Kedilerde Kilo Problemi: Kilolu Kedilerin Beslenmesi

Kedilerde kilo problemi, pek çok kedinin yaşadığı bir sorundur. Kedilerin çok fazla yemesi, diyabet rahatsızlığına sahip olması, sık sık ödül maması yemesi ve gün içindeki aktifliğinin az olması gibi durumlar kilo problemini meydana getirir. Bu durumlardan sakınsanız bile kedinizde kilo problemi gözlemlemeniz mümkündür. Ancak doğru beslenme programı ve etkili egzersizlerin uygulanması ile kilo problemi aşılır. Kediler için kimi zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olacak aşırı kilo, bir noktadan sonra engellenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Peki, kilo problemi yaşayan kediler için beslenme nasıl olmalı?

Kilo Problemi Yaşayan Kediler İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

Kilo problemine sahip olan kedilerin ciddi sağlık sorunları yaşaması olasıdır. Özellikle de kalp rahatsızlıklarının, diyabet ve nefes darlığı problemlerinin sıklıkla gözlemlendiği söylenir. Bu nedenle de kedinizin aşırı kilolu olmaması için hem tükettiği mamalara hem de egzersiz programına dikkat etmeniz gerekir. Sağlıklı büyüyüp gelişen bir kediniz olmasını istiyorsanız bu iki koşul oldukça önemlidir.

Ödül Mamalarının Sıklığına Dikkat Edin

Kedilerin aşırı kilo almasına neden olan en önemli nedenlerden biri ödül mamasının sık sık ve çok miktarda verilmesidir. Kedinizi her durumda ödüllendirmemeniz gerekir. Bu hem ödüllerin değersizleşmesine ve eğitimlerin başarısız olmasına hem de kedinizin kilo almasına neden olur. Kedilerin eğitimi sırasında kullanılan ödül mamaların içeriği de verilme sıklığı kadar önemlidir. Ancak sürekli olarak ödül maması vermek, besin içeriği diğer mamalardan farklı olan bu mamalarda uygulandığı zaman kilo alımının baş faktörlerinden biri olmaktadır.

Mama Saatlerini Düzenleyin

Kedinizin mama saatlerini düzenli hale getirmeniz gerekir. Gece yatmadan önce mama yememesi, aktif olduğu saatler öncesinde mama tüketmesi gerekir. Bu sayede kediniz tükettiği mamayı enerjiye çevirebilir ve sağlıksız şekilde kilo alımı gerçekleşmez. Gün içinde sık sık ancak az miktarda mama yemesi kedinizin sağlıklı beslenmesine katkı sağlayabilir.

Kedilerin uyumadan önce mama yemesi, sürekli olarak mama istemesi ya da gün içinde çok fazla ve çok sık şekilde mama tüketmesi kilo alımına neden olur. Bunun önlenmesi için ise kedinize bir mama verme programı oluşturmanız gerekir. Bu konuda dilerseniz veteriner desteği de alabilirsiniz. Bu sayede gerekli saatlerde gerektiği kadar mama vermeniz mümkün olur.

Kilo Problemi Yaşayan Kedilerde Mama Miktarının Dengelenmesi

Kilo problemine sahip olan kedinizin aşırı miktarda mama tüketmemesi gerekir. Bu miktarın ayarlanması için bir ölçü kabı kullanmanız mümkündür. Ayrıca mamayı gram olarak ölçerek vermeniz de gerekir. Bunun yanı sıra ölçülü şekilde mama veren ve hem miktar hem de zaman ayarına sahip olan mama kapları da mevcuttur. Hazneye sahip olan bu mama kapları ile kilo problemi yaşayan kedinizin yalnızca gerekli miktarda ve gerekli zamanlarda düzenli olarak mama tüketmesini sağlamanız daha kolay olacaktır.

Kilo problemi olan kediler genellikle çok fazla yeme eğilimine sahiptir. Çok fazla yeme eğilimine sahip olan kedilerin ise kilo almaya devam etmesi söz konusudur. Bu durumda da kilo probleminin ortadan kaldırılması için yeteri miktarda mama verilmesi, kedinizin daha fazlasını tüketmemesi gerekir.

Mama İçeriklerine Dikkat Etmek Gerekir

Mamaların yüksek oranda yağ içermesi ya da karbonhidrat oranının yüksek olması gibi durumlar kilo problemini meydana getirebilmektedir. Aşırı kilo alımı gözlemlenmemesi için kedinizin tüketeceği mamanın içeriğinin dengeli olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Tüketilecek olan mamanın protein, yağ, tahıl, vitamin ve mineral içeriğinin dengeli olması gerekir. Bu sayede büyüme ve gelişme doğru şekilde sağlanacağı gibi beslenme de dengeli olur. Kedinizin aşırı kilo almasının bir nedeni de doğru besin içeriğine sahip mamayı tüketmemesi olur. Bu durumda veterinerinize başvurarak doğru mamayı seçme konusunda destek alabilirsiniz.

Kilo Problemi Olan Kedilerin Tüketebileceği Mamalar

Kilo problemi olan kedilerin tüketebileceği mamaların içeriği klasik mamalardan farklıdır. Bu mamalara şunlar örnek verilebilir:

  • Hills Light Tavuklu Diyet Yetişkin Kedi Maması
  • Pro Plan Light Hindili Kedi Maması
  • Acana Pet Sepette Grasslands Kuzu Etli Ve Ördekli Tahılsız Kedi Maması
  • N&D Düşük Tahıllı Tavuklu Ve Narlı Yetişkin Kedi Maması
  • Orijen Fit-Trim Tahılsız Diyet Kedi Maması
  • Royal Canin Light Weight Care Diyet Kedi Maması
  • Royal Canin Fit Yetişkin Kedi Maması
  • N&D Tahılsız Kuzu Etli ve Yaban Mersinli Yetişkin Kedi Maması
  • Acana Wild Prairie Tavuklu Ve Göl Balıklı Tahılsız Kedi Maması

Bahsi geçen mamaların pek çoğunda tahıl içeriği yok denecek kadar azdır. Bu sayede kedinizin protein ve yağlardan enerji elde etmesi sağlanır. Ayrıca bu mamaların içeriğinde yağ içeriği de diğer mamalara göre daha azdır. Kedinizin sağlıklı beslenmesi için fit ürünler olarak sunulan bu mamalar, kilo kontrolü için en uygun ürünlerdendir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap