Kedilerde Antibiyotik Kullanımı

Kedilerde antibiyotik kullanımı; mantar, bakteri ve parazit oluşumlu enfeksiyonların engellenmesi için tercih edilmektedir. Kedilerde antibiyotik çeşitleri, bakterileri tamamen öldüren bakterisitler ve bakterilerin üremesini durduran bakteriostatik olarak ikiye ayrılmaktadır. Kedilerde antibiyotik kullanımı için genellikle tablet, sıvı formda veya enjekte edilebilir ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar kedilerin çeşitli enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Veteriner hekiminiz kedinizi fiziki muayene ettikten sonra kedinize en uygun antibiyotik önerisinde bulunacaktır. Kediniz için reçete edilen ilaçların kesinlikle insanlar tarafından kullanılmaması önemlidir. Kedinizde kullandığın antibiyotik ilacın dozuna da dikkat etmelisiniz. Veteriner hekiminizin önerdiği dozu aşmamaya özen göstermelisiniz. Bazı durumlarda antibiyotikler dozajına uyulmadığı için ya da yanlış seçim sebebiyle etki göstermez. Ayrıca bakteriler antibiyotiğe direnç kazanmış da olur. Bu durumda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı: Kedilerde Kullanılan Antibiyotikler

En sık karşılaşılan hastalık türlerine göre kedinizde kullanabileceğiniz çeşitli antibiyotikler bulunmaktadır. Kullanım yerlerine göre antibiyotikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Gentamisin: Kulak enfeksiyonları, mesane enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, deri ve yara enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.
 • Enrofloxacin: Üst solunum yolu enfeksiyonları, üreme sistemi enfeksiyonları, yara ve cilt enfeksiyonlarında kullanımı önerilir.
 • Oksitetrasiklin: Oral enfeksiyonlar, bakteri enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları, göz enfeksiyonları ve tek hücreli canlı enfeksiyonlarında kullanılıyor.
 • Azitromisin: Gıda zehirlenmelerine neden olan enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve alt genital sistemde meydana gelen bakteri enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.
 • Borrelia burgdorferi: Orta kulak enfeksiyonları, lyme hastalığı ve kedi tırmalamaları ile bulaşan iltihapların tedavisinde kullanılır.

Kedilere Antibiyotik Nasıl Verilir?

Veteriner hekiminiz tarafından reçete edilen antibiyotik ilaç merhem, hap ya da iğne şeklinde olur. İğne şeklinde verilen antibiyotik ilacın veterinerde yaptırılması gerekmektedir. Hapın kullanım şekli ise veteriner hekiminiz tarafından anlatılır. Kedi dostunuzun ağzını açarak ya da mamasına ekleyerek verebilirsiniz. Antibiyotik ilacınız reçete edildiğinde yan etkileri hakkında bilgi almalısınız. Eğer antibiyotiği evde verecekseniz yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Ateş, ciltte döküntü, ishal ve kusma gibi belirtiler gördüğünüzde keyfinizi gözlemlemeli ve hemen ardından veteriner hekiminize gitmelisiniz. Bazı kedilerin antibiyotik ilaçlara alerjisi olduğu da bilinmektedir. Alerjik reaksiyonlar farklı şekillerde karşınıza çıkar. En ufak bir belirtide veteriner hekime ulaşmak ve müdahale etmek gerekir. Kedinize antibiyotik ilaç verdiğinizde her ihtimale karşı onu belli bir süre izlemelisiniz.

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı ile Yan Etkiler

Diğer her ilaçta olduğu gibi antibiyotikler de belli yan etkiler gösterebilmektedir. Antibiyotikler hem zararlı bakterileri hedefler hem de midede bulunan iyi bakterileri de hedef alırlar. İlacın yan etkileri kullanılan antibiyotik çeşidinin yapısına göre farklılık göstermektedir.

 • Kusma
 • Şişkinlik
 • Nefes darlığı
 • İshal
 • Kaşıntı
 • Deride kızarıklık, döküntü
 • Nöbetler
 • Böbrek, kemik iliği ve karaciğer hasarları
 • İşitme kaybı rahatsızlıkları

Antibiyotik ilaçlar gebelikte kullanılırsa yavrunun sağlığını olumsuz olarak etkiler. Hem olumlu hem de olumsuz etkiler düşünülerek kedi sahiplerinin yapması gereken ise ilaçlar ile öldürülen yararlı bakterilerin yerine yoğurt gibi doğan gıdalar ve probiyotikler ile kedileri beslemektir.

Kedilerde Antibiyotik Her Zaman İşe Yarar mı?

Kedinizde ortaya çıkan enfeksiyonun nedenlerine, uygulanmasına ve çeşidine ve bağlı olarak tedavinin sonuçları farklılık gösterir. Örneğin, kedinize antibiyotik merhem uygulanmasında uygulama yerinin temizlenmesi büyük önem taşır. Bölgeyi temizlenmeden ve hijyen sağlanmadan antibiyotik merhem sürmek herhangi bir etki de göstermez. Antibiyotik ilacınızın işe yaraması ve olumlu yanıtlar alınabilmesi için veteriner hekiminizin önerilerine bire bir şekilde uymalısınız. Doğru şekilde kullanılmayan antibiyotik ilaçlar kedinizde antibiyotik direncinin meydana gelmesine neden olur. Yani direnç gelişmesi ile bakterilere karşı antibiyotikler etki göstermez. Bu sebeple antibiyotik kullanımının veteriner kontrolü altında olması oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap