Kedinizle Nasıl Konuşabilirsiniz? Kedilerle İletişim Kurma

Kedilerle iletişim kurmak için çoğu zaman konuşmak dahi gerekmez. Sesinizin tonundan söylediğiniz tekrar eden kelimelere kadar kedinizin bunları algılaması ve bunlara uygun tepkiler vermesi mümkündür. Bu nedenle de kediniz ile iletişim kurma şekliniz kadar iletişim kurduğunuz bağlam, amacınız ve yaptıklarınız da büyük öneme sahiptir. Kedinize karşı olan sevginizi, kızgınlığınızı, özleminizi ve daha pek çok duyguyu ona farklı şekillerde anlatmanız onunla olan bağlarınızın ve iletişiminizin de güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Peki, kedinizle nasıl konuşabilirsiniz? Kedilerle iletişim kurma yolları nelerdir?

Kedinizle Nasıl Konuşabilirsiniz? Kedilerle İletişim Kurma Yolları Nelerdir?

Kedinizle iletişim kurmanız için her zaman konuşmanız gerekmez. Kimi zaman onları sevmeniz, onlarla oynamanız ve hatta yan yana oturmanız bile iletişim kurmanın yollarındandır. Yine de onlarla konuşarak iletişim kurarken de beden dili ile iletişim sağlarken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiği zaman kediniz ile sağlıklı ve güven dolu bir ilişki geliştirmeniz mümkün olacaktır.

Kedinizle Konuşurken Ses Tonuna Dikkat

Kedinizle konuşarak iletişim kuruyorsanız söylediklerinizden çok ses tonunuz ve konuşma biçiminiz önemlidir. Onu çok sevdiğinizi yüksek sesle ve kızgın görünen bir tavırla söylerseniz bunu olumsuz şekilde algılaması olasıdır. Bu durumda sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. Ancak aynı cümleyi yumuşak bir ses tonu ile kurduğunuzda size karşı tepkisi çok daha farklı olacaktır.

Ona kızdığınız zaman ise bağırmadan, uyarıcı bir dille konuşmanız gerekir. Ona bağırmanız, size olan güvenini zedeleyebilir ve emir alarak ona karşı geldiğinizi hissedebilir. Bu durum kedilerin hoşnut olmadığı davranış biçimlerinden olduğu için kızdığınızı bağırmadan, uyarıcı hareketler ile belli etmeniz gerekir.

Kedilerle Konuşurken Hareketler de Önemlidir

Kedinizle konuşurken her ne kadar sakin bir ses tonu ve tatlı sözcükler kullansanız da beden diliniz konusunda da dikkatli olmanız gerekebilir. Örneğin tehditkar görünmemeniz, ona karşı geliyor gibi durmamanız gerekir. Bu sayede onunla sağlıklı bir iletişim geliştirmeniz de olası hale gelir.

Kedinizle Aranızda Temas Sağlayın

Kediniz ile konuşurken kafasını okşamanız, boynunu sevmeniz ya da size izin verdiği sürece karnı ile oynamanız onunla olan iletişiminizi güçlendirecektir. Kediniz karnına dokunmanız izin veriyorsa bu sayede onunla rahat, sağlıklı ve güçlü bir iletişim gerçekleştirmeniz de mümkün hale gelir. Hassas olan karın bölgesi ile oynanmasına izin veren kediler güven ve sevgi hissederler. Bu nedenle de onu yavaş hareketler ile sevmek, kedinizle konuşurken iyi bir iletişim güçlendirici olabilir.

Kedinizin Tepkilerine Karşılık Verin

Kedinizin bir şeye kızdığını, mutlu olduğunu, şaşırdığını görüyorsanız bu tepkilerine karşılık verin. Örneğin bir şeye sinirlendiği zaman neye sinirlendiğini bularak onu ortadan kaldırın. Mutlu olduğu zaman onunla ilgilenerek mutluluğunu pekiştirin. Aynı şekilde onunla oyun oynarken ya da yalnızca onu severken bile sıkıldığını hissederseniz onu daha fazla sıkmayın. Kendini rahat hissetmesini sağlayın.

Kedinizin tepkilerine uygun şekilde onunla temas ve iletişim kurmanız, sağlıklı ve güçlü bir ilişki geliştirmenize katkı sağlayabilir. Bu şekilde sizin hareketlerinizi anlar hale gelir. Tepkilerinizi bilir ve güven dolu bir iletişimin kapıları aralanır.

Oyunlar En İyi İletişim Araçlarıdır

Kedilerin özellikle de yavruluk ve yetişkinlik dönemlerinde oyuncu olması olasıdır. Bu dönemlerde onlara ilgi gösterirken oyunlarına dahil olmanız ya da ona oyun oynamayı teklif etmeniz gerekir. Bu davranış iletişim kurmak için harika bir yol olacaktır.

Kedilerin keyif aldığı pek çok farklı oyun vardır. Bunlar kimi zaman yalnızca kas gücüne, kimi zaman da zekaya dayalı oyunlar olabilmektedir. Onunla birlikte bu oyunları farklı zamanlarda oynamak, aranızdaki bağı kuvvetlendireceği gibi iyi bir iletişim kurmanıza da katkı sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap