Morötesi Işık İle Evdeki Kedi İdrarları Nasıl Bulunur?

Morötesi Işık İle Evdeki Kedi İdrarları Nasıl Bulunur

Evdeki kedi idrarlarını bulmak bazı durumlarda zordur. Önceden kalmış olan ve gözden kaçırdığınız kedi idrarları kimi zaman koku yapar. Bu durumda kedinizin hangi alanlara idrarını yaptığını bulmak için morötesi ışık kullanmanızı öneriyoruz. Bu ışıklar özellikle de gece kullanıldığı zaman karanlıkta parlayan kedi idrarlarını bulmanızı sağlar. Yine de çeşitli temizlik malzemelerinin bıraktığı izleri de morötesi ışıklar ile görmeniz mümkündür. Bu iki lekeyi birbirine karıştırmamanız gerekir. Peki, morötesi ışık ile evdeki kedi idrarları nasıl bulunur?

Morötesi Işık İle Evdeki Kedi İdrarları Nasıl Bulunur?

Morötesi ışık ile evdeki kedi idrarlarını bulmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Petshoplardan, internet sitelerinden, hırdavatçılardan ve daha pek çok yerden morötesi ışık satın almanız mümkündür. Geniş açılı bir ışık almanız ise daha kolay tarama yapmanızı sağlayacaktır.
 • Gece olmasını bekleyin ve ev tamamen karanlık olduğunda morötesini ışığınızı yüzeylere yöneltin.
 • Yalnızca halı ya da parkelerin üzerinde arama yapmayın. Kediniz kimi zaman duvarlara, koltuk ve perdelere, mobilya ve benzeri farklı noktalara da idrarını yapar. Bu nedenle de her yüzeyi aramak için kendinizi hazırlayın.
 • Yüzeyleri ararken yavaş şekilde morötesi ışığı hareket ettirin. Geniş bir alana yansıttığınız morötesi ışığı tıpkı süpürür gibi ileri ve geri olacak şekilde yüzeye yakın şekilde gezdirin.
 • Yüzeyde mor renge benzer ve çok parlak lekeler görürseniz bunlar genellikle temizlik malzemelerinin bıraktığı temiz kimyasal lekeleridir. Bunların kedi idrarı olmadığını kolaylıkla ayırt etmeniz mümkündür. Kedinizin idrarı ise yeşil – sarı renkte daha az parlak bir şekilde göze çarpacaktır.
 • Çok fazla kedi idrarı bulduğunuz durumlarda hepsini tek tek temizlemek yerine belli noktaları işaretleyin ve aramayı tamamen bitirdiğiniz zaman temizliğe başlayın. Bu sayede her alanı tek seferde temizlemeniz mümkün olacaktır.

Kediler evlerdeki hemen hemen her noktaya idrarını yapabilecek evcil hayvanlardır. Bu nedenle de masanızın üzerinde, perdenizde, kaloriferin üzerinde, koltuklarda ve sandalyelerde, duvarlarda ve pek çok eşyanızın üzerinde de kedinizin idrarını görmeniz mümkündür. Kimi durumlarda kediniz gün içinde evde tek kaldığı zaman idrarını farklı noktalara yapar. Bunun yanı sıra idrarını yaptıktan sonra damlatması da mümkündür. Bunların tespiti için mor ötesi ışıkların etkili şekilde kullanımı mümkündür.

Kediler Hangi Noktalara İdrar Yapabilir?

Kedinizin evdeki hemen hemen her noktaya idrarını yapması mümkündür. Bu nedenle de zaman zaman farklı noktalarda morötesi ışıklar ile idrar taraması yapmanız mümkündür. Kedinizin idrarını yapabileceği noktaları şu şekilde sıralayalım;

 • Halılar
 • Perdeler
 • Duvarlar
 • Mobilyalar
 • Havalandırma delikleri
 • Kıyafetler
 • Kalorifer petekleri
 • Parkeler
 • Duş küvetinin içi
 • Raflar
 • Yatak, koltuk ve benzeri mobilyaların üstleri ve altları

Görüldüğü üzere kedilerin farklı alanlara idrarını yapması mümkündür. Bu alanlara kimi zaman davranış bozukluklarından kaynaklı şekilde idrar yapma eğilimi içinde olabilirler. Ayrıca tuvalet eğitimini henüz tamamlamamış kedilerin evdeki farklı alanlara idrarını yapması da olasıdır. Bu durumda kedinizin tuvalet eğitimi tamamlanana kadar evdeki idrar lekelerini morötesi ışıklar ile bulmanız ve temizlemeniz mümkündür.

Çıplak gözle bakıldığı zaman kedinizin idrar yaptığı noktaları göremeyebilirsiniz. Bu noktalar kimi zaman renk fakrı oluşmadığı için, kimi zaman idrarı tamamen içine emdiği için ya da farklı nedenlerden dolayı da idrarı göstermiyordur. Ancak morötesi ışık ile bakıldığında yeşil – sarı renkte idrar lekelerini görmek mümkün olur. Karanlıkta bakıldığı zaman oldukça net şekilde görülebilen bu idrar lekelerini silerek temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu kedinizin davranış bozukluğu durumu geçtikten sonra ya da tuvalet eğitimini aldıktan sonra bu lekelerin çok daha azaldığını görmeniz mümkün olacaktır. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap