Kedilerde İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi

Kedilerde iştahsızlık görülmesinin farklı pek çok nedeni olabilir. Kimi zaman kedilerin iştahsız olması hasta olmasına, kimi zaman da çevresel etkenlere bağlı olabilir. Bu nedenle de kedinizde iştahsızlık durumu gördüğünüzde paniğe kapılmadan farklı belirtileri olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kedinizin kızgınlık dönemi, diş hastalıkları, sahip olduğu rahatsızlıklar ya da farklı nedenler iştahsızlığa yol açabilir. Peki, kedilerde iştahsızlık nedenleri nelerdir? Kedinizin iştahsız olması nelere bağlı olabilir?

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin iştahsız olması pek çok farklı etkene bağlı olabilir. Bu etkenler kimi zaman çevresel faktörler ve kimi zaman da çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Kedinizde farklı belirtiler gözlemlerseniz iştahsızlığının bir hastalığa bağlı olduğunu söylemek mümkündür. Ancak kimi zaman kedinizin iştahsız olması korkulacak bir durumun mevcut olmadığı anlamına da gelebilir. Bu nedenle de farklı belirtiler ile iştahsızlığı izlemek, veterinere danışmak için gereklidir.

Kedilerde Depresyona Bağlı İştahsızlık

Kedilerde depresyon durumu oldukça yaygındır. Kedinizin iştahsız görünmesi, saklanması, size yaklaşmak istememesi ve oyun oynamaması gibi durumlar depresyon belirtisi olabilir. Özellikle de farklı fiziksel belirtiler yokken bu davranışları gösteren kedinizin depresyona bağlı şekilde iştahsızlık gösterdiğini söylemek mümkündür.

Depresyon özellikle de kedilerin yalnız kalması, daha az ilgi görmesi, eve yeni bir bireyin gelmesi ya da yeni bir evcil hayvan sahiplenilmesi gibi durumlarda görülür. Ancak kedinizin uzun yolculuklar, ani değişimler sonrasında da depresyonda olması mümkündür. Özellikle de ev eşyalarının ani şekilde değişimi, kedinizin yeni ortama adapte olma sürecinde depresyonda olmasına neden olabilmektedir. Depresyonda olan kediniz de farklı davranış bozuklukları ile birlikte iştahsızlık göstermesi de mümkün olur.

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri Arasında En Yaygını

Kedilerde Beslenme Değişiklikleri

Kedinizin mamasını ani şekilde değiştirmeniz, iştahsızlığa neden olabilir. Kedinizin mamasını değiştireceğiniz zaman bu nedenle aşamalı bir değişime gitmeniz gerekir. Bu aşamalı değişimin gerçekleşmesi için yeni mama, eski mamaya karıştırılarak verilmelidir. Gün geçtikçe yeni mamanın eski mama içindeki miktarı arttırılmalıdır. Bu sayede kediniz yeni mamanın tadını yadırgamadan kabullenebilir.

Kedilerde Ağız ve Diş Problemleri

Kedinizin yaşadığı ağız ve diş problemleri de iştahsızlık durumunun görülmesine neden olabilir. İştahsızlığın baş nedenlerinden biri olan bu durum, kedinizin mama yerken zorlanması nedeniyle pek mama yememesine neden olan bir rahatsızlıktır. Diş ağrıları, diş eti problemleri, kırılan dişler ve daha pek çok rahatsızlık da kedilerin mama yiyememesine neden olabilir.

Yaşanan ağız ve diş problemleri, kedinizin rahat şekilde mama yiyememesine neden olduğu için iştahsızlığı oluşturur. Bu nedenle de ağız ve diş bakımının düzenli şekilde yapılması önemlidir. Buna ek olarak kedinizin ağız ve diş kontrollerini de düzenli şekilde yaptırmanız gerekir. Bu sayede mevcut problemler erken dönemde tespit edilerek tedavi edilebilir.

Kedilerde Parazitlere Bağlı İştahsızlık

İç ve dış parazit aşıları yapılmamış kedilerde parazitlerin meydana gelmesi olasıdır. Bu nedenle de kedinizin kedi aşı takvimine uygun olacak şekilde parazit aşılarının yaptırılması oldukça önemlidir. Aşıları yapılmayan kedilerin ise parazit rahatsızlığına bağlı şekilde iştahsızlık göstermesi olasıdır. Kedinizin iştahsızlığa ek olarak kusma, halsizlik, ishal, ağrı, ateş ve benzeri belirtiler göstermesi de gözlemlenebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden veterinere başvurmak gerekir.

Yavru kedilerin parazitlere sahip olması oldukça tehlikeli olabilir. Ölümcül rahatsızlıklara sebebiyet verebilen parazitler; kedinizin gün içinde hiç yemek yememesine, günlük aktiflik düzeylerinin azalmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra kedilerin parazitler nedeniyle farklı ciddi belirtiler gösterdiği de görülmüştür. Bu durumlarda veterinerin tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak iştahsızlık ve parazitler de ortadan kaldırılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap