Kedilerde Konserve Mama Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Kedilerin kuru mama gibi konserve mama da tüketmesi gereklidir. Yaş mamalar kedilerin su ihtiyaçlarının bir kısmını da karşılamasını sağlar. Ayrıca sürekli olarak kuru mama tüketimi kedilerin kabızlık gibi çeşitli sindirim sorunları yaşamasına ve her içeriği de düzenli ve yeterli şekilde alamamasına neden olabilir. Bu durumda kuru mamanın yanı sıra yaş yani konserve mamaların da tüketimi gereklidir. Peki, kedilerde konserve mama ne sıklıkla kullanılmalı? Konserve mamanın kedilere katkıları nelerdir?

Kedilerde Konserve Mama Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Kedilerin sık sık yaş mama tüketmesi de çok fazla kuru mama tüketmesi de zararlı olabilmektedir. Tıpkı bizim farklı yiyecekler yememiz gibi kedinize de arada bir olacak şekilde kuru ve yaş mamaları farklı şekillerde vermeniz mümkündür. Bu sayede sindirim sistemleri tek çeşit mamaya alışmak yerine farklı ürünleri de sindirmeye alışacaktır. Ayrıca konserve mamaların içeriği kuru mamalara göre daha farklı olduğu için farklı içerikleri tatmaları da mümkün hale gelir.

Kedinize ne sıklıkla konserve mama vereceğinizi belirlemek için onun yeme alışkanlıklarına uygun bir beslenme planı hazırlamanız gerekir. Genellikle haftada 2 – 3 kez konserve mama verilmesi yeterlidir. Kedilerin sürekli olarak yaş mama tüketmesi ishale, dişlerde plak oluşumuna ve bağırsaklarda tembelliğe neden olur. Sürekli olarak kuru mama tüketimi ise yeterli ve dengeli beslenmenin önüne geçeceği gibi kabızlık probleminin yaşanmasında da etkilidir. Kediler düzenli su içmediği zaman kuru mama yediklerinde ciddi tuvalet problemleri yaşamaları mümkündür.

Kedinize 2 günde bir olacak şekilde konserve mama verin. Kedinizde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını inceleyin. Bu sayede ishal, bulantı, kusma ya da farklı bir belirti görürseniz mamanın sıklığını değiştirmeniz de mümkün olabilecektir. Kediler genellikle yaş mamaları kuru mamalardan daha çok severler. Ancak sürekli olarak konserve mama tüketmeleri zararlı olabileceği için onlara farklı besinler vermeniz en iyisi olacaktır.

Konserve Mamanın Kedilere Faydaları Nelerdir?

Konserve mamaların kuru mamaya göre daha sıvı formda olması kedinizin sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık çekmesini önler. Bu sayede kedinizin yoğun su tüketmediği zamanlarda dahi kabız olmasını önlemeniz mümkündür. Bu nedenle de haftada 2 – 3 kez konserve mama vermek gereklidir.

Kedilerin yeterli, düzenli ve dengeli beslenmesi için her besin içeriğinden gerektiği kadar tüketmesi önemlidir. Bu içerikleri de yalnızca kuru mamalardan almaları mümkün olmaz. Bu nedenle de etin, balığın ya da farklı sebzelerin tadını daha iyi alacakları konserve mamaları da arada bir tüketmeleri onların sağlığına katkı sağlayacaktır.

Yavru kediler sütü bırakıp mamaya geçtikleri zaman dişlerinin henüz katı mama yemeye uygun olmamasından dolayı konserve mama önerilmesi mümkündür. Bu durumda yavru kedilere uygun olan konserve mamalar tercih ettiği görülmektedir. Bu konserve mamaların özel içeriği sayesinde kedinizin bağışıklık sistemi güçlenmekte, büyümesine ve beslenmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca kuru mamaya geçiş için konserve mamalar bir köprü görevi görür. Sütü bırakan kedilerin doğrudan kuru mamaya geçmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine bir süre konserve mama tercih edin. Ya da evde hazırlanan yaş mamalardan tüketmeleri, kuru mamaya geçiş için önemli bir aşamadır.

Seçeceğiniz konserve mamanın içeriğini dikkat etmeniz gerekir. Eğer tüm besin içeriklerini dengeli şekilde içeren bir mama tercih ediyorsanız kedinizin sindirim sistemini, bağırsaklarının çalışma düzenini, böbrek sağlığını ve daha fazlasını da bu mamalar ile desteklemeniz mümkündür. Ayrıca konserve mamalar kedilerin en sevdiği yiyecekler olduğu için bir nevi onları ödüllendirmiş olacaksınız. Bu, onları mutlu edecek en basit yoldur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap