilerin normalin daha fazla bir şekilde etrafı yalama isteklerinin olması,
 • Sürekli olarak yalnız kalabileceği alanları tercih ederek saklanması ve korkması,
 • Sahiplerine karşı çekingen ve uzak durma isteklerinin gözlemlenmesi,
 • Kusma,
 • Halsizlik,
 • Sevdiği oyuncaklar ile ilgilenmemesi,
 • Ödül mamalarına tepki vermemesi
 • Normalden daha fazla uyumaları,
 • Kendini temizlememesinden dolayı tüy yapılarında sorunların meydana gelmesi

Kediler Neden Depresyona Girer?

Kediler birçok farklı nedenden dolayı depresyona girebilmektedir. Kedilerin depresyona girme nedenlerinin başında ise, alışık oldukları düzenlerinin bozulması gelmektedir. Genel olarak kedilerin depresyona girme nedenleri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Kediler oldukça titiz ve rutinlerine uyan canlılardır. Kedilerin düzenli olarak beslenmemesi, onların uzun süre aç kalmasına ve bu nedenle depresyona girmesine neden olabilmektedir.
 • Kedilerin mama kaplarının yerinin değiştirilmesi, sularının düzenli olarak tazelenememesi depresyona girmelerine neden olabilmektedir.
 • Kum kaplarının düzenli olarak temizlenmemesi, kedilerin depresyona girmelerinde oldukça etkili bir faktördür.
 • Kedilerin kızgınlık dönemlerinde çiftleşmemesi, kedilerdeki hormonal değişikliklerin meydana gelmesi depresyona girme nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Uzun süre evde yalnız bırakılan kedilerde depresyon, oldukça sık karşılaşılmaktadır.
 • Kediler, yaşadıkları eve yeni bir bireyin katılması nedeni ile de depresyona girebilirler.
 • Sürekli yaşam alanı değiştirilen kediler ve sürekli farklı sahiplendirmelere maruz kalan kediler sıklıkla depresyona girebilmektedir.

Depresyondaki Kedilere Nasıl Davranılmalıdır?

Depresyonda olduğundan endişe edilen kediler, ilk olarak bir veteriner hekime götürülmelidir. Veteriner hekimler tarafından yapılan sağlık kontrollerinin ardından kedilerin depresyonda olduğunun doğrulanması ile bu süreçte kedilere nasıl davranılması gerektiğine dair bilgiler veteriner hekimler tarafından kedi sahiplerine anlatılmaktadır. Genel olarak depresyondaki kedilere davranışlar şu şekilde olmalıdır;

 • Depresyonda olan kedilerin rutinlerine saygı gösterilmesi gerekmektedir.
 • Kedi sahiplerinin bu aşamada kedilerinin düzenli bir şekilde beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir.
 • Kediler istemediği sürece, kedi sahiplerinin kedilerine aşırı ilgi göstermesi, kedilerin daha çok sıkılmasına neden olabilmektedir.
 • Kedilerin depresyon süresi boyunca evde uzun süreler yalnız bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kedilerin depresyon sürelerinde, sahiplerinin onlarla daha fazla vakit geçirmesi büyük bir öneme sahiptir.
 • Kedilerini kafalarını dağıtacak ve farklı odak noktalarına yönlendirecek oyunlar ile meşgul edilmesi gerekmektedir.
 • İştahsızlık sorunu yaşayan kedilerin, veteriner hekimler tarafından uygun görülen iştah açıcı ilaçların kullanımı ile yemek yemesi sağlanmalıdır.

Depresyon Kedilerde Hastalığa Neden Olur Mu?

Kedilerin depresyona girmesi, mutsuz olmalarına ve buna bağlı olarak bazı hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Depresyonun kedilerde neden olduğu hastalıkların başında ise, deri ve mide rahatsızlıkları gelmektedir. Yemek yememeleri, kendilerini temizlememeleri bu hastalıkların meydana gelmesinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Depresyondaki kediler, kendilerini düzenli olarak temizleme alışkanlığından vazgeçmektedir. Bu temizleme alışkanlığının bırakılması, kedilerin tüy yapılarının matlaşmasına ve zaman içerisinde dökülmesine neden olmaktadır. Tüylerin dökülmesinin bir başka nedeni de kedilerin depresyon sürecinde yaşadıkları strestir. Kedilerin yaşadıkları stres, mide rahatsızlıklarının da meydana gelmesinde aktif rol oynayan faktörler arasında yer almaktadır.

Evde Yalnız Bırakılan Kediler Depresyona Girer Mi?

Birçok kişi tarafından evde bakımları üstlenilen kediler, gün içerisinde evde yalnız bırakılmaktadır. Kedi sahiplerinin çalışması, mesai saatleri içerisinde kedilerin tek kalmalarına neden olmaktadır. Gün içerisinde evde yalnız bırakılan kedileri, bu durumlara alışkınlardır. Ancak, üç günün üzerinde evde yalnız bırakılan kediler yalnız kalma korkusu ve terk edilme korkusu gibi hisleri yaşamaya başlamaktadır. Uzun süre evde yalnız bırakılan kedilerde depresyon belirtilerinin ortaya çıkması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Kedilerin bu süreler içerisinde düzensiz bir şekilde beslenmesi de bu durumunun daha hızlı bir şekilde meydana gelmesini tetiklemektedir. İşten gelen kedi sahiplerinin, kedileri ile ilgilenmemesi, onlara vakit ayırmaması da kısa süreler için evde yalnız bırakılan kedilerin depresyona girmesine neden olmaktadır.

Kedilerin Düzensiz Beslenmesinin Depresyon İle İlgilisi Var Mıdır?

Kedilerin düzensiz beslenmesi, kedilerin aç ve mutsuz olmasına neden olan en önemli faktörlerdir. Kedilerde diğer canlılar gibi vücut sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi ve gerekli enerjiyi temin edebilmesi için düzenli bir şekilde beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Kediler, yemekleri ve bakımları konusunda oldukça titiz canlılardır. Tadını sevmedikleri mamaları yemeyerek, kedi sahiplerinin mamalarını değiştirmesini anlatırlar. Düzenli olarak tazelenmeyen sularını içmezler. Aynı zamanda, tuvalet için kullandıkları kum kaplarının her daim temiz olmasını isterler. Tüm bu durumlar, kedilerin mutlu ve sağlıklı olması için gerekli olan unsurların başında yer almaktadır. Kedi sahiplerinin kedilerinin düzenli beslenmesini sağlamaması, kedilerde depresyon sorunun başlamasına neden olabildiği gibi farklı rahatsızlıklarında meydana gelmesine neden olabilmektedir. Aç kalan kedilerin vücut sistemleri, düzgün bir şekilde çalışmaz ve gerekli vitamin ile mineralleri temin edemezler. Bu nedenle, kedilerde sağlık sorunlarının meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Aynı şekilde, düzenli olarak yemek yiyemeyen kediler mutsuz olacağı için bu mutsuzluk hissi belli bir süre sonra kedilerin depresyona girmesine neden olacaktır. Kedi sahiplerinin, kedileri için düzenli beslenme ve bakımlarını yerine getirmesi kedilerin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı olmasını sağlayacak en önemli unsurlardır.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap